29/11/2023

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

POZANTI BELEDİYE MECLİSİNDEN ESNAFI SEVİNDİRECEK KARAR

Pozantı Belediyesinin Şubat ayı olağan meclis toplantısı Perşembe günü saat 14.00’te belediye meclis salonunda gerçekleştirildi. Tolantı’da pandemi nedeniyle kapalı olan kahvehane ve kırtasiye esnaflarına 500’er TL yardım ve belediyeye ait işyerlerinde 2021 yılı kira artış ücreti yapılmayacağı 2020 yılında alınan kira ücretlerinin devam edeceği kararı alındı.

Gündem maddeleri öncesinde Belediye Başkanı Mustafa Çay, Ocak ayında yapılan çalışmalarla alakalı meclis üyelerini bilgilendirmede bulunarak, Zafer Mahallesindeki Bal Paketleme Sebze – Meyve ve Kurutma merkezi üzerine belediye personelleri tarafından yapımı devam eden kına evi ile toplantı salonu inşaatının kabasının bittiğini ve çatı işlerine geçildiği, bunun yanında Belemedik’te yine belediye personelinin yapmış olduğu iki katlı bungalov ev de ise sona geldiğini söyledi.

Ayrıca Alpu Mahallesinde bulunan belediye arazisi üzerine 2 adet Rüzgâr Gülü yapılması ve enerji üretimi konusunda fizibilite çalışmasını yürüten şirket yöneticileri belediye meclis üyelerine teknik bilgilendirmelerde bulundular.

 

ESNAFA 500 TL YARDIM

 

Belediye Başkanı Mustafa Çay pandemi nedeniyle zor günler geçiren kahvehane işletmecileri ve eğitimdeki alınan kararlar gereği zor günler geçiren kırtasiye esnafına bir kereliğine olmak üzere 500’er TL yardım vermek için önerge sundu. Gündeme alınan önerge tüm meclis üyelerinin kabul oyuyla oy birliğiyle kabul edildi.

SAYI ARTABİLİR

Böylelikle ilk etapta tespit edilen 28 kahvehane işletmecisi ve 6 kırtasiye esnafına 500 TL nakdi yardım yapılacak. Konuyla ilgili belediye başkanı Mustafa Çay kısa bir bilgi verilmesi planlanan 28 kahvehane esnafı ilk tespite göre belirlendiğini ve zabıta müdürlüğü ekiplerinin araştırmaları sonucunda bu sayının artacağını da dile getirdi.

 

KİRA ZAMMI OLMAYACAK

 

Ayrıca Pozantı Belediyesine ait işyerlerinde bulunan kiracıların 2021 yılında kanun gereği yapılan EFE-TÜFE oranındaki kira artışı Başkan Çay’ın önerisi ve meclis üyelerinin oy birliği kabulü ile iptal edilerek, 2020 yılında uygulanan kiranın aynısı 2021 yılında da alınarak esnafa bir nebzede olsa destek olunmasına oybirliği ile karar verildi.

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir