23/09/2023

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

Sivil uzman erbaşlara büyük haksızlık!

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde uzman erbaş olarak görev yaparken kanun gereği 45 yaşına müteakip görevinden ilişiği kesilen ancak emekli aylığı bağlanıncaya kadar yine aynı kurumda sivil memur olarak çalıştırılan vatandaşların sorunu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşındı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, bu durumdaki 3 bine yakın uzman erbaşın sorununa çözüm bulunması amacıyla meclis araştırma komisyonu açılmasını istedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) 1992 yılında 3269 sayılı kanun kapsamında, uzman erbaş alımı yapıldığını, yasada, ‘Uzman erbaşlar, 45 yaşına kadar çalışabilir’ maddesinin yer aldığını hatırlatan Dr. Şevkin, “O dönemde göreve başlayan uzman erbaşların 45 yaşına geldiklerinde görev süreleri dolmuş, ancak emekli olmaya hak kazanamayanlar, çıkarılan 6000 sayılı kanun ile sivil memurluğa geçirilmiştir. Emeklilik için gerekli sürelerini burada tamamlayan uzman erbaşlar, sivil memur statüsünden emekli edilmiştir. Sivil görevdeyken emekli olanlar, uzman erbaşlık haklarından yararlanamamıştır. 2016 yılında ise yasada düzenleme yapılarak, ‘Uzman erbaşlar 45 yaşına kadar çalışabilir’ maddesi ’52 yaş’ olarak değiştirilmiştir Daha önce sivil memurluktan emekli edilen uzman erbaşlar ise bu yasadan faydalanamamıştır” dedi.

“20-25 YILLIK HİZMET SÜRELERİ YOK SAYILDI”

TSK’nın en kritik kadrolarında 20- 25 yıl uzman çavuş olarak görev yapıp bu kadar yıllık hizmet süresi içinde yıllarca aile bütünlüğünden uzak kalarak hayati riskler alan, ülkemizin güvenliği için sayısız operasyonlara katılıp bu uğurda çok büyük silahlı mücadeleler veren personelin, emekli edilirken ciddi haksızlıklara maruz kaldığını dile getiren Dr. Şevkin, meclis araştırma komisyonu kurulmasına yönelik gerekçelerini şu şekilde açıkladı:

“1986 yılında çıkarılan 3269 sayılı uzman erbaş kanununun 5’inci maddesindeki 45 yaş sınırına takılan yaklaşık 3 bin TSK personeli sorunlarına çözüm aramaktadır. 3269 sayılı kanunun 45 yaş sınırını tamamlayıp emeklilik sürelerini dolduran devrelerinin tamamı özlük haklarını alıp uzman çavuş olarak emekli edilmesine rağmen 45 yaş sınırını birkaç ay ile geçirdikleri için 2010 yılında çıkarılan 6000 sayılı kanunun 26. Maddesine göre kalan birkaç aylık sürelerini sivil memur olarak tamamlamak zorunda kalan 3 bine yakın personel emekli edilirken uzman çavuşluk mesleğine verdikleri 20-25 yıllık hizmet süreleri yok sayılmıştır.

Emeklilik sürelerini tamamlamak için yapmak zorunda kaldıkları birkaç aylık sivil memurluk nedeni ile en alt kademeden en vasıfsız sivil memur statüsünde emekli edilmek zorunda bırakılan personel, bu nedenle hak kayıplarına uğratılmıştır. TBMM’de, 2016 yılında çıkarılan 676 sayılı KHK ile yaş sınırlaması yeniden 45’ten 52’ye çıkarılmış ancak 6000 sayılı kanun nedeniyle mağdur edilen yaklaşık 3 bin sivil memur emeklisi uzman çavuşun haklarının iadesi için herhangi bir adım atılmamıştır. Bu haksızlığın sona erdirilmesi ve 3 bin sivil memur emeklisi uzman çavuşun haklarının iadesi amacıyla Anayasa’nın 98 ve içtüzüğün 104 ve 105. maddeleri gereğince meclis araştırması açılmasını talep ediyoruz.”

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir