01/12/2023

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

AKP İKTİDARI ÇİFTÇİ’NİN BELİNE BORÇ, KÜFESİNE İCRA DOSYASI YÜKLEDİ

AKP İKTİDARI ÇİFTÇİ’NİN BELİNE BORÇ, KÜFESİNE İCRA DOSYASI YÜKLEDİ

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere çiftçilerin bankalara olan borçlarının her geçen gün katlanarak arttığını, iktidarın yanlış tarım politikalarından dolayı çiftçilerin bankalara olan borçlarının rekor seviyeye ulaştığını ifade etti.

Milletvekili Tutdere AKP iktidarının yanlış tarım politikalarının faturasının çiftçilere ödettirildiğini ifade ederek, “Tarım sektörünün bankalara olan borçları nisan ayında bir önceki aya göre 3.2 milyar lira, 2020 yılı aralık ayına göre de 21.2 milyar lira artış göstererek 146.6 milyar liraya yükseldi. Çiftçilerimizin bankalara olan borçlarının büyük bir bölümünü kamu bankalarına olan borçlardan kaynaklanıyor. Çiftçilerimizin kamu bankalarına olan borçları 106.4 milyar lira. Özel bankalara olan borç ise 37.2 milyar lira.” ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİLER İCRAYA VERİLİYOR, BORCUNU ÖDEMEYEN YANDAŞ ŞİRKETLERE İSE DOKUNULMUYOR

Tarım sektörünün zamanında ödeyemediği borç miktarının 4.9 milyar liraya ulaştığını ifade eden Milletvekili Tutdere, Anadolu çiftçisinin borçlarını ödeyemediği için borç takibi ve icra kıskacına alınırken kamu kaynaklarını sömüren yandaş şirketlere ise yaptırım uygulanmamasına tepki gösterdi.

Çiftçilerin İktidara Ahı Büyük

Milletvekili Tutdere, “Demirören Holding, Doğan Medya Grubu’nu satın alırken Ziraat Bankası’ndan 750 milyar dolar kredi kullandı ve Ziraat Bankası, Demirören Holding’e bu krediyi bir çırpıda verdi. Üstelik bu bir çırpıda verilen bu kredinin geri ödemesinin de yapılmadığı iddia ediliyor. Bir yanda çiftçi bankası olan Ziraat Bankası’na borcunu ödeyemediği için traktörü dahi haczedilen gariban Anadolu çiftçimiz, bir yanda da milyar dolarlık kredisini ödemeyip hiçbir yaptırım uygulanmayan iktidar yanlısı holdingler var. Anadolu’nun dört bir yanında çaresizlikten feryat eden gariban çiftçilerimizin yükselen çığlıklarına kulak vermeyen iktidar, ülkemizin kaynaklarını yandaşlarına peşkeş çekerek kamu kaynaklarını talan etmektedir. Anadolu’nun dört bir yanındaki çiftçilerimizin iktidara ahı büyüktür.” dedi.

“Hayvanlarımızı Sonbaharda Satıp Gideceğiz”

Seçim bölgesi Adıyaman’daki köyleri dolaşarak köylülerin yaşadığı sorunları dinleyen Milletvekili Tutdere, Adıyaman Merkez ilçesine bağlı Palanlı Köyü’ndeki yetiştiricilere kulak verdi. Palanlı Köyü’nde yetiştiricilikle uğraşan bir köylü, artan girdi maliyetlerine direnemediklerini ve sonbaharda hayvanlarını satarak çiftçiliği bırakacağını ifade etti. Yaşadığı mağduriyetleri dile getiren yetiştirici, “Hazine arazileri birilerine peşkeş çekiliyor, hayvanlarımızı besleyemiyoruz. Girdi maliyetlerimiz çok arttı. 9 kişilik bir aile olarak tüm geçimimizi hayvancılıktan sağlıyoruz. Başka yapacak bir işimiz de yok. Köyümüzün yüzde 80’i hayvancılıkla uğraşıyor, hepsi de aynı durumda. Hayvanlarımızı sonbaharda mecburen satacak ve bırakıp gideceğiz. Başka çıkar yolumuz kalmadı.” dedi.

İcra Dairelerindeki Dosya Sayısı 22 Milyonu Aştı

Borçlarını ödeyemediği için icralık olan kişi sayısındaki büyük artışa da dikkat çeken Milletvekili Tutdere, “UYAP üzerinden alınan verilere göre, 4 ayda icra ve iflas dairelerine toplam 3 milyon 132 yeni dosya geldi. Geçen yılın ocak ve haziran aylarına göre icra ve iflas dairelerine gelen dosya sayısında 1 milyon adetlik bir artış söz konusu. İcra dairelerindeki toplam dosya sayısı ise 22 milyonu aşmış durumda. AKP, yanlış ekonomi politikalarının sonuçlarını yurttaşlarımıza ödetiyor. Yurttaşlarımız, AKP’nin yanlış politikalarından kaynaklanan borçları sırtlanmak zorunda bırakılıyor.” ifadelerini kullandı.

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir