04/12/2023

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

“GÖREN GÖZLERİN NURUNU GÖRMEYENLERE AKTARDIK”

Güney Rotary görme engelli üniversiteli gençleri sevindirdi.

Güney Rotary Kulübü Dönem Başkanı Dr. Fatma Akdoğan, görme engelli üniversite öğrencilerine WeWalk akıllı baston bağışlayarak, “Gören Gözlerin Nurunu Görmeyenlere aktardık.” dedi.

WeWalk akıllı baston cihazını Çukurova Üniversiteli öğrencilere bağışlama töreninde Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, rektör yardımcıları ile birlikte Güney Rotary Başkanı Dr. Fatma Akdoğan ve üyeler hazır bulundu.

AKDOĞAN, “BASTONLAR ÇOK ÖZEL”

Çukurova Üniversiteli görme engelli öğrencilere bağışladıkları bastonun teknoloji harikası olduğunu söyleyen Güney Rotary Kulübü Başkanı Dr. Fatma Akdoğan, “ WeWalk, görme engelliler için tasarlanmış bir akıllı baston. 3 temel özelliği var. Birincisi, görme engelli kişi, yolda yürürken bastonu sağa sola sallayarak yerdeki engelleri algılayabiliyor. Ama baş hizasındaki engeller algılanamıyor. İkincisi, teknoloji çok hızlı gelişiyor. Özellikle navigasyon teknolojileri, akıllı şehir teknolojileri… Görme engelli bir kişi için sesli navigasyon bulunmaz bir nimet. Bir elinizde beyaz baston, diğer elinizde telefonu kullanması gerekiyor. Biz bütün bunları doğrudan baston üzerinden verebilir miyiz? Kişi tuttuğu bastondan bilgiye, teknolojiye erişebiliyor. Akıllı baston, şu anda görme engelli kişiyi baş hizasındaki engelleri görerek titreşimle uyarıyor. Doğrudan akıllı telefonlarımızla eşleşebiliyor.” şeklinde bilgi verdi.

“HİZMETLERİMİZ BÜYÜK DESTEK GÖRÜYOR”

Dünyaca ünlü Türk Dr. Mehmet Öz’ün projeyi çok beğenerek ve gönüllü olarak destek verdiğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da projelerine büyük ilgi gösterdiğini sözlerine ekleyen Dr. Fatma Akdoğan, “Akıllı baston WeWalk için tüm ödemeyi Sinerjik ilmeklerden elde ettiğimiz gelirden karşıladık. Sinerjik İlmekler Güney Rotary Kadınlarının yaptıkları bileklik, anahtarlık ve kitap ayıracı gibi iple yapılan bir iş. Satıştan elde ettiğimiz gelir ile aldığımız ve bağışladığımız bu teknolojik ürün ile görme engelli öğrencilerimizi mutlu ettik. Onların mutluluğu bizlerin gururudur.” diye konuştu.
gaziantep escort bayan

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir