18/08/2022

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

Av. Doğan Türkmen: Kadın kazanılmış haklarına her alanda sahip çıkmalı, mücadeleyi bırakmamalı

  1. Dönem Adana Milletvekili Avukat Elif Doğan Türkmen Mavi Radyo imtiyaz sahibi Ebru Özgürdal ve gazeteci Dursun Dağtekin’in stüdyo konuğu oldu.
  2. Dönem Adana Milletvekili Avukat Elif Doğan Türkmen ile Türkiye ve Adana’da kadın olmak, hukukta kadın ve çocuğun yeri başta olmak üzere canlı yayında birçok konuda soruları cevapladı.

 

Av. Doğan Türkmen:  Kadın kazanılmış haklarına her alanda sahip çıkmalı, mücadeleyi bırakmamalı

 

  1. Dönem CHP Adana Milletvekili Avukat Elif Doğan Türkmen Mavi Radyo imtiyaz sahibi Ebru Özgürdal ve gazeteci Dursun Dağtekin’in stüdyo konuğu oldu. Türkiye ve Adana da kadın olmak, kadının hukuki haklarının mücadelesi, çocuk ve ergenlerin sorunları ile toplumda kabul görmüş her alanda fırsat eşitliği konularında sorulan sorulara bilgi birikimi ve milletvekilliği dönemindeki çalışmalarından örnekler ile yaptığı açıklamalar ile yaşanan sorunlara pozitif çözümlemeler bulunabileceğinin altını çizdi.

Av. Elif Doğan Türkmen; ‘Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi ya da bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesi, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önleme ve bununla mücadelede temel standartları ve devletlerin bu konudaki yükümlülüklerini belirleyen uluslararası insan hakları sözleşmesidir.  Dolaysıyla tüm kadınların siyasi görüşü, ideolojisi ne olursa olsun bu sözleşmeden doğan haklarına sıkı sıkıya sarılmaları gerekmektedir’ şeklinde konuştu.

Av. Doğan Türkmen İstanbul sözleşmesi Avrupa konseyinin öncülüğünde başlayan ve hayata geçen bir sözleşme olduğunun altını çizdi ve ‘Taraf devletleri hukukî olarak bağlar. Sözleşmenin dört temel ilkesi; kadına yönelik her türlü şiddetin ve ev içi şiddetin önlenmesi, şiddet mağdurlarının korunması, suçların kovuşturulması, suçluların cezalandırılması ve kadına karşı şiddet ile mücadele alanında bütüncül, eş güdümlü ve etkili işbirliği içeren politikaların hayata geçirilmesidir. Kadına karşı şiddeti bir insan hakkı ihlali ve ayrımcılık türü olarak tanımlayan, bağlayıcı nitelikte ilk uluslararası düzenlemedir’ kadınlarımızın bu sözleşmeden doğan haklarının hayata geçirilmesi noktasındaki mücadelelerinin yoğun bir şekilde devam etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kadınların sosyal ve siyasi hayatta hak ettikleri yerlerde olamadıklarını dile getiren 26. Dönem CHP Adana Milletvekili Avukat Elif Doğan Türkmen siyasette ise gerçek eşitliğin fermuar sisteminden geçtiğini söyledi. Siyasette fermuar sisteminin önemine değinen Doğan Türkmen; Siyasetçilerin bunu gerçek yaşama entegre edebildikleri zaman siyaset daha seviyeli olacaktır buna inanıyorum’ dedi.

Ebru Özgürdal’ın şiddet gören kadınların kullandığı yeni uygulama KADES sorusuna, ‘KADES uygulaması fikir olarak çok güzel ancak uygulama noktasında eksiklikler var. Yasayı uygulamak ve caydırıcı cezai müeyyide çok daha önemli’ dedi.

Gazetesi Dursun Dağtekin’in ‘Siyasete kadın seçilmişlerin siyasi arenaya bir duruş ve siyasi dil anlamında bir üslup getireceğine olan inancımı koruyorum girişinin ardından Stüdyo konuğu eski Milletvekili Elif  Doğan Türkmen’e tekrar siyasette sizleri görmek isteriz. Sizi bir İlçemizde Belediye Başkanı olarak görmek pozitif ayrımcılıkta bizleri onurlandırır.  Tekrar siyaset düşünüyormusunuz?’ sorusu üzerine ise gülümseyerek ‘Hiç düşünmemiştim, yakın zamanlı böyle bir düşüncem yok ancak siyaset kesin sözleri kaldırmayan bir arena şartlar durum zamanla neleri önümüze getirir bilemeyiz ancak neden olmasın’ şeklinde cevapladı.

26. Dönem Adana Milletvekili Avukat Elif Doğan Türkmen Mavi Radyo imtiyaz sahibi Ebru Özgürdal ve gazeteci Dursun Dağtekin’in stüdyo konuğu oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.