Mavi Haber Adana

banner

“Adana Tarımı AK Parti Güvencesi Altında”

“Adana Tarımı AK Parti Güvencesi Altında”
156
29 Haziran 2020 - 9:51

AK Parti Adana milletvekili Abdullah Doğru, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada “AK PARTİ hükûmetlerinin Adana’mız için geçmişten günümüze yapmış olduğu icraatlar ortadadır. Türkiye’de üretim AK PARTİ’nin koruması altındadır.” dedi.

Doğru, CHP Adana milletvekillerinin konuya ilişkin eleştirilerine dair isim vermeksizin şunları söyledi:

“Adana’mız üreten Türkiye’nin kalbidir. Adana, gerçek dışı bilgiler üzerine bina edilmiş tartışmaların dar penceresine sıkıştırılmamalıdır. AK PARTİ, gece gündüz demeden üreticilerimizin menfaatleri için çalışmaktadır. AK PARTİ hükûmetlerinin Adana’mız için geçmişten günümüze yapmış olduğu icraatlar ortadadır.
Şunu çok net bir şekilde ifade etmekte fayda görüyorum: Türkiye’de üretim AK PARTİ’nin koruması altındadır. Biz, yalnızca üreticilerimizi dinliyor, onların ihtiyaçları ve taleplerine göre hareket ediyoruz. Sahada doğal afetlerin yarattığı sonuçların, hatta dünya genelinde yaşanan pandeminin dahi bir istismar aracı hâline getirilmesi, her şeyden önce üreticilerimize yapılmış büyük bir haksızlıktır. Tarım ve Orman Bakanlığımızın kurumlarıyla Hükûmetimiz âdeta Adana’nın üzerine titremektedir. Bu konuya ilişkin veriler de zaten ifademi destekleyecektir.
Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; salgın nedeniyle çiftçilerimizin üretimden çekilmemesi, aksine tarlasının ve işletmesinin başında olması amacıyla 2020 yılı içerisinde destekleme ödemelerinin önemli bir kısmı çiftçilerin hesaplarına yatırılmıştır. Bu salgın döneminde mazot, gübre desteği olarak 96 milyon TL, yağlı tohumlu bitkiler fark ödemesi olarak 247 milyon TL, hububat fark ödemeleri olarak 23 milyon TL, toplamda 426 milyon TL destek sağlanmıştır. Adana’mızda mayıs ayında etkisini gösteren aşırı sıcak ve kuvvetli rüzgâr nedeniyle 10 ilçemizde, 321 köyde, yaklaşık 8 bin çiftçimizin toplam 519 dekar ekili ve dikili alanında hasar meydana gelmiş olup parsel bazlı hasar tespitleri devam etmektedir.
Değerli arkadaşlar, narenciyenin sıcaktan kaynaklanan sorunlarıyla ilgili -Sayın konuşmacılar da ifade ettiler- bu konuda, Bakanlığımız, bilim kurulu oluşturarak önümüzdeki yıl TARSİM kapsamına alınmasıyla ilgili çalışmayı başlattılar.
Karpuzla ilgili söylenen söz doğru değil, karpuz üreticilerimiz hasada başlamadan önce Bakanlığımızın almış olduğu kararla sınırdan 300 dolar vergiyle gelen karpuzun önü kesilmiş ve -sahada bizzat karpuzun hasadına eşlik etmiş bir kardeşiniz olarak, bir milletvekili olarak- sahadaki karpuzcu kardeşlerimiz de hakkı teslim edip Hükûmetimize teşekkür etmişlerdir.
Soğan ve patatesli ilgili kısımda, soğan ve patates özellikle pandemi döneminde oluşan hadiseyle ilgili, kendi tüketicisini koruma refleksiyle; pandeminin de nerede duracağının belli olmadığı bir dönemde, kendi tüketicisini koruma adına izne bağlandığı bir dönemde maalesef üretim hızlı bir şekilde hasada başladı. Maşallah, bu sene soğan ve patateste, özellikle soğanda çok ciddi rekolte de vardı. Bu rekolte neticesinde soğanla ilgili çiftçilerimizin mağduriyeti doğrudur, söz konusudur. Tarım Kredi Kooperatifi ve TARSİM, bu sıcak ve rüzgârdan kaynaklanan sebeplerden dolayı çitçilerimizin kredisini altı ay faizsiz uzatıyor. Tarım Bakanlığına bağlı, Tarım Bakanlığı tarafından tutulan tutanaklarla beraber Ziraat Bankası da 5’inci ve 6’ncı aydaki kredi faizlerini ertelemiştir.

Özellikle bir hususu da belirtmek istiyorum: Tarım Bakanı “Tarımın ‘t’sinden anlamıyor.” cümlesi doğrusu talihsiz bir cümle olmuştur. Sayın Bakanımız, bizzat tarım yapan bir Bakandır.

Değerli arkadaşlar, Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Adanalı üreticilerimiz için Tarım ve Orman Bakanlığımız ile Hükûmetimizle ilgili kurumların gerekli çalışmaları yürütülmektedir. Adanalı hemşerilerime milletimizin kürsüsünden sesleniyorum: “Devlet sizin yanınızdadır. Nerede ihtiyaç varsa imkânlar dahilinde karşılayacak kudret ve kabiliyete fazlasıyla sahiptir.”

banner
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.