Mavi Haber Adana

banner

Mekanın cennet olsun Remziye nine!

Mekanın cennet olsun Remziye nine!
37
01 Aralık 2020 - 15:38

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu merhum Gazi Mustafa Kemal Atatürk’le 83 yıl önce Adana’da bir okul ziyaretinde birlikte fotoğraflanan Remziye Tatlı, hayatını kaybetti.
Gazi Mustafa Kemal, 1937 yılında Adana’yı ziyaretinde İsmet Paşa Kız Enstitüsü’nü ziyaret etti. O dönem lise öğrencisi Remziye Tatlı da tarih dersini dinlerken, Atatürk’le aynı fotoğraf karesinde kendine yer buldu.
Atatürk ile birlikte çekilen fotoğrafla ders kitaplarında da yer alan Remziye Tatlı, 99 yaşında hata gözlerini yumdu.

Tatlı’nın Atatürk’le aynı karede yer aldığı fotoğrafla ilgili anısını anlatırken şunları kaydetmişti: “Gazi sınıfımıza girince hepimiz çok heyecanlandık, ayağa kalktık. Oturun, geleceğin kültürlü anneleri dedi. Çok şık giyinmişti, bana da yakın duruyordu. Neredeyse kolu koluma değiyordu”
Sular Koleji öğrenci ve öğretmenleri de ziyaret ederek anılarını paylaşan Remziye Tatlı için instagram hesaplarından başsağlığı yayınlanarak, şu ifadelere yer verdi: “Tanıma fırsatı bulduğumuz nezaketi ile bizleri kendisine hayran bırakan, Atatürk’ün öğrencisi Remziye hanımın vefatı dolayısıyla derin bir hüzün yaşıyor, ailesi ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.”

banner
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.