Mavi Haber Adana

banner

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki askeri iş birliği artıyor

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki askeri iş birliği artıyor
46
28 Eylül 2020 - 9:10

Türkiye ile Azerbaycan arasında askeri ve savunma alanlarında da çok sayıda işbirlikleri yapılıyor. İki kardeş ülke çok sayıda tatbikata da imza attı.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra bağımsızlığına kavuşan Azerbaycan,altyapısını modernize ederken Türkiye her zaman yanındaydı.

İki ülke arası diplomatik ilişkiler 14 Ocak 1992’de başladı. Askeri tecrübe paylaşımı ve savunma sanayii işbirlikleri de beraberinde geldi.

Türkiye, Azerbaycan ordusunun güçlendirilmesine katkıda bulunmaya devam ediyor.

Stratejik destek Türkiye’den

Azerbaycan Ordusu’nun Haberleşme ve Uydu Sistemleri yenilendi. ASELSAN tarafından üretilen lazer güdüm kiti de Azerbaycan’ın geliştirdiği milli mühimmatları akıllı hale getirdi. Roketsan da Azerbaycan ordusuna yerli üretim güdümlü topçu roketleri ile uzun menzilli roket sistemlerini teslim etti.

Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin envanterinde, ROKETSAN tarafından üretilen uzun menzilli roket sistemleri ve kaplan füzesi sistemleri de yer alıyor.

25 Şubat’ta Bakü’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılımıyla Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 8’inci Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda “Askeri Mali ve Güvenlik İşbirliği” anlaşmaları imzalandı. Buna göre, Azerbaycan, Türk savunma sanayisi şirketlerinden 200 milyon liralık ürün ve hizmet satın alacak.

Azerbaycan’ın ayrıca Türkiye üretimi İHA ve SİHA’larla birlikte, Altay tankı ve Atak helikopterine de ilgisi var.

banner
POPÜLER FOTO GALERİLER
marmaris tekne turu

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.