01/12/2023

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

CHP’li Bulut, emeklilerin sorunlarını dinledi. Emekli maaşları asgari ücret seviyesine çıkarılmalı.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, DİSK’e bağlı Tüm Emekli- Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Bunsuz, yönetim kurulu üyeleri ve emeklilerle bir araya geldi. Emeklilerin sorunlarını dinleyen Bulut, partisinin çözüm önerilerini anlattı.

EMEKLİLER AÇLIK SINIRININ ALTINDA YAŞIYOR

Türkiye’de yaklaşık 12.8 milyon emekli vatandaşın olduğunu kaydeden Bulut, 12 milyon emeklinin açlık sınırının altında yaşadığını, yaklaşık 8 milyon 700 bin emeklinin asgari ücretin altında ücret aldığını söyledi. Kirayı, doğalgaz, elektrik, su faturasını ödediklerinde ellerinde hiçbir şey kalmadığını kaydeden Bulut, “Gıda fiyatlarına yüzde 70’lere varan zam gelirken, emeklilere yapılan 7. 36 oranında zam kabul edilemez. En düşük emekli aylığı asgari ücret seviyesine yükseltilmelidir” dedi.

MAAŞLAR YÜKSELTİLMELİ

Devletin büyüklüğünün ekonomisiyle, demokrasisini ne kadar tesis ettiğiyle doğru orantılı olduğunu kaydeden Bulut şöyle konuştu:

Ama tüm bunların ötesinde bizim gibi gelenekleri olan ülkemizde asıl güçlülük büyüklerine nasıl baktığınızdır. Bugüne kadar 30-40 yıl çalışıp, emek verip emekli olmuş büyüklerimize devletin sahip çıktığı kadar onun gücünün göstergesidir. Emeklilere yaşamlarını en azından standartlar ölçeğinde idare edebilmesi için insani bir maaş verilmesi gerektiğini söylüyoruz. Emekliler maalesef açlık sınırının altında maaş alıyor. Bu maaşların bir an önce yükseltilmesi gerekiyor.

İKİ İKRAMİYE TALEP EDİYORUZ

CHP’li Bulut’a sorunları anlatan Tüm Emekli- Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Bunsuz da pandemiden dolayı emeklilere 3800 lira seyyanen iki ikramiye verilmesi taleplerini yineledi.

Bunsuz, “Maskeyi, kolonyayı vermediniz, dağıtamadınız sadece 65 yaş üstüne değil en azından emeklilerin tümüne, iki ikramiye verilmesini Disk-Emekli-Sen olarak istiyoruz. CHP’li belediyelerin verdiği ücreti istiyoruz” dedi.

MAAŞLARIMIZ ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNE ÇIKARILSIN

Emekli vatandaşlar, elektrik faturalarından TRT payının, kayıp kaçak payının alınmamasını istedi. Emekli maaşlarının asgari ücret seviyesine çıkarılmasını isteyen emekliler “Maaşlarımız asgari ücret seviyesine çıkarsa bir nebze de olsa emekli nefes alır” ifadelerini kullandı.

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir