Mavi Haber Adana

banner

Seyhan’ın her santimetrekaresine değer katıyoruz

Seyhan’ın her santimetrekaresine değer katıyoruz
40
24 Kasım 2020 - 10:01

Seyhan Belediyesi’nin kamulaştırarak restore ettiği ve Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. İlter Uzel ile protokol imzalayarak hayata geçirdiği “Tıp ve Diş Hekimliği Müzesi” gerçekleştirilen törenle açıldı.

Kamulaştırması ve restorasyonu Seyhan Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve Prof. Dr. İlter Uzel’in 1972 yılından beri biriktirdiği eserlerle donatılan Tıp ve Dişçilik Müzesi açılışına; Adana Valisi Süleyman Elban, CHP Adana Milletvekilleri Ayhan Barut ve Müzeyyen Şevkin, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Seyhan Belediyesi Meclis üyeleri, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay, Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. İlter Uzel, Seyhan Kaymakam Vekili Mustafa Yavuz, TMMOB İKK Sekreteri Erol Salman, Eczacı Odası Başkanı Mürsel Yalbuzdağ, Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Ozan Tüzün, Diş Hekimleri Odası Başkanı Fatih Güler, CHP il ve ilçe Başkan veya yöneticileri ile ilgililer katıldı.

AKAY “ADANA ESKİ EVLERİNİ RESTORE EDİP İŞLEVSEL HALE GETİRİYORUZ”

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay “Adana eski evlerini restore ederek işlevsel hale getirme uygulaması örneklerinin beğenilmesiyle bu konuda ciddi şekilde gelişme oldu” dedi. Başkan Akay şöyle konuştu;

“Tescilli kültür varlığı yapı Başkan Zeydan Karalar döneminde kamulaştırılıp restorasyonu başlatılmıştı. Restorasyon tamamlanarak kent kültürüne kazandırıldı. Özellikle bu projede bilim ile sanat buluşturuldu. Bilim doğruları sanat ise güzeli bulmaya yarar. Aslında bilimsiz sanat, sanatsız bilim olacak gibi değildir. Biz bu iki değeri önümüzdeki dönemde daha çok bütünleştirmek istiyoruz. İlter Uzel hocamız, bilimle başlayan etkinliğini sanatla sürdürmüş ve onun katkısıyla da bugün Diş hekimliği müzesini açmış oluyoruz.

“VALİMİZİN KARARLILIĞI NETİCESİNDE BU TÜR ÇALIŞMALARIN ARTACAĞINA İNANIYORUM”

Uzunca zamandır başlayan bu tür çalışmaların özellikte kısa zaman önce gelmiş olmasına rağmen sayın Valimizin isteği ve kararlılığı neticesinde artacağına ve sonuçlanacağını düşünüyorum. Bu müzenin, kentimizde Sağlık Turizmine katkı sunacağına ve Diş Hekimliği ve Tıp tarihi ile ilgili araştırma yapan akademisyenler için de zengin bir kaynak oluşturacağına inanıyorum. Türkiye’de benzeri olmayan tematik Müzenin oluşumuna eserleri ve bilgisiyle katkı sunan Prof. Dr. İlter Uzel’e de bir kez daha teşekkür ediyorum.”

VALİ ELBAN “ADANA’NIN HAFIZASI VE KİMLİĞİ TEPEBAĞ’DA”

Tepebağ’ın Adana için çok önemli olduğunu ifade eden Adana Valisi Süleyman Elban “Adana’nın hafızası, kimliği bu alanda. Dolayısıyla Adana’nın gerçek kimliğini göstermek ve hafızasını genç nesillerimize aktarabilmek için başta Valiliğimiz olmak üzere Adana Büyükşehir Belediyesi, Seyhan Belediyesi, vakıflarımız ve ilgili kuruluşlarımız el birliği ile buranın yaşayan ve gerçek Adana kimliğini temsil eden bir yer olması için çaba gösteriyoruz.” dedi.

