Mavi Haber Adana

banner

Kavun ve karpuzda tarla, hal ve market fiyatları arasında uçurumlar

Kavun ve karpuzda tarla, hal ve market fiyatları arasında uçurumlar
124
03 Haziran 2020 - 12:44

Adana’da hasat edildiğinde kilogramı 2 TL olan karpuzun sebze ve meyve halindeki kilogram fiyatı, ürün bolluğu nedeniyle 40 kuruşa kadar düştü. Kavunun fiyatı ise 4 TL’den 1 TL’ye geriledi.

Adana Kabzımallar Esnaf Odası 2’nci Başkanı Mahsun Doğan, sebze halinde ucuz olan bu ürünlerin marketlerde fahiş fiyatlara satıldığını belirterek, “Marketler görünmez alıcılar üzerinden yüksek fiyata satın almışlar gibi göstererek fahiş fiyatlara kılıf buluyor. Denetlenirlerse vatandaşlar ucuz meyve yiyecek” dedi.

Kentte geçen ay hasadı gerçekleşen Vedat Dalokay turfanda karpuzun Hal Kompleksi’ndeki kilogram fiyatı 2 TL’den, 40-50 kuruşa, kavunun kilogram fiyatı ise 4 TL’den 1 TL’ye düştü. Adana Kabzımallar Esnaf Odası 2’nci Başkanı Mahsun Doğan, ürün bolluğu yaşandığı için fiyatların düştüğünü söyledi. Ancak, üreticinin kazancı ve hal fiyatlarındaki düşüş ise marketlerde raflara yansımayınca vatandaşlar bu ucuzluktan yararlanamıyor.

YETERSİZ DENETİMLER

Tarla, hal ve market fiyatlarının arasındaki uçuruma dikkat çeken Doğan, şunları söyledi:

“Büyük marketlerdeki fahiş fiyatları defalarca Büyükşehir Belediyesi’ne, maliyeye şikayet ettik. Üreticinin birçok girdi masrafı var, burada komisyon var ama biz bile 40-50 kuruşa satamazken marketler fahiş fiyatlara satıyor. Marketler görünmez alıcılar buluyor, o alıcıdan karpuzu 1-1.5 TL’ye almış gibi gösteriyor, fahiş fiyatlara satmak için kılıf uyduruyor, 2 TL’ye satıyor. Marketlerin