Mavi Haber Adana

banner

VALİ ELBAN ORMAN YANGINI ALANINDA İNCELEMELERDE BULUNDU

VALİ ELBAN ORMAN YANGINI ALANINDA İNCELEMELERDE BULUNDU
49
10 Eylül 2020 - 9:20

 VALİ ELBAN ORMAN YANGINI ALANINDA İNCELEMELERDE BULUNDU

 Vali Süleyman Elban, Pozantı ilçesine bağlı Eskikonacık Mahallesi Kaleboynu mevkisinde başlayan orman yangını alanında incelemelerde bulundu.

Yaptığı incelemeler sırasında yapılan yangın söndürme faaliyetleriyle ilgili yetkililerden bilgiler alan ve aldığı bilgiler doğrultusunda basın mensuplarına açıklamada bulunan Vali Elban, yangının saat 11.25 civarında başladığını ve saat 11.30 itibariyle de ekipler tarafından yangına müdahale edildiğini, mücadelenin hala devam ettiğini kaydetti.

Açıklamasını “Yaklaşık 400 personel (50’si teknik personel), 53 arazöz, 18 su tankı, birçok iş makinesi, gün batıncaya kadar 6 helikopterimiz ve iki uçağımızla müdahale ettik. Gün batımından itibaren teknik olarak havadan müdahale yapamıyoruz. Sabah eğer yangın söndürülememiş, kontrol altına alınamamış olursa helikopterlerle ve uçakla da havadan söndürmeye devam edeceğiz. Şu an için yangınımız devam ediyor. Rüzgarın olumsuz etkisi, arazi yapısının çok sarp olması, birçok yerde yol yapma ya da çıkma ihtimali olmadığından yangınla mücadeleyi gerçekten güçleştiriyor. Ama sahada yeteri kadar ekipmanımız, personelimiz ve aracımız var. Arkadaşlarımız mücadeleye devam ediyor.” sözleriyle sürdüren Vali Elban, şu an için yangının çıkış sebebiyle ilgili tespitlerinin olmadığını aktarıp birinci önceliklerinin yangını söndürmek olduğunu,  yangının çıkış sebebini tespit etme çalışmalarının da yapılacağını belirtti.

Belemedik Tabiat Parkı’nın henüz tehdit altında olmadığını belirten Vali Elban, yaptıkları değerlendirme sonucunda parkın herhangi bir tehdit altında olmadığını ancak vatandaşların can güvenliğini teminat atına almak amacıyla Belemedik Köyü’nü tedbiren boşalttıklarını kaydedip “Bu kapsamda oradaki evlerimizin boşaltılmasını sağladık. Şu ana kadar herhangi bir can kaybımız, yaralımız, hasar gören evimiz yok. İnşallah en kısa zamanda da yangını kontrol altına alırız ve can kaybı olmadan, hiçbir vatandaşımız yaralanmadan, en az hasarla bu yangını atlatırız.” dedi. Konuşmasını  “Allah’a şükür can kaybımız yok. Ama yangın henüz kontrol altına alınabilmiş değil. Ancak arkadaşlarımızla yaptığımız değerlendirmelerin sonucunda yangının çok uzun sürmeden kontrol altına alınabileceği sonucuna vardık. Sabah itibariyle de havadan da destek alacağız. Yine kısa süre önce yukarıdan takip eden İHA’mız ayrıldı. Bir süre sonra tekrar o da ikmalini yapıp havadan destek vermeye devam edecek. Bütün gücümüzle yangını kontrol altına alma ve söndürmeyle ilgili çalışmalara devam ediyoruz.” ifadeleriyle sürdüren Vali Elban şu an için yanan alanla ilgili tahminde bulunmanın güç olduğunu belirtip yangın kontrol altına alındığında kesin tespit yapabileceklerini belirtti.

banner
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.