27/01/2023

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

ÇGC’de iftar coşkusu

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun bu yıl 2. Bölgesel iftarı Adana’da Çukurova Gazeteciler Cemiyetinin ev sahipliğinde verildi. ÇGC’nin Seyhan Nehri kenarındaki yeni yeri olan Kültür ve Sosyal Tesisleri’ndeki iftar yemeğinde; Merkez Camii’nden yükselen ezanın ardından eller semaya açılıp dualar edildikten sonra iftarını açan katılımcılar, mekanın konumu ve manzaranın güzelliğini çektikleri fotoğraflarla, adeta ölümsüzleştirdiler.

İftarın ardından Mersin Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Elemanlarından ve İlkhaber Gazetesi Yazarlarından M.Zeki Uyanık, manevi duyguların daha da geliştiği bu kutsal ayda, büyük bir inançla ibadetlerini yerine getiren inananların tüm dualarının kabul edilmesi temennisinde bulunarak, yemek duası okudu.

Daha sonra söz alan Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir; öncelikle her yıl geleneksel hale getirdikleri iftar yemeğini bu yıl da gerçekleştirmenin hazzını yaşadıklarını belirterek, Ramazan ayının kutsiyeti ve oruç tutmanın maneviyatını hep birlikte hissetmek, bir arada olmak, dayanışma ruhunu geliştirmek için çabaladıklarını dile getirdi.

Başkan Esendemir; Arif Nihat Asya Parkı içerisindeki ÇGC Kültür ve Sosyal Tesisleri’nin gazetecilere kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, “Bizim en büyük eksiğimiz üyelerimizin bir araya gelebilecekleri böylesi bir sosyal tesisin olmayışıydı. Buradan önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı üseyin Sözlü ve yönetimine Hüseyin eeeeHüseyin Sözlü ve Belediye Meclis üyelerine teşekkür ederiz. Tesisimizdeki bir çok eksiğin giderilmesi için bize destek olan tüm kurum ve kuruluşlara da minnet borçluyuz. ÇGC Kültür ve Sosyal Tesisleri’nin üyelerimize daha kapsamlı hizmet verebilmesi için de çalışmalarımız devam ediyor. Ben bu davetimize katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra söz alan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca; son yıllarda basının çok zor şartlar altında görev yaptığına dikkat çekti. Karaca; basına yönelik saldırıların arttığı ve cezasız kaldığı bir dönemden geçtiklerini, gazetecilerin özlük haklarının olmadığını, iş güvencelerinin bulunmadığını, sektör içerisindeki işsizliğin de giderek dikkat çekici boyutlara ulaştığını belirterek, “Teknolojik gelişmelere paralel olarak basındaki çeşitlenme de belli yasal düzenlemeler gerektiriyor. Öncelikle son yıllarda giderek gelişen internet gazeteciliği konusunda hala bir düzenleme yapılmadığını, basın kartı komisyonunun oluşturulmadığını, sarı basın kartı almaya hak kazanan gazetecilerin basın kartlarının verilmediğini ifade etti.

İftara katılan İletişim Başkanlığı Adana İletişim İl Müdürü Mustafa Keleş, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesiyle birlikte, yapılması gereken bazı yasal düzenlemelerin zaman aldığını, basın kartları konusunda herhangi bir sıkıntı olmadığını, Haziran ayı içerisinde gazetecilerin sarı basın kartlarını alabileceklerini söyledi. Keleş; Kutsal Ramazan ayında birlik ve beraberliğin önemine dikkat çekerek, basındaki sıkıntıların aşılması için hükümetin yoğun bir çaba gösterdiğini dile getirdi.

İftar yemeğine, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, TGF Başkan Vekili ve Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, TGF Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı  Yönetim Kurulu Üyesi ve Ceyhan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şahin Özer, TGF Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Demirtaş, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Abdullahoğlu, Türk dünyası Gazeteciler Gazeteciler Federasyonu Disiplin Kurulu Başkanı Necmi Pişkin, ÇGC eski Başkanlarından Kurtar Çakın, ÇGC 2.Başkanı Sait Güleç, Mali Sekreter Mutlu Mete, Yönetim Kurulu üyeleri Süreyya Uri, Hakan Köker ve Hüseyin Arat ile , TSYD Adana Şube Başkanı Kurtul Çakın, İletişim Başkanlığı İl İletişim Müdürü Mustafa Keleş, Basın İlan Kurumu İl Müdürü M.Feramuz Ayan Dernekler İl Müdürü Recep Kurtoğlu, Adana Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Ahmet Bozan, Adana Halk Otobüsleri Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, yerel ve yaygın basın temsilcileri ile ÇGC üyeleri ve gazetecilerle eşleri katıldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir