Mavi Haber Adana

banner

Barodan TV Kapatma Cezalarına Tepki!

Barodan TV Kapatma Cezalarına Tepki!
116
02 Temmuz 2020 - 12:14

RTÜK’ÜN HALK TV VE TELE 1’E 5 GÜN EKRAN KARARTMA CEZASINA SERT TEPKİ.

Adana Barosu Başkanı Av. Veli Küçük, RTÜK kararı ile TELE 1 ve Halk TV’yi 5 gün kapatılmasının, basına ve ifade özgürlüğüne ağır müdahale, iktidarın çaresizliği ve farklı düşüncelere gözdağı niteliğinde olduğunu ifade etti.

Başkan Av. Veli Küçük Türkiye’nin ve dünyanın Koronavirüs (COVID-19) salgını ile çok önemli bir sınavdan geçtiği dönemde birlik-beraberliğe ihtiyaç duyulduğu günlerde ; “Cumhuriyetimizin kazanımları ve çağdaş Türkiye; baskı ve zulüm devletin kurumları eliyle yapılarak yok edilmektedir.” görüşünü paylaşan Veli Küçük, bir devlet kurumunun muhalif görüşlere de yer veren televizyon kanallarını susturmaya, baskı altına alarak ve ötekileştirerek hiçbir kamusal amaca hizmet edemeyeceğini vurguladı.

Başkan Küçük, “Cumhurbaşkanının ‘medya virüsünden kurtulacağız’ sözlerini de “Anayasamıza göre basın hürdür ve sansür edilemez” diyerek eleştirdi. RTÜK’ün başkanın Cumhurbaşkanı’nın sözlerini kendisine ’emir telakki eden’ anlayışını da kınadığını ifade etti.

Farklı düşünen, muhalif, bağımsız ve özgür yayıncılık anlayışını benimsemiş medya kuruluşlarını susturmaya yönelik çabaların son derece vahim olduğunu dile getiren Başkan Av. Veli Küçük, “Bu durum, iktidarı sorgulayan, eleştiren izini sürüp, izleyicilerine masa başında oluşturulan algıları değil, ülkede ve dünyada yaşanan tüm gerçekleri aktarmaya çalışan televizyonların sansürlenmesi, susturulması ve karartılmasıdır. RTÜK’ün aldığı bu kararla birlikte demokrasinin olmazsa olmazı basın özgürlüğüne büyük bir darbe indirilmiştir” dedi.

banner
POPÜLER FOTO GALERİLER
marmaris tekne turu

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.