04/12/2023

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

CHP’li Bulut, atanamayan diyetisyenlerin sesi oldu

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, atanamayan diyetisyenlerin TBMM’de sesi oldu. Bulut, “Sağlık alanında eğitim gören gençlerimizin sesine kulak verin, meslek tanımlarını ve atamalarını yapın” dedi.

ANKARA//

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, atanamayan diyetisyenlerin sorunlarını TBMM Genel Kurulu’nda dile getirdi. Bulut, obezite ve kiloya bağlı hastalıkların artmasının diyetetik ve beslenme uzmanlarına ihtiyacı artırdığını ancak ihtiyaç artsa da iş olanaklarının kısıtlı olduğunu bildirdi.

İSTİHDAM OLANAKLARI KISITLI

Avrupa Birliği ülkelerinde 100 bin kişiye 16 ila 25 diyetisyen; ülkemizde ise 100 bin kişiye sadece 5 diyetisyen düştüğünün altını çizen Bulut, Türkiye’de lisans düzeyinde 144 ayrı Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun olanların sayısı her yıl katlanmıştır.

Kamu kurumlarına atanma oranı ise çok azdır. Pandemi döneminde çok sayıda işyerinin kapanması, özel sektördeki istihdam olanaklarını iyice kısıtlamıştır” dedi.

ATAMALARI YAPIN

Ataması yapılmayan çok sayıda diyetisyenin ya çok düşük ücretlerle ya da meslekleri dışındaki işlerde çalışmak zorunda kaldığını söyleyen Bulut, ülkemizin önemli sorunlarından obezite başta olmak üzere birçok kronik hastalıkta oldukça etkili olabilecek diyetisyenlerin atama beklediğini kaydetti. İktidara seslenen Bulut, “Sağlık alanında eğitim gören gençlerimizin sesine kulak verin, meslek tanımlarını ve atamalarını yapın” dedi.

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir