Mavi Haber Adana

banner

“KADIN KOOPERATİFLERİNİN FAALİYETLERİNİN DEĞERLENDİRİLDİĞİ TOPLANTI” VALİMİZ SÜLEYMAN ELBAN BAŞKANLIĞINDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

“KADIN KOOPERATİFLERİNİN FAALİYETLERİNİN DEĞERLENDİRİLDİĞİ TOPLANTI” VALİMİZ SÜLEYMAN ELBAN BAŞKANLIĞINDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
45
09 Eylül 2020 - 9:04

İLİMİZDE FAALİYET GÖSTEREN “KADIN KOOPERATİFLERİNİN FAALİYETLERİNİN DEĞERLENDİRİLDİĞİ TOPLANTI” VALİMİZ SÜLEYMAN ELBAN BAŞKANLIĞINDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Toplantı öncesinde birbirinden farklı el emeği, göz nuru ürünlerin bulunduğu sergiyi ziyaret eden Vali Elban, ürünleri inceleyerek yetkililerden bilgiler aldı.

Serginin hemen ardından Vali Süleyman Elban başkanlığında Adana genelinde gerçekleştirilen kooperatifçilik faaliyetlerinin değerlendirildiği bir toplantı yapıldı.

Çukurova Kalkınma Ajansı toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya; Vali Yardımcısı Huriye Küpeli Kan, Ticaret İl Müdürü Adnan Ekiz ve kadın kooperatiflerinin temsilcileri katıldı.

Ticaret İl Müdürü Adnan Ekiz tarafından gerçekleştirilen sunumla kadın kooperatifleriyle ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Toplantıda konuşan Vali Süleyman Elban, “Geldiğim ilde 3 yıl boyunca büyük çaba sarf ederek bir kadın kooperatifi kurmayı başardık. Orada amacımız kadınlarımızı üretime dahil etmekti. Ama buraya geldiğimizde Adana’da hazır bir potansiyelin olduğunu gördük. Kenti bulunduğu noktadan daha ileri seviyelere taşımak için Adana’nın tarihini, kültürel değerlerini, lezzetlerini bütün somut soyut tüm kültürel ve doğal varlıklarını doğru tanıtmamız doğru işlememiz lazım” dedi.

Sözlerine devam eden Vali Elban, pandemiyle birlikte ortaya çıkan doğal-organik gıda ihtiyacı konusunda sizler hem yöresel ürün üretip pazarlamaya çalışırken farkına varmadan aynı zamanda insanların aradığı doğal organik gıda zincirini kurmuş oluyorsunuz. Diğer taraftan dünyadaki baş döndürücü iletişimle birlikte dünya o kadar tekdüzeleşti ki batıdaki ile doğudaki hamburgerin tadı, kokusu aynı oldu. İnsan olarak yapımız gereği biz farklı şeyleri istiyoruz, farklı lezzet farklı koku bulmak istiyoruz. Mağaza zincirleri ile artık her yerde aynı ürünü bulabiliyoruz, her şey fabrikasyon oldu.

“YAPTIĞINIZ İŞ ÇOK ÖNEMLİ”

Ürettiğiniz ürünlerle bu şehrin farklı yönlerini, farklı lezzetlerini, kültürel değerlerini ortaya çıkarıyorsunuz. Yani Adana Bezi, Adana Reçeli farklı bir şey, oyalarınız bambaşka bir şey. Bunların hepsi bizim yüzyıllarca rafine olarak gelmiş kültürümüzün nihai ürünleri ve bunları bizim ulusal marketlerde ya da şehrin herhangi bir AVM’sinde bulma şansımız yok. Yaptıklarınız el emeği, göz nuru ürünler, sizler fedakarlık yapıp çalışıp gayret edip üretip hem özgüven kazanıp hem ekonomimize katkı sağlayarak bir şeyler başardığınızı göstererek dünyanın tekdüzeliğine ve sıkıcılığına meydan okuyorsunuz.” dedi.

“Burada başlamış bir süreç var. Bu sürecin daha da gelişmesi için başta pazar olmak üzere önemli dokunuşların yapılması gerek. Üniversite veya bu işlerde yetkin tasarımcılar ile işin uzmanları getirilerek eğitim verilmesi, belli dokunuşlar yapılması konusunda sizlere destek olmak istiyorum.”  diyen Vali Elban, “Daha çok ürün, daha iyi ambalaj ve daha fazla kişiye ulaşılması, daha fazla kadınımızın ekonomiye dahil edilerek gelir elde etmesi, bir şey ürettiği konusunda özgüven oluşturulması, bu anlamda tatmin duygusunun artması için bu işin geliştirilmeye ihtiyacı var. Bu konuda sizlere destek olacağım.” dedi.

Son olarak ‘‘Kadın kooperatiflerinin hem sosyal hem de ekonomik açıdan yerel kalkınmaya katkıda bulunan, kadınların sosyal ve ekonomik yaşamda daha fazla yer almasına imkân tanıyan önemli bir hareket olduğunu aktaran Vali Elban, kentte kadın girişimcilerin kurduğu kooperatiflerin etkinliğinin artırılmasını önemsediklerini dile getirdi

Vali Süleyman Elban’ın konuşmasının ardından toplantı karşılıklı görüş alışverişiyle son buldu.

banner
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.