09/12/2023

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

İçişleri Bakanlığı Proje ve Uygulamaları Hakkında Kadın STK’lar Bilgilendirildi

İlimizde kadınlara yönelik hizmet veren ve faaliyette bulunan sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerine, İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan “En İyi Narkotik Polisi, Anne” projesi, Uyuşturucuyla Mücadele (UYUMA), “Kadın Destek Uygulaması (KADES) uygulamaları, “2021Türkiye Afet Eğitim Yılı” ile ilgili bilgilendirmede bulunuldu.
Valilik toplantı salonunda, Vali Tuncay Sonel’in başkanlığında yapılan bilgilendirme toplantısına, Vali Yardımcısı Bayram Gale, İl Emniyet Müdürü Doğu Ateş, İl Jandarma Komutanı Albay Gazi Demir, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Osman Işık, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ender Yanık, kadınlara yönelik hizmet ve faaliyette bulunan dernek yöneticileri ile bayan emniyet ve jandarma personelleri katıldı.
Bilgilendirme ve farkındalık oluşturma toplantısının başlangıcında bir konuşma yapan Vali Tuncay Sonel, ”İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun direktifleri doğrultusunda uygulamaya konulan uyuşturucu ile mücadele kapsamında, çocuklar ve gençler arasında uyuşturucu kullanımının önüne geçilmesi konusunda anne duyarlılığından faydalanmak amacıyla hayata geçirilen ‘En İyi Narkotik Polisi: Anne’ projesi, teknolojik imkânlar aracılığıyla uyuşturucu ile mücadelede vatandaşlarımızın duyarlılığını oluşturmak, toplumsal sorumluluk bilincine uygun şekilde daha etkin hale getirmek suretiyle kalıcı ve güçlü bir mücadele ortamı oluşturmak amacıyla uyuşturucu suçlarına daha seri müdahale imkânı sağlanmasının hedeflendiği, Uyuşturucuyla Mücadele (UYUMA) Uygulaması, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri engellemek amacıyla oluşturulmuş olan uygulama ‘Kadın Destek Uygulamasını (KADES)’ ile 2021 yılının ‘Türkiye Afet Eğitim Yılı’ ilan edilmesi dolayısıyla sizlere bu projelerimizi tanıtmak ve bilgilendirmek istedik” dedi.
“Kadınlarımız bizler için, toplumumuz için çok önemli. Bir projenin başarılı olmasında kadınlarımızın önemi çok büyük” diyen Vali Sonel, “Bugünkü toplantımızda aramızda kadın polislerimiz, kadın jandarmamız, sivil toplum kuruluşlarımızın temsilcilerimiz bulunuyor. Uygulamaya konulan projeler ayrıntılı olarak arkadaşlarımız tarafından kendilerine anlatılacak. Özellikle Uyuşturucuyla Mücadele (UYUMA) Uygulamasında akıllı telefonlara indirilen uygulama sayesinde kullanıcılar ihbarda bulunabiliyor. Uygulamanın önemli özelliklerinden biri ise bildirim yapanın kimlik bilgilerinin kesinlikle gizli kalması, bildirim yapanın numarasının görünmesi ve soruşturmanın hiçbir aşamasında üçüncü kişiler tarafından kesinlikle bilinmeyecek olmasıdır” şeklinde konuştu.
Vali Sonel, ”Bu yıl, Afet Eğitim Yılı. Sizlerle bir araya gelmişken AFAD ile ilgili, trafikle ilgili bilgilendirmelerimiz olacak. Özellikle yayaların geçiş üstünlüğü başta olmak üzere diğer konularda, bu konuları da arkadaşlarımızla birlikte değerlendireceğiz. Sizler çok önemlisiniz. Kadınlarımızın nezdinde Ordu ailesi olarak 19 ilçemizde biz bu projeleri Bakanlığımızın koordinesinde hep birlikte yapacağız” diye konuştu.
