Mavi Haber Adana

banner

Bakan Soylu yeni kimliklere eklenecek özellikleri açıkladı

Bakan Soylu yeni kimliklere eklenecek özellikleri açıkladı
Avatar
Editor( editor@mavihaberadana.com )
161
19 Haziran 2020 - 13:01

 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kanal D canlı yayınında soruları yanıtladı.

“Yeni kimlik kartımızla birlikte banka kartımız ve ehliyetimiz tek kartta birleşmiş olacak.” diyen Bakan Soylu, “Artık ehliyetimizi yanımızda taşımamız gerekmeyecek. Yakın zamanda Türkiye’ye bunu müjdeleyeceğiz.” ifadelerini kullandı. Bakan Soylu, “Siber Suçlar Dairemizin içerisinde ‘Siber Ay’ diye, özellikle çocuk ve gençlerimizi siber suçlardan korumak için yeni bir program başlatılıyor. Bunu da ilk burada anlatıyorum.” diye konuştu.

Bakan Soylu, terörle mücadele konusunda, “Bugün Türkiye, terörle mücadele konusunda başarılı. Bugün Türkiye, terörü kaynağında yok etmek için büyük bir çaba sarf ediyor. Bugün Türkiye, ciddi bir alan baskısı oluşturdu. Bugün Türkiye, İran-Irak-Suriye sınırından gelen saldırıları engellemek için tedbirler aldı. Artık mühimmatımızı, silahımızı biz üretiyoruz. Gece görüş kameralarımızı, ‘İnsansız Hava Araçları’na taktığımız kameraları biz üretiyoruz. Milyarlarca dolar vermiyoruz artık. Yarın tankımızı biz üreteceğiz. Tüm bunları yaptığınız anda elbette eliniz güçlü oluyor” diye konuştu.

‘ARADIĞIMIZ HER SUÇLUYU YAKALAYABİLİRİZ’

Suç ve suçlularla ilgili yaklaşık 6.5 milyon kişinin yüz bilgilerini, tüm biyometrik verilerini kameralara yüklediklerini anlatan Bakan Soylu, “Aradığımız hangi suçlu varsa, eğer bir yerde gözümüze çarpıyorsa, biz onu yakalayabilme kabiliyetine sahibiz. Dağdan, mağaralardaki mücadeleden şehirdeki güvenliğe kadar. Siber suçlarla mücadele birimlerimizle gurur duyabiliriz. Türkiye’de olup da bir hakareti, bir kumarı, terörü veya çocuk istismarı, eskort, yasa dışı silah satışı, tarihi eser kaçakçılığı, bilim suçları… Ne söylerseniz söyleyin, Türkiye’de olup da bizim arkadaşlarımızın bulamama ihtimali çok zayıftır. Muhteşem bir süreç oluşturduk. 15 Temmuz’un bize getirdiği, mecbur ettiği en önemli şeylerden bir tanesi de siber suçlarla mücadeledir. Şu anda dünyaya örnek, birçok ülkeye ders verdiğimiz bir merkezimiz var. Siber devriyelerle sanal alemde müthiş bir performans sergiliyorlar. Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Dairemizin içerisinde, ‘Siber Ay’ diye, özellikle çocuk ve gençlerimizi siber suçlardan korumak için yeni bir program başlatılıyor. Siber devriyelerle, özellikle çocuklarımıza ve gençlerimize musallat olanlara gerekli cevabı verecekler” dedi.

Sanal alemde hakaretle, iftiralarla karşı karşıya kalan ve dolandırılanların mutlaka polisi ve jandarmayı aramasını isteyen Bakan Soylu, şöyle dedi:

“İhbarlar bizim için emirdir. Biz takip ederiz. ‘Acaba ben ne yapacağım?’ diye tedirginlik içinde olmasınlar. Milletimiz rahat olsun. Eğer bu kişi yurt içinde ise bizimi bunu bulmama ihtimalimiz söz konusu değildir. Yurt dışındaysa dahi bunu yakalayıp cezalandırabilmek için elimizden gelen her şeyi yaparız. Son günlerde dünyanın öteki tarafında bir organize suç üyesini yakalayabilmek için Gürcistan’dan Ukrayna’ya kadar sonra Kolombiya’ya kadar ve en son Arjantin’e takip ettirdik ve burada yakalattık. Milletimiz ülkesine, devletine güveniyor ama daha çok güvensin. Sadece salgın döneminde milletimizi endişeye sevk eden, provoke edici 12 binin üzerinde hesap belirledik. Bunların önemli bir bölümü yurt dışında. Bunların yüzde 60’ı FETÖ, yüzde 20’nin üzerindeki kısmı da PKK hesapları. Bunun bilinci içerisinde hareket ediyoruz ve vatandaşımızı nasıl sokakta kapkaçtan korumak için mücadele ediyorsak sanal alemde de ortak bir mücadele sergiliyoruz. Bu konuda çok ileride olduğumuzu, hatta dünyanın birçok ülkesine de ders verdiğimizi söyleyebilirim. Burada söyleyemem ama yaptığımız işlerle Amerika’daki FBI ve CIA düzeyine geldiğimizi söyleyebilirim.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.