Mavi Haber Adana

banner

CHP’li Şevkin: “Her yıl kâr eden Şakirpaşa Havalimanı stratejiktir, vazgeçilemez!”

CHP’li Şevkin: “Her yıl kâr eden Şakirpaşa Havalimanı stratejiktir, vazgeçilemez!”
36
02 Aralık 2020 - 12:57

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye’nin en stratejik ve kâr eden havalimanlarından biri olan Adana Şakirpaşa Havalimanı’nın gözden çıkarılamayacağını vurguladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bütçe görüşmelerinde Şakirpaşa ve Çukurova Bölgesel Havalimanı ile ilgili sorular yönelten Dr. Şevkin’e yazılı olarak yanıt verdi.

Bakan Karaismailoğlu, yanıtında; Adana Havalimanının pandemi öncesi yolcu gerçekleşmeleri kapasite kullanımının yaklaşık yüzde 170 oranlarında olduğunu, dolayısıyla Adana Havalimanının kapasitesinin, mevcut yolcu sayısını karşılayamadığını, Adana havalimanının şehir içinde yer alması sebebiyle kapasite artırma çalışmaları için gerekli ilave alanların oldukça yüksek kamulaştırma maliyetleri doğurduğunu savundu.

Ayrıca havalimanı çevresindeki yapılaşmaların şehrin havalimanı aksında gelişmesi ve yüksek binalar yapılması nedeniyle havalimanının mevcut mania planına aykırı yüzlerce mania bulunduğunu ileri süren Karaismailoğlu, “Dolayısıyla ilave alanlar için gerekli yüksek kamulaştırma maliyetleri karşılansa bile havalimanı mania kriterlerini sağlayamadığından kapasite artırma çalışmaları yapılamamaktadır. Bu nedenle Adana il merkezine 30 km, Mersin il merkezine 45 km, Mersin Limanı’na da 45 km mesafede olan Çukurova Havalimanının sadece Adana’ya değil Mersin’den Osmaniye’ye kadar olan, 5 milyona yakın nüfusa sahip, önemli endüstriyel, cari ve tarımsal faaliyetlerin gerçekleştiği geniş bir bölgeye hizmet vermesi beklenmektedir. Çukurova Havalimanı bölgenin hava ulaşımı ihtiyacını en iyi şekilde karşılayacak kapasite ve konfora sahip olacak şekilde projelendirilmiştir” şeklinde konuştu.

Bakan Karaismailoğlu’nun açıklamasına sert tepki gösteren Dr. Şevkin, konumu nedeniyle dünyanın en stratejik öneme sahip ve kâr eden sayılı havalimanlarından biri olan Adana Şakirpaşa Havalimanı’nın gözden çıkarılmasının kabul edilemeyeceğini vurguladı.

banner
POPÜLER FOTO GALERİLER
marmaris tekne turu

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.