Toplantı, Ordu İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Şube Müdürlüğü görevlisi Polis Memuru Narkorehber Erhan Demirci’nin sunumu ile devam etti. Polis Memuru Demirci, sunumda uyuşturucuya başlama nedenlerini tek tek saydı ve bu nedenlerin özenme, kişisel davranışlar, eğlence amaçlı ve ailevi sorunlar olduğunu ifade etti.
Narkotik Suçlarla Şube Müdürlüğü Polis Memuru Narkorehber Erhan Demirci, UYUMA mobil uygulamasının en önemli kolaylığının uyuşturucu satışının önlenmesi konusunda farkındalığın artırılması ve bu konuda vatandaşların etkin desteğin sağlanması olduğunu sözlerine ekledi.
Kadın Destek Uygulamasını (KADES)’in ise 24 Mart 2018 tarihinde hayata geçirildiğini söyleyen Demirci, KADES uygulaması kapsamında 2020 yılında Ordu’da 540 personele eğitim verildiğini, KADES’in tanıtımı ile ilgili olarak ta 10 Bin broşür dağıtıldığını, 500 afişin ise kamu kurum ve kuruluşlarca asıldığını kaydetti.
2021 yılının  “Türkiye Afet Eğitim Yılı” ilan edilmesi dolayısıyla bir sunum yapan İl Afet ve Acil Durum Müdürü Osman Işık, heyelan, sel, yangın, deprem gibi doğal afetlerde afet, öncesi, afet sırası ve afet sonrasında yapılacakların bilinmesinin hayati öneme sahip olduğunu belirterek, Ordu’nun Kuzey Anadolu Fay Hattı’nda yer aldığına dikkat çekti ve toplumun tüm kesimlerinin afet farkındalık eğitimleri almasını amaçladıklarını söyledi.
Toplantıda hazır bulunan sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin görüş, öneri ve düşüncelerini de dinleyen Vali Tuncay Sonel, toplantı sonunda yaptığı değerlendirmede, “En İyi Narkotik Polisi, Anne” projesi, Uyuşturucuyla Mücadele (UYUMA) Uygulaması, Kadın Destek Uygulamasını (KADES) ile 2021 Yılı  “Türkiye Afet Eğitim Yılı” Afet Eğitim Seferberliği projelerinin hayata geçirilmesinde, sivil toplum kuruluşlarının önemli rol oynadığını belirtti.
Son günlerde kadınlara yönelik şiddetin yer aldığı haberleri görünce büyük bir üzüntü duyduğunu kaydeden Vali Sonel, “Utanıyoruz. Sözün bittiği yerdeyiz. Ordu ailesi olarak hassas olalım. Böyle bir durum hissettiğiniz an, Devletimizin sizin yanınızda olduğunu bilmenizi isterim. 19 ilçemizde böyle bir durumun olmasını temenni etmiyoruz, bu tür vakalara da Ordu olarak hep birlikte müsaade etmeyeceğiz” dedi.
Kadına şiddette yaşanan artışla birlikte hayata geçirilen KADES Uygulamasının cep telefonların indirilerek toplumun her kesiminde kadınlar tarafından kullanılması ve bilgilendirilmesi noktasında, sivil toplum kuruluşlarından destek beklediklerinin altını çizen Vali Tuncay Sonel, ”Bu ekip işidir. Sizlerde Ordu ailesinin en önemli unsurlarından bir tanesiniz” diye konuştu.
Depremde ilk 6 saatin çok önemli olduğuna vurgu yapan Vali Sonel, deprem olduğunda nerede toplanılacağı, çadırların nerede kurulacağı, nerede barınma olacağı, trafiğe çıkılmaması, telefonların gereksiz yere meşgul edilmemesi hususlarının toplumdaki her bir birey tarafından bilinmesinin önemine değinerek, eğitim çalışmalarına ağırlık verilmesini istedi.

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir