25/09/2022

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

Tarımda İstihdam Sorunları ve Çözüm Önerileri Çalıştayı

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Adana bir tarım kenti, Adana bir sanayi kenti, bunların oluşturduğu gelirle de bir ticaret kentidir ancak tarımda istihdam azıldıkça Adana’da gerilemektedir” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından düzenlenen Tarımda İstihdam Sorunları ve Çözüm Öneri Çalıştayı Adana Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

ADANA’DA HERKESİN BİR UCU ÇİFTÇİLİĞE DAYANIYOR

Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilen çalıştayın açılış konuşmasını yapan Başkan Zeydan Karalar, her Adana’lının bir ucunun çiftçiliğe dayandığını kaydetti. Çalıştayın Adana’da yapılmasından mutluluk duyduğunu belirten Başkan Zeydan Karalar şunları ifade etti:

“Adanalı, portakal bahçesi içinde doğmuş bir kardeşiniz olarak söylemek isterim. Adanalı olan herkesin bir ucu çiftçiliğe dayanıyor, çiftçilerle haşır neşir oluyor, ondan kaçması söz konusu değil. O pamuk topladığımız dönemlerdeki ekilen biçilen, değerlendirebildiği, değer gördüğü dönemlerden bugüne geldiğimiz zaman dilimi içerisinde, ürettiklerimizin değer görmemesi gerçekten ülke açısından da Adana açısından da içimizi acıtıyor.

Hepimizin kabul ettiği gibi dünyanın 3 değerli, 3 önemli ovasından bir tanesi Çukurova ve ülkemizin her karış toprağı çok değerli, her karış toprağı verimli ama Çukurova Ovası bir başka ve çok önemli bir ova olduğu için, burayı özellikle seçmiş olmanız benim için son derece önemli anlamlı, Çukurova adına, Adana adına da gerçekten çok teşekkür etmeliyim hepinize, Adana yı da bölgeyi de aslında bir mana da çok önemsediğiniz anlamına geliyor, buranın çiftçisini de çok önemsediğiniz anlamına geliyor.”

YÖNÜMÜZ BELLİ OLSUN

Başkan Zeydan Karalar, “Adana bir tarım kenti, Adana bir sanayi kenti, bunların oluşturduğu gelirle de bir ticaret kentidir hepinizin bildiği gibi, tarımın payı giderek düşmekte milli gelir açısından ama hala çok önemli bir yer teşkil ediyor fakat giderek de geriliyor. İşte soğan tarlada kalıyor, karpuz tarlada, şimdi mesela karpuz tarlada kaldı, bin ton karpuz alacağız dedik, bin ton karpuz almamız çok bir şey etmez ama hani karınca misali, nereye gidiyorsun diyorlar ya,  yönüm belli olsun sen ne yapacaksın diyor, yönümüz belli olsun, çiftçilerin, üreticilerin yanında olduğumuzu göstermek için bunu yaptık. Bundan bir müddet önce 500 ton soğan alma kararı çıkarttık meclisten, gerçekten çiftçinin yanında olduğumuzu göstermek için yaptığımız hareketlerdi” dedi

ÜRETİM VE İSTİHDAM ÖNEMLİ

Konuşmasında üretim ve istihdamın önemine de değinen Başkan Zeydan Karalar, “Türkiye de istihdam önemli, üretim önemli, ülkede ürettiğiniz mal ve hizmetlerin toplamı milli gelirinizi oluşturuyor, tarımda bunlardan bir tanesi. Şimdi aslında bunun birkaç boyutu var, biri malınız değer etmediği, tarlada kaldığı için milli gelirden yoksun oluyorsunuz, onu milli gelire yansıtamıyorsunuz, kişi başına gelir düşüyor. İkincisi, hani bugünde konuşacağınız, anlatacağınız tarımda istihdam da aslında olmuyor, çünkü para etmeyen mal toplanmıyor, toplanmayınca da benim güzel insanım, milyonlarca işsiz olan ülkemizde iş olanağı bulamıyor. İşte yaz gelsin, pamuk mevsimi gelsin, eskiden öyle derlerdi, şimdi de hasad mevsimi gelsin ürünü tarladan sökeyim, 3 kuruş para kazanayım, çoluğumun çocuğumun rızkını, nafakasını götüreyim diyerek bekliyor. Bugün burada bu sorunları konuşuyor olmanız beni mutlu ediyor” dedi.

11 ÇALIŞTAY YAPACAĞIZ

Başkan Zeydan Karalar’ın konuşmasının ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın da Adana’nın tarımda Türkiye’nin en önemli kentlerinden bir olduğunu belirtti. Taşkın, üretim ve istihdamın artması gerektiğini belirterek, “Bizim yerel yönetimlerimiz aslında iktidara bir ders veriyor. Bu ders üzerinden de aslında tarımın potansiyeli çok iyi anlaşılıyor” diye konuştu.

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut’un da ülkemizin tarımda geldiği son durumun değerlendirilmesinin ardından CHP Genel Başkan Tarım Politikaları Başdanışmanı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal koordinatörlüğünde Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Gülçubuk, Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Gümüş, Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Feyzullah Korkut ve Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan’ın katılımıyla çalıştay gerçekleştirildi.

Çalıştaya, CHP Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, CHP Adana milletvekili Müzeyyen Şevkin ile tarım alanında sivil toplum kuruluşları ve üretici birlikleri temsilcileri katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.