23/09/2023

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

BAKAN YANLIŞ MI BİLİYOR, YANLIŞ MI YÖNLENDİRİLİYOR?

İyi Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, son günlerde Ege ve Akdeniz’de yaşanan ve yaklaşık 500 hektar orman alanının yandığını belirtti.

“Son yılların en büyük orman yangınları yaşanırken, birçok yerleşim yerini tehdit eden ve içinde yaşayan canlılarla birlikte kül olan “korkutucu” yangınlarda, “gece de uçabilen” uçakların THK tarafından sorun olmadığının bilgisi web sitesinde yer almakta fakat Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çalışmadığı iddia edilmektedir.” dedi.

Koncuk, THK’nin açıklamalarını dikkate alarak; uçakların, ellerinde bulunan “gelişmiş” yangın söndürme uçakları olduğunu “Avrupa’nın en büyük özel uçak Yangın Hava Söndürme Filosuna sahip olan THK,  yurtiçi ve yurt dışında orman, sanayi ve şehirlerdeki yangınlara anında müdahale etmektedir.” şeklinde açıklamalara yer verdi.

Türk Hava Kurumu (THK) gelişmiş uçaklarını bu yangınlarda ücretsiz kullanılmasını teklif etmesine rağmen kullanılmadığı, yangın söndürme işinin bir mimarlık şirketine verilmiş olduğunun bilgisini paylaştıkları kamuoyunda yer almıştır.

İyi Parti Adana Milletvekili İsmail KONCUK, THK’nin elindeki “gece uçabilen” yangın söndürme uçaklarının Ege ve Akdeniz’de yaşanan orman yangınlarında neden kullanılmadığının sebeplerinin araştırılması için Anayasa’nın 98’inci, İçtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılmasını talep ederek, araştırma önergesini imzaya çıkarttığını söyledi.

Koncuk, bu konunun Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını talep ederek, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına soru önergesini de verdiğini belirtti.

 

 

 

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir