29/11/2023

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

TÜRK MİLLETİ’NİN DOĞUM GÜNÜ 19 MAYIS 1919

TÜRK MİLLETİ’NİN DOĞUM GÜNÜ 19 MAYIS 1919

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Adana Şube Başkanı İsa Kayadan, 19 Mayıs’ın ateşin ve ihanetin çemberindeki Türk Milleti’nin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde aydınlık günlere doğru yürüyüşünün, başladığı gün olduğunu belirterek, “19 Mayıs;  ulusumuzun kaderini kendi iradesiyle değiştirerek yeniden yazdığı, eşsiz bir destanın başlangıcıdır. Saltanatın ve hilafetin ülkeyi sürüklediği uçurumdan, yok olma eşiğinden emperyalist planları bozarak tarihin çöplüğüne attığı gündür 19 Mayıs” dedi.

DEVRİM ŞEHİTLERİNİ SAYGIYLA, ÖZLEMLE, MİNNETLE ANIYORUZ

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada 19 Mayıs’ın önemine dikkati çekti. 19 Mayıs 1919’un ruhunu, felsefesini ve stratejisini benimseyen aydınların 19 Mayıs 1989’da   Atatürkçü Düşünce Derneği’ni kurduğunu anımsatan Kayadan, “Büyük Atatürk’ün öncülüğünde emperyalizmi yenilgiye uğratarak gerçekleştirilen Cumhuriyet Devrimi’ni, devrimin temelini oluşturan Atatürk ilkelerini, Atatürkçü Düşünce Sistemini toplum yaşamında yeniden egemen kılmak amacıyla kurulan derneğimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin karşısındaki her türlü yapılanmaya karşı mücadelesinde şehitler vererek 32 onurlu yılı geride bırakırken, devrim şehitlerimiz Kurucu Başkanımız Prof.Dr. Muammer Aksoy, Kurucumuz Doç.Dr. Bahriye Üçok, Genel Başkan Yardımcımız Prof.Dr. Ahmet Taner Kışlalı, Üyemiz Necip Hablemitoğlu ve örgüt emekçimiz Şükrü Demirkürek’i bir kez daha saygı, özlem ve minnetle anıyoruz” şeklinde konuştu.

EMPERYALİST PLANLAR, BUGÜN İŞBİRLİKÇİLERİ ELİYLE YİNE SAHNEDE

Türkiye’nin bugün de 102 yıl önce kıyısından döndüğü uçuruma hızla sürüklendiğini ifade eden Kayadan, şöyle devam etti:

“O gün ulusça tarihin çöplüğüne attığımız emperyalist planlar, bugün işbirlikçileri eliyle yine sahnededir. Kurtuluş için, Atatürk Cumhuriyeti’nden yana olan tüm siyasi partilerin, kişi ve kurumların seslerini daha da yükseltmelerinden, 1919 ruhuyla onurlu ve kararlı bir duruşu milletçe sergilemekten başka çare kalmamıştır. Milletçe birlik olduğumuzda; emperyalist, kapitalist saldırılara karşı koymayan hatta kişisel çıkarlarını, emperyalist devletlerin çıkarlarıyla birleştiren iktidar sahipleri, başta Atatürk olmak üzere, Cumhuriyetimizin kuruluş ilkelerine, demokrasimize, dilimize, kültürümüze yönelik saldırılarında, varmak istedikleri sonuca ulaşamayacaktır.”

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA, YOLUMUZA ‘ATATÜRK CUMHURİYETİ’ OLARAK DEVAM EDECEĞİZ

“102 yıldır unutmadığımız söz, yeniden ete kemiğe bürünecek ve Milletin istiklalini yine milletin kararlılığı ve inancı kurtaracaktır” diyerek sözlerini sürdüren Kayadan, Cumhuriyeti koruma kararlığında olduklarını kaydetti. Kayadan, “Kararlıyız, Cumhuriyetimizin 100. Yılında, yolumuza ‘Atatürk Cumhuriyeti’ olarak devam edeceğiz.  İktidarın; baskılarla, yasaklarla ve hatta şiddetle bizleri terbiye (!) etme çabaları sonuç vermeyecektir. Bu iktidara dayanak olan, işbirliği yapan tüm siyasi partileri, varlıklarını Cumhuriyet Rejimine, parlamenter sisteme borçlu olduklarını hatırlamaya davet ediyor, Gazi Meclisin itibarını iade etmeleri ve egemenliği tek adamdan alıp gerçek sahiplerine geri vermeleri gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz” ifadelerini kullandı.

DEMOKRATİK PARLAMENTER REJİM YAŞAMSAL BİR ZORUNLULUK

Türkiye’nin içinde bulunduğu durumdan bir an önce demokratik parlamenter rejime dönerek kurtulabileceğini dile getiren Kayadan, demokratik parlamenter rejimin herkes için yaşamsal bir zorunluluk olduğunun altını çizdi.

Kayadan şunları söyledi:

“Her bir yurtseverin hak ve demokrasi mücadelesine katılması, tek adam rejiminden kurtulma doğrultusunda çaba harcaması yurttaşlık sorumluluğu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Şehitleri’ne borcudur.

GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER

Atatürkçü Düşünce Derneği olarak diyoruz ki: Biz; gücümüzü, mücadele kararlılığımızı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten, Atatürkçü Düşünce Sistemine olan inancımızdan almaktayız. Bu düşünceyi her daim paylaştığımız genç nüfusumuzla dünden daha güçlüyüz. Atatürk’ün ‘Gençliğe Sesleniş’ ile ‘Cumhuriyetin sahibi’ kıldığı gençlerimiz, geleceklerini karartan, umutlarına darbe vuranlara karşı demokratik ve yasal zeminde yanıt vereceklerdir. Bu yanıt, Başöğretmenleri Mustafa Kemal’in onlara öğrettiği gibi olacaktır:  ‘Geldikleri gibi giderler!’

ATATÜRK’ÜN AÇTIĞI YOLDA, GÖSTERDİĞİ HEDEFE YÜRÜMEKTEN BİR AN BİLE GERİ DURMAYACAĞIZ

Genci, yaşlısı, kadını, erkeği, köylüsü kentlisi, işçisi, çiftçisi, aydını, sanatçısı ve bilim insanlarıyla dönmemek üzere yola çıkan ve yorulmak bilmeyen yurtseverlerden oluşan üyelerimiz ve Anadolu’nun çoban ateşleri şubelerimizle yurdun her köşesinde mücadelemizi sürdürmekteyiz. Bu düşünce ve azimle şartlar ne olursa olsun, Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yolda, gösterdiği hedefe yürümekten bir an bile geri durmayacağız.  Ulusal Bayramlarımızı yeniden coşkuyla kutlayacağımız günleri hep birlikte yaratacağız. Tüm kadrolarımızla bir kez daha and içeriz. Ne Mutlu Türküm Diyene!

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir