Mavi Haber Adana

banner

“Yumurtalık termik santral çöplüğüne dönmeyecek”

“Yumurtalık termik santral çöplüğüne dönmeyecek”
116
08 Haziran 2020 - 11:31

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Adana’nın Yumurtalık ilçesi Sugözü Kumsalı’na yapımı süren ve ithal kömürle çalışacağı duyurulan Hunutlu Termik Santrali’ne karşı çevre mücadelesinin yanında olduğunu duyurdu. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) soru önergesi sunan Barut, “Akdenizin incisi, tarımın göz bebeği, muazzam güzellikteki Yumurtalık ilçemizi termik santral çöplüğüne döndürmeyeceğiz. Çevre mücadelesi veren kitle örgütlerimizin mücadelesinde onlarla omuz omuzayız” dedi.

“HAVA KİRLİLİĞİ MODELLEMESİ YAPILMADI İDDİASI”

Meclis’e sunduğu araştırma önergesinde Hunutlu Termik Santrali’nin yapımına karşı Çukurova Bölgesi’nde bulunan 17 çevre, sağlık, tarım, iklim, tüketici ve insan hakkı savunucusu demokratik toplum kuruluşunun imza kampanyası başlattığını anımsatan Ayhan Barut, “Doğa ve çevre dostları, santral inşaatının bir an önce durdurulması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nı göreve çağırmıştır. Adana ve ve İskenderun Körfezi’ni tehlikeye atan santral kurma girişiminin, bölgede kümülatif hava kirliliği modellemesi yapılmadan başladığı iddia edilmektedir” diye konuştu.

“YAŞAMI TEHDİT EDİYOR”

Çin merkezli Şanghay Elektrik firmasınca yapılan termik santralin, ÇED raporunda ölçülen hava kirliliği verilerinin ulusal limit değerlerini karşılamadığına ve bu nedenle ÇED olumlu kararının da geçerli olmadığını yönelik yapılan değerlendirmeleri anımsatan Barut, şunları kaydetti:
“Çevre Mühendisleri Odası’nca yayınlanan Hava Kirliliği Raporu’na göre Adana’nın 2019 yılında 236 gün boyunca kirli hava soluduğu gözetilirse, yapılan girişimin halk ve çevre sağlığını ne denli tehlikeye soktuğu açıktır. Aynı bölgede 2003 yılında faaliyete başlayan Sugözü Kömürlü Termik Santrali’nin kurulmasının ardından 2009-2014 arasında görülen kanser vakalarının 11 kat arttığı dikkate alınırsa sorunun vahameti daha da anlaşılacaktır. Herkesi tedirgin eden, halk sağlığı ve çevreyi tehdit ettiği değerlendirilen Hunutlu Termik Santrali’nin yapımıyla ilgili gerekli tüm araştırmaların ve bilimsel çalışmaların yapılması, ortaya konan risklerin değerlendirilmesi, durumun tespit edilmesi ve çok geç olmadan önlem alınması için Meclis Araştırması açılması amaçlanmıştır.”

banner
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.