Mavi Haber Adana

banner

Dünyada korona alarmı, önlemler yeniden sıkılaştırılıyor

Dünyada korona alarmı, önlemler yeniden sıkılaştırılıyor
67
23 Eylül 2020 - 7:58

Çekya Başbakanı, “normalleşme hataydı” dedi. İngiltere, İspanya ve Avusturya’da önlemler yeniden sıkılaştırılıyor. İran’da üçüncü dalga uyarısı yapıldı. Başta Avrupa olmak üzere dünya genelinde korona vakaları artışta.

Korona vakalarının dünyada giderek daha hızlı yayılmaya başladığı uyarısında bulunan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), geçen hafta yaklaşık iki milyon korona vakasının kayıtlara geçtiğini duyurdu. Bir önceki haftaya göre artışın yüzde 6’dan fazla olduğuna işaret eden DSÖ, geçen hafta salgının başlangıçından bu yana bir hafta içinde en fazla kayıtlı vakanın tespit edildiğini vurguladı. Geçen hafta en yüksek artışın yüzde 11’le Avrupa olduğuna dikkat çeken DSÖ, Afrika’da ise kayıtlı vakaların bir önceki haftaya göre yüzde 12 gerilediğini vurguladı.

Dünya genelinde vaka artışına karşın ölümlerde gerileme var. DSÖ’nün verilerine göre geçen hafta dünyada 37 bin kişi daha korona yüzünden hayatını kaybetti. DSÖ, bu rakamla bir önceki haftaya göre yüzde 10 civarında azalma kaydedildiğine de dikkat çekti. Ancak ölüm sayılarındaki azalma eğilimi, Avrupa için geçerli değil. Avrupa’da korona ölümleri geçen hafta bir önceki haftaya kıyasla 4 bin daha fazla oldu. DSÖ, bunun da Avrupa’da ölümlerin bir önceki haftaya kıyasla yüzde 27 artışa tekabül ettiğini vurguladı.

banner
POPÜLER FOTO GALERİLER
marmaris tekne turu

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.