27/01/2023

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

“Demokrasiye ve hukuk üstünlüğüne sahip çıkacağız!”

TMMOB Makine Mühendisler Odası Başkanı Hasan Emir Kavi, Ebru Özgürdal moderatörlüğünde, usta gazeteciler Pınar Aytekin, Mustafa Özgür ve Murat Yıldız’ın sunumuyla gerçekleşen, Mavi Radyo ‘Kent Meclisi’ programı konuğu oldu.

Makine Mühendisleri Odası hakkında bilgiler aldığımız ve en çok merak edilen konulardan biri olan asansörlerin bakımı, LPG’li araçların denetimi ile ilgili açıklamalar yapan Başkan Kavi, İstanbul seçimlerinin ertelenmesi ile ilgili de konuşmalar yaptı.

Seçimlerde oy veren insanların haklarının gasp edildiğini ifade eden Kavi, siyasal menfaatleri için halkın iradesini gasp etmek isteyen hukuk dışı girişimlere karşı, demokrasiye ve hukuk üstünlüğüne her zamankinden daha da güçlü bir biçimde sahip çıkacaklarının altını çizdi.

Özellikle LPG’li araçların denetimi ile ilgili şu anda nasıl bir tehdit var?

LPG’li araçlar maalesef şu anda yaklaşık 2 yıldır hiçbir denetime tabi değil. Yani şu anda montajını yaparken firma ben bu işi doğru yaptım, gidip ruhsatınızı işletebilirsiniz, diyor. Üçüncü bir gözün kontrolü maalesef yok. Her ne kadar insan farklı bir bakış açısıyla kontrolde objektif olabilir. Şu anda yapılan denetimsizlik sadece bu işi montajını yapan kurumun, şirketin kendi denetiminde maalesef. Karayollarının muayene istasyonlarında bir gaz sızdırmazlık kontrolü yapılıyor. Ama sadece bir gaz sızdırma varsa muayene istasyonunu tehlikeye sokabilecek bir durum var diye muayene istasyonuna almamak üzere yapılan bir kontrol. Oradaki kullanılan ekipmanların birbirine uyumluluğunu kontrol eden maalesef yok. O anlamda umarım ölümcül kazalar olmaz.

ASANSÖR KONTROLÜNDE MUTLAKA ÜÇÜNCÜ BİR GÖZÜN KONTROLÜ GEREKİR

Asansörde de Türkiye’de 31 tane kuruluş var. Bunlardan iki tanesi kamu kurumu olarak sayılabilecek biri Türk Standartları Enstitüsü biri Makine Mühendisleri Odasıdır. Diğerleri tüm kurumlar Anonim Şirket veya Limited Şirketidir. Kar amacı güden kuruluşlardır. Sonuçta LPG montajını yapan firmalarda kar amacı güden kuruluşlardır. Daha fazla kar hırsıyla bazen bazı şeyleri görmezden gelebilirler, tekrar sökmek, takmak ikinci el ürün bile kullanmak durumu bile olabilir. Yani bir araçtan söktüğünüz bir parçayı gidip başka bir araca takabilirsin. Maalesef şu an bunu engelleyecek hiçbir şey yok. O anlamda kar hırsı malzeme satanın gözünü karartabilir, o yüzden üçüncü bir göze mutlak suretle bir kontrol gerekir.

Makine Mühendisleri Odası’nın Adana’da ki çalışmaları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Makine Mühendisleri Odası şu anda Adana’da asansör kontrolleriyle ilgili Seyhan Belediyesinde, ilçe belediyelerinin birçoğunda var. Merkez ilçelerde şu an sadece Seyhan Belediyesi olarak ama yakın zamanda Soner Çetin Başkanımızda yeni dönemde Makine Mühendisleri Odası’nın imzalayacağını beyan etti. Büyük ihtimalle yeni dönemde de Çukurova Belediyesi’nde de olacak. 2020 yılının başında umarım Makine Mühendisleri Odası ile protokol imzalayıp Çukurova Belediyesi sınırları içerisinde de odamız asansör kontrollerini gerçekleştirmeye başlar. Biz tüm belediyelere her ruhsat döneminde, yeni sözleşme döneminde Makine Mühendisi Odası olarak gidip kontrolleri gerçekleştiririz. Protokol örneklerimizi göndeririz.