****Seyhan aşevlerinde kapasite yükseltiliyor

Aşevi büyüyor, ihtiyaç sahibinin yüzü gülüyor

Seyhan Belediyesi’nin, ihtiyaç sahiplerinin faydalanabilmesi için başlatmış olduğu aşevleri hizmetinde ulaşılan birey sayısının artırılması hedefi doğrultusunda, Hanedan Mahallesinde günde 5 bin porsiyon yemek üretebilecek mutfak kurulması için çalışmalar başladı

Seyhan Belediyesi sosyal belediyecilik anlayışıyla ihtiyaç sahiplerinin faydalanabilmesi için başlattığı aşevi hizmetinde kapasite artırılarak sürdürülüyor. İhtiyaç sahipleri, Bey Mahallesi Şehit Fatih Yeniay ve Fatih Mahallesi Aşevlerinde temiz bir ortamda isterlerse yemeklerini yiyebiliyor, isterlerse yemeklerini alarak evlerine gidebiliyor. Ayrıca Kocavezir ve Fevzipaşa Mahallelerinin muhtarlık binaları önünde yemek dağıtımı yapılıyor. Şimdilik günde 300 porsiyon yemek dağıtımının yapıldığı aşevi hizmetinde kapasite artırımı için çalışmalar başlatıldı.

SEYHAN’A 5 BİN KİŞİYE YEMEK ÜRETEN DEV MUTFAK YAPILIYOR

Halkın yaşadığı sorunlara çözüm üretmek için çaba harcadıklarını aktaran Başkan Akay sözlerini şöyle tamamladı;

“Aşevi hizmetimizde gördük ki, ihtiyaç sahibinin talep yüksek. Bu çerçevede 5 bin kişilik yemek çıkarabilecek büyük bir mutfağı Seyhan’a kazandırmak için çalışmalara başladık. Hanedan Kültür Merkezi’nde yapılacak mutfak için çalışmalara başlandı. En kısa sürede mutfağı hizmete alıp ulaştığımız ihtiyaç sahibi birey sayısını yükseltmek istiyoruz. Onların en temel ihtiyacını karşılarken, bir yandan da kalıcı çözüm için üretimi ve üreteni destekliyoruz. ‘Üreten Seyhan’ parolasıyla üretimi destekleyecek ve Seyhanlının üretimden gelen gücüyle, sorunun aşılması için katkı vereceğiz”

***Dezenfektasyon yapılıyor, tedbirlere uygunluk denetleniyor

Akay “Halk sağlığının korunması için görevdeyiz”

Seyhan Belediyesi, Coronavirüs (COVİD-19) salgınına karşı aldığı tedbirler kapsamında, temizlik-dezenfektasyon, uyarı ve denetimlerini vatandaşın bulunduğu her alanda sürdürüyor.

Seyhan Belediyesi’nin Zabıta, Sağlık İşleri ve Temizlik işleri Müdürlüklerinden görevliler ile diğer müdürlüklerden oluşturulan pandemi ekibi;  Semt pazarları, kafe, fırın, güzellik ve spor salonları gibi iş yerlerinde maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulup uyulmadığını kontrol ediyor. Yapılan denetimlerde, imalathanelerin ve çalışanların maske kullanımı, sağlık karneleri, iş yeri temizliği, gıdaların tazeliği, üretimde kullanılan araç gereçlerin temizliği, uyarıcı afişlerin asılması gibi önem arz eden konulara uygunluğu gözlemleniyor.

BAŞKAN AKAY “AMAÇ HALK SAĞLIĞININ KORUNMASI”

Türkiye ve Dünyayı etkisi altına alan salgının mutlaka çok ciddiye alınması gerektiğini bir kez daha hatırlatan Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, “Vatandaşlarımızın alınan tedbirlere uyması sadece kendileri için değil halk sağlığının korunması için de çok önemlidir.”dedi.

***Seyhan’ın sokakları Kışa hazırlanıyor

Akay “Planlı çalışmayla yılsonu hedefimize yaklaştık”

Seyhan Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince Başkan Akif Kemal Akay’ın geçtiğimiz yılsonunda Muhtarlarla yaptığı istişare toplantılarından elde edilen bilgilerle, öncelikler belirlenerek planlanan ve hayata geçirilen 2020 hizmet yılı çalışma planına göre 96 Mahallede gerçekleştirilen iş ve işlemler tamamlanma aşamasına geldi.

