Mavi Haber Adana

banner

MERSİN SINIRINA KAYAK MERKEZİ

MERSİN SINIRINA KAYAK MERKEZİ
52
18 Aralık 2020 - 13:47

Adana’nın Pozantı ilçesinde bulunan ve bölgenin en yoğun kar yağışı alan 175 bin metrekarelik bir alanına, Çukurova’nın adeta göz bebeği olacak, bölgenin turizm çıtasını yükseltecek bir kayak merkezi mi geliyor?

 

Adana’nın Pozantı ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve yaklaşık 175 bin metrekarelik bir alana sahip Elmalı boğazı mevkii, Adana ve Mersin civarında en çok kar yağışı alan bölgelerden biri olarak göze çarpıyor.

 

Elmalı boğazı yoğun kar yağışı almasının yanı sıra, Ankara-Adana otoyoluna 12 km.’lik yakın mesafesi ve ayrıca sahip olduğu düz ve elverişli zemini sayesinde kayak merkezi ve kış sporları ile ilgili altyapının kolaylıkla kurulmasına müsait bir alan. Geçtiğimiz yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığına sunulan bir raporla söz konusu bölgeye  ‘Kayak Merkezi’ kurulması konusunda adımlar atılmış ve bu kapsamda otel inşaatına bile başlanmış, fakat gerek uzayan bürokratik işlemler gerekse projenin sahipsiz kalmasından dolayı bir türlü bu proje hayata geçirilememişti.

 

Elmalı boğazının sahip olduğu bu doğal güzellikler ve imkânlar ile güzel bir proje çerçevesinde bu bölgeyi ulusal ve uluslararası turizme kazandırmayı hedefleyen Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, bölgenin tanıtımı için Adana’dan profesyonel tanıtım ekipleri ve belediye görevlileri ile birlikte bölgeye bir keşif gezisi düzenledi. Tanıtım ekibi, bölgenin tanıtımında kullanılacak fotoğraf, video vb. materyaller için hem yerden hem de drone ile havadan görüntüler çekerek bölge hakkında Başkan Çay’dan gerekli bilgileri aldı. Tanıtım ekibinin de hem doğal atmosfere hem de bölgenin doğal güzelliklerine hayran kaldığının gözlemlendiği bu ilk ziyaret, gelecekte kurulması hedeflenen kayak merkezi ile ilgili umutların çok yüksek olduğunu ortaya koydu.

 

ALLAH SANKİ KAYAK MERKEZİ YAPILSIN DİYE YARATMIŞ

Bölgede açıklamalarda bulunan Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay şu sözleri dile getirdi;

Şuan bulunduğumuz yer Pozantı’nın Akçatekir Yaylasına 10 kilometre mesafe uzaklıkta bulunan, Gülek ile Akçatekir’in arasında kalan Elmalı Boğazı diye bilinen bölgedeyiz. Şuan Türkiye ciddi anlamda kuraklık yaşarken bir çok yerde henüz kar yağmamış durumda. Fakat bugün bulunduğumuz noktada muhteşem bir kar var.

 

Pozantı’nın hiç bir yerinde ve bölgesinde bu kadar geniş ova şeklinde tesis yapabilecek bir arazi bulabilmek mümkün değil. Allah sanki özel olarak burayı kayak merkezi yapılsın diye yaratmış ve bırakmış. Lakin bizler bunu görmemişiz, görmek istememişiz. Geçmiş dönemlerde burada  turizm yatırımı yapmak amacıyla muhtemelen devletten bir kredi alınarak bir takım yatırım parası alınmış, üç dört katlı atıl bir otel binası yarım bırakılıp kaçıp gitmişler.

 

Artık bugün buradan Pozantı’nın Belediye Başkanı olarak haykırarak sesleniyorum. Sayın valimize, bölge milletvekillerimize, turizm bakanlığımıza ve hükümetimize sesleniyorum. Allah aşkına bu kadar güzel bir şekilde hazır olan, çok büyük hafriyat çalışmalarına gerek olmayan kayak pisti bile hazır. Özellikle de Nisan ayına kadar burada hiç durmayan sürekli yağış alan bir kar var burada.

 

KİM YAPIYORSA YAPSIN AMA BUYURSUN YAPSIN

Bölge halkına hizmet etmeyi amaçlayan Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, “Böylesine güzel ve ana yola 10 kilometre mesafede bir yerde gerilemiş olan Çukurova’yı ayağa kaldırmak istiyorsak, turizme açmak istiyorsak, bölge insanına bu doğanın içerisinde huzur vermek istiyorsak lütfen sesimizi duyun. Biz artık bu bölgenin kayak merkezi yapılmasını istiyoruz. Hem bölgemizin turizm anlamında ekonomik değerini artırmak istiyoruz. Hareketlilik ve canlılık getirmek istiyoruz. Ayrıca ülkemizin görülmeyen bir değerini ortaya çıkartmak istiyoruz. Tek çabamız bu. Biz yapalım demiyoruz. Bizim paramız var demiyoruz. Buradan bir rant beklemiyoruz. Kim yaparsa yapsın! Devlet eliyle ister yap işlet devret, isterse devlet. Fakat burası lütfen turizme kazandırılsın. Bu feryadımızı duyun ve bu güzelliği görün.” Dedi.

office 2016 satın al

banner
POPÜLER FOTO GALERİLER
marmaris tekne turu

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.