Mavi Haber Adana

banner

BARUT ‘ÇİFTÇİNİN YANINDA

BARUT ‘ÇİFTÇİNİN YANINDA
261
09 Haziran 2020 - 9:25

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, “Zarar eden çiftçimiz yok” diyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye oldukça sert tepki gösterdi. Tarım Bakanı’nın tarımdan hiç anlamadığının bir kez daha görüldüğünü anlatan Barut, “Tuzu kuru beyzade yanlış ve eksik açıklamalar yapıyor. Çiftçi zarar etmiyorsa niye feryat ediyor, kan ağlıyor? Çukurova’da tarlada kalan soğan ve patatesi görmüyor musunuz?” dedi.

“YALAN, YANLIŞ VE EKSİK AÇIKLAMALAR YAPIYOR”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, “Türkiye’nin hiçbir yerinde ‘Benim ürünüm yerde kaldı, zarar ediyorum’ diyen çiftçimiz yok” açıklamasına yanıt veren CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, bu sözleri sert biçimde kınadı. Bakan Pakdemirli’nin tarımı bilmediğini, tarımdan anlamadığının bir kez daha görüldüğünü aktaran Barut, “Her bakanlığı aklından geçiren fakat aklından geçirmediği tek bakanlık olan Tarım Bakanlığı’nın koltuğunda oturan, tuzu kuru beyzade Bakan, yanlış ve eksik açıklamalar yapıyor” diye konuştu.

“PERİŞAN ÇİFTÇİNİN HALİNİ GELİN ALANDA GÖRÜN”

Ülke genelinde çiftçilerin kan ağladığını, çözüm bulunması için feryat ettiğini bildiren Ayhan Barut, şunları kaydetti:
“Bakan bey, tarımı bilmediğinizi biliyoruz da, bu söylemlerinizle tarımı bilmediğinizi pekiştirdiniz. Eğer tarlada ürünü kalmayan çiftçi yoksa, Çukurova’da soğan tarlada kaldı mı, kalmadı mı? Neden soğan tarlada çürümeye terk edildi? Fiyatı 40 kuruşa kadar düştü mü, düşmedi mi? İşçi ve nakliye parasını bile karşılamadı soğan. Patates aynı şekilde tarlada kaldı. Bakanın iş bilmez politikaları ve koyduğu ihracat yasakları nedeniyle durum böyle oldu. Önümüzdeki dönem limonda da aynı şey yaşanacak. Buradan ikaz ediyoruz. Çukurova’da üretici ‘yandım anam, bittim’ diye feryat ediyor. Bakanlık koltuğuna oturup konuşmak kolay. Gelin çiftçinin halini Çukurova’da alanda, arazide görün. Zor durumda olan çiftçiye destek olalım, çiftçiyi kalkındıralım. Başka ülkelerin çiftçilerine değil kendi ülkemiz çiftçisine destek verelim. Hani siz yerli ve milliydiniz ya, gelin milli ve yerli çiftçimizi destekleyelim.”.

banner
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.