Seyhan Belediye Başkanı Akif kemal Akay’ın halkın yaşadığı yerde mutlu olabilmesi için “Yerinde Sosyal Dönüşüm” düşüncesi çerçevesinde yaşam alanlarının kalitesinin daha da artırılması çalışmaları sürdürülüyor. Kısıtlı imkânların; en çok gereksinim hissedilen hizmetten, daha az gerekli hizmete doğru en iyi şekilde değerlendirilmesi için Halkı ve Muhtarları “Yönetimde söz sahibi” yaptıklarını aktaran Başkan Akay şöyle konuştu;

ASFALT VE PARKE DE YILSONU HEDEFİNE YAKLAŞTIK

“Bu çerçevede hizmet yılı başında halkımız ve muhtarlarla öncelikleri belirleme amacıyla yaptığımız istişare görüşmeleri verimli geçti. Görüşmelerden çıkan öncelikler ışığında yaptığımız planlamaya göre 96 Mahallemizdeki çalışmalarda yılsonu hedefine yaklaştık. Pandemi ve Sel nedeniyle zorlu bir dönemden geçmemize rağmen hedefimize ulaşacak olmak çok önemli. Sıkıntıların aşılacağına ve zorlukların kolaylaşacağına inandığımız önümüzdeki süreçte daha fazla hizmet üreteceğimize inanıyorum”

***Seyhan tehlike arz eden ve metruk yapıları yıkıyor

 “Ekim ayında risk oluşturan 15 tehlikeli ve metruk yapı yıkıldı”

Seyhan Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü’nce rutin olarak gerçekleştirilen çalışmalar çerçevesinde sadece Ekim ayında can ve mal güvenliğini tehdit eden 15 metruk yapının yıkımı gerçekleştirildi.

Seyhan Belediyesi, deprem öncesi ve deprem sonrası tedbirlere yönelik çalışmalarını sürdürürken, Yapı Kontrol Müdürlüğü aracılığıyla da rutin olarak gerçekleştirilen çalışmalarda, can ve mal güvenliğini tehdit eden tehlikeli yapılar ile genel güvenlik ve asayiş bakımından tehlike arz eden metruk yapılar yıkılıyor.

SEYHAN’DAKİ METRUK BİNALAR YIKILACAK

Yapı Kontrol ekiplerince Ekim ayı içerisinde tamamlanan çalışmalarda Mithatpaşa, Sakarya, Narlıca Mahallelerinde belirlenen 15 metruk yapının yıkımı tamamlandı. Halen Narlıca Mahallesinde tehlike arz eden metruk binaların yıkım çalışmaları sürüyor. Tespit edilen metruk binalar çevre güvenliği alınarak yıkılacak. Narlıca mahallesindeki tespit ve yıkım işleminin ardından belirlenen plana göre diğer mahallelerde de çalışmalar sürdürülecek. Çalışmalar çevre için tehlike arz eden metruk yapı stoku eriyinceye kadar devam edecek.

SEYHAN’DA 5 AYRI BÖLGEDE SABAH SPORU

Seyhan Belediyesi’nin, spora ve sporcuya desteği, vatandaşa ilçenin değişik semtlerinde yapılan sabah sporu ile de sürüyor.

Göreve geldiği ilk günden bu yana, sporun ve sporcunun her zaman yanında olduklarını ve olmaya da devam edeceklerini belirten Seyhan’ın Sporcu Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, “Spor insan sağlığı açısından çok büyük önem taşıyor. Halkımızı spora teşvik etmek ve hareketli yaşamlarına katkı sunmak için her gün 5 ayrı noktada uzman eğitmenlerce sabah sporu yaptırıyoruz. Belediyenin resmi sitesinden duyurulan bölgelerdeki sabah sporuna tüm halkımızı davet ediyorum” dedi.

SABAH SPORLARININ YAPILDIĞI YER VE SAATLERİ

ŞAKİRPAŞA SPOR TESİSİ

08:00 -10.00

EMEK PARKI

06.45-08.30

FÜZE SELAMİ SPOR TESİSİ

06.45 – 07.45

ŞEHİTLER PARKI

07:30 – 08:30

BEY MAHALLESİ FİTNESS MERKEZİ

09:00 – 10:30

banner
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.