ODA OLARAK KAMU YARARINI GÖZ ÖNÜNE ALARAK GÖREVLERİMİZİ YERİNE GETİRİRİZ

Bizim burada amacımız, Makine Mühendisleri Odası hiçbir zaman kar güden bir kuruluş olmadığı için bu işin olması gereken gibi yapılması konusunda üzerine düşen kamuya ait görevini yerine getirir. Burada en basitinden yaklaşık 7-8 yıl önce Çukurova Belediyesi Yıldıray Arıkan Başkanımız varken ilk protokolü daha mecburi durum oluşmamışken protokolü imzaladığımız sürece yaklaşık 500-600 lira gibi bir asansör kontrolü diğer firmalarca konuşulurken biz 120 liraya gibi ücrete sözleşme imzalamıştık. İlerleyen süreçte bunun mecburi hale geldiği zamanda Odanın ücreti taban ücret olarak kabul edildi. Vatandaşın cebinden 500-600 kontrol ücreti çıkması yerine yaklaşık min. Bedel olan ücretlerin yapılması sağlandı. Makine Mühendisleri Odası kamuya ait görevini, kamu yararını göz önüne alarak görevini yerine getirdi.

TMMOB’un 45. Dönem 3. Danışma Kurulu İstanbul’da gerçekleştirildi. Bu toplantının en büyük amaçlarından birisi de YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerini iptal kararını eleştirilmesi ve demokrasiye ve halk iradesine sahip çıkma kararının olmasıydı, biraz bahsedebilir misiniz?

Yaklaşık 12 yıldır Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu içerisindeyim. 12 yıldır ilk defa Ankara haricinde bir yerde danışma kurulu yaptık. Bunu mesaj olarak birilerinin alması gerekir. Burada ilk defa 650 kişilik bir katılım gerçekleşti. Tüm Türkiye’den gelindi. Bizim çok olağan üstü kurullarda sonuç bildirgesi çıkar. Bizim sonuç bildirgesinde dediklerimiz şunlardır:

OY VEREN İNSANLARIN HAKLARI GASP EDİLMİŞTİR

Siyasal menfaatleri için halkın iradesini gasp etmek isteyen hukuk dışı girişimlere karşı, demokrasiye ve hukuk üstünlüğüne her zamankinden daha da güçlü bir biçimde sahip çıkacağız, dedik. Burada seçim boyunca iktidar partisinin kullanmış olduğu ayrıştırıcı, hedef gösterici söylemler yurttaşların güvenliğini ve ülkenin barış ve huzurunu tehdit altında bırakmıştır. Bizzat Cumhurbaşkanı tarafından kullanılan nefret dili, devletin resmi kurumu olan organlarında da, tüm yandaş medya tarafından tüm topluma yayılmış medyada yer alan haberlerde muhalif partiler terör örgütüyle işbirliği yapmakla suçlanmıştır. Bu partilere oy verenler ise terör destekçisi olarak itham edilmiştir. Kanun Hükmünde kararnameyle de seçime girilmeleri müsaade edilmiş ama seçildikten sonra da mazbataları elinden alınıp seçimi iptal etmek yerine ikinci olan AKP’li arkadaşlara yerleri bıraktırılmıştır. Orada oy veren insanların hakları gasp edilmiştir.

Oda olarak yeni seçilen belediye başkanlarına ziyaretler gerçekleştirdiniz. Bu kapsamda belediyelerle ilgili oda olarak çalışmalarınız var mı?

Büyükşehir belediye başkanımız Zeydan Karalar’la kent sorunları sempozyumu yaptığımızda büyükşehir adaylarını misafir ettiğimizde Adana’nın ulaşım mastır planı yok, demiştik. Belediyelerin hazırlamış olduğu stratejik planlarda incelendiğinde de stratejik planların sadece formalite olarak hazırlandığı konusunda eleştirimiz olmuştu. Zeydan Başkanımız da göreve gelir gelmez stratejik plan hazırlanmasında sen de görev al, dedi. 5 kişilik bir çalışma ekibi kurdu. Bizim amacımız belediyenin hazırlamış olduğu stratejik planların dış paydaşların etkin bir şekilde katılımını sağlamak konusunda görev verdi. Maalesef Türkiye’de ulaşım mastır planı olmayan tek şehir Adana’dır. Ulaşım mastır planını hazırlarken de çalışma içerisinde olacağız.

Odaların eğitim merkezleri var, bu eğitim merkezlerine gelenlere istihdam sağlanabiliyor mu?

Sanayi Odası ile birlikte ortak bir düşüncemiz var. Sanayi Odasının Avrupa Birliği projesi kapsamında meslek edindirmeyle ilgili bir girişimi var. Bu konuda Sanayi Odasında ortak bir protokolle işin içerisine Milli Eğitim Müdürlüğü’nü de katarak ortak bir protokol çerçevesinde bir çalışmamız olacak. Örnek verecek olursam, Makine bakım konusunda benim personele ihtiyacım var diyen kurumlar belirlenecek, biz de ilgili meslek odaları bu konuda personel yetiştireceğiz. Onları da o firmalarla tanıştırıp iş bulma konusunda da yardımcı olacağız.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir