29/11/2023

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

Gözler Mart ayında

Koronavirüs vaka sayılarındaki düşüşle birlikte yeme içme sektöründe faaliyet gösteren işletmeciler, kısıtlamaların azaltılacağı beklentisine girdi. Yüz yüze eğitim, kısıtlama saatleri ve restoranlarla ilgili kararlar bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Beştepe’de gerçekleşecek kabine toplantısında alınacak.

Kafe ve restoranlara yönelik yasakların kalkma ihtimalinden (HES kodu kullanma şartıyla) söz ediliyor  

Koronavirüs kısıtlamalarının değerlendirileceği kabine toplantısında, kafe, restoran ve lokantaların durumu ele alınacak. Cuma günü ‘kafeler ne zaman açılacak?’ sorusuna yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, gözetleme yapacaklarını bildirmişti. Kısıtlamaların esnetilmesi ile ilgili Erdoğan Kabine Toplantısı’nı işaret etmişti. Aralık ayında uygulanamaya konulan hafta sonu sokağa çıkma yasağının da toplantıda Sağlık Bakanlığı görüşlerine göre istişare edilmesi bekleniyor.

Yasaklar ne zaman bitecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kısıtlamalarla ilgili kabine toplantısını işaret etti. Erdoğan, “Kabine toplantısından sonra varsa böyle bir durum açıklarız” ifadesini kullandı.

Sosyal Medya: Salgına kim, nerede, nasıl yakalandı?

Gözler Mart ayında

Mart ayının ikinci yarısında hafta içi sokağa çıkma yasağı saati 21.00’den 23.00’e çekilebilir. Hafta sonu yasağı gündüz kaldırılabilir. Okullar ve lokantalar belli kurallarla açılabilir.

Sosyal Medya: COVID-19 ‘mutasyon’ sonrası nasıl değişti?

Hangi konular ele alınacak?

  •         – Salgının seyrine bağlı olarak, kuralların değiştirilmesine ilişkin seçenekler tartışılıyor.
  •         – Öncelikli olarak sokağa çıkma yasağına ilişkin saatlerin daraltılabileceği konuşuluyor. Cumartesi-pazar günü uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarının gündüz için kaldırılması da yeni planlamada söz konusu olabilecek.
  •         – Hafta içi kısıtlamalarının saatlerinin de 21.00’den 23.00’e çekilebileceği belirtiliyor.
  •         – Bir süre sonra Sağlık Bakanlığı hastanelerinde, normal hasta kabul edilebileceği, ertelenen ameliyatlar ve tedavilere de yeniden başlanabileceği ifade ediliyor.
  •         – Mart ayından itibaren okulların ikinci yarı yılında yüzyüze eğitime geçmesi de tartışılan konular arasında.
  •         – Lokanta ve kafelerin belli kurallarla açılabileceği, buralara HES koduyla girilmesine ilişkin yeni düzenlemeler yapılabileceği öne sürülüyor.

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir