Mavi Haber Adana

banner

Şevkin: Polise, doktora, savcıya baskı mı yapılıyor?

Şevkin: Polise, doktora, savcıya baskı mı yapılıyor?
112
17 Haziran 2019 - 12:03

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Giresun’un Eynesil ilçesinde 12 Nisan 2018’de evinin önünde yaralı olarak bulunan ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ölümünün ardındaki 14 ay geçmesine rağmen olayın aydınlatılamamasına tepki gösterdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) görüşmelerde konuyla ilgili söz alan Dr. Şevkin, “Bu olayın aydınlatılamaması hepimizin ayıbı. Çocuklarımızı bu ülkenin emin ellere teslimi için yaşatmak zorundayız. Bu karanlık ölümleri de aydınlatmakla yükümlüyüz” dedi.

“VİCDANI OLAN EVLADINI KAYBETMİŞ BABAYA YAPILANI KABUL ETMEZ”

Kızının ölümünün üzerindeki sır perdesinin aralanması için büyük bir mücadele veren baba Şaban Vatan’ın gözaltına alınması yetmezmiş gibi neredeyse bir akıl hastası muamelesi görmesinin gerçekten kabul edilebilir bir durum olmadığını dile getiren Dr. Şevkin, “Evladını kaybetmiş bir babaya bu muameleleri vicdanı olan hiçbir bireyin kabul etmesi düşünülemez” diye konuştu.

İki hafta önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret eden baba Vatan’ın anlattıklarının insan olarak herkesin nutkunun tutulmasına ve gözlerini dolduran sahnelere neden olduğunu vurgulayan Dr. Şevkin, “Eldeki veriler gösteriyor ki bu olay bir intihar değil, bir cinayettir. Çocuğun intihar etmediği, bir trafik kazasında yaralandıktan sonra evinin önüne getirilerek intihar süsü verildiği kanısı ağır basıyor. Bir savcı veya bilirkişi değiliz ama olayı aydınlığa çıkaracak olan Türk yargısına da buradan güvenmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“CİNAYETLERİ ARAŞTIRMAK MECLİSİN GÖREVİDİR”
“Bu çocuklar hepimizin. Zonguldak Ereğli’sinde kaybolduktan sonra cansız bedenleri bulunan Eylül ve Leyla çocuklarımız, Ankara Polatlı’da ölen yine Eylül kızımız, Yüreğir’de 3, 7 ve 9 yaşlarında öldürülen 3 çocuğumuz, yine Simav’da taşla kafası ezilerek öldürülen çocuklarımızdan hepimiz sorumluyuz ve bu vicdani yükümlülüğü taşıyoruz. Bu çocuk istismarlarını ve ölümlerini önlemek Meclisin görevidir” diye konuşan CHP’li Şevkin, olayın üzerinin örtülmesi için yargı mensuplarına siyasi baskı yapıldığını savundu.

Bir babanın adalet mücadelesinin takipçisi olmaya çalıştıklarını, olayı derinlemesine araştırıp şüpheli ve karanlıkta hiçbir nokta kalmadan aydınlatılması gerektiğine dikkat çeken Dr. Şevkin, meclis kürsüsünden bakanlığa ve ilgililere şu soruları yöneltti:

“Cinayetin aydınlatılmaması için siyasi baskı yapılıp hatırlı kişilerin araya girdiği doğru mudur? Olay yeri inceleme polislerine, hastane ve doktorlarına, adli tıp kurumlarına ve savcılığa baskı yapılmış mıdır? Adı geçen siyah Doblo’nun olayda rolü var mıdır? Olay günü oto yıkamacısına neler olmuştur? Çocuğun üzerinde bulunan talaşların yer aldığı metruk bina neden yıkılmıştır? Savcılığın bu binayla ilgili kararı var mıdır? Trafik kazasını yaptığı iddia edilen kişi ya da kişilerin o günkü Belediye Başkanının yakınları olduğuna ilişkin baba Şaban Vatan suç duyurusunda bulunduğu hâlde haklarında soruşturma açılmadığı doğru mudur? Şaban Vatan adı geçen Bakanın korumaları tarafından taciz edildiğini iddia etmektedir. Bu durum araştırılmış mıdır?”

AKP’li Nurettin Canikli’nin de daha önce konuyla ilgili araştırma önergesi verdiğini hatırlatan Dr. Şevkin, meclisin çocuk cinayetlerine, tacizlerine son vermesi gerektiğini dile getirdi.

banner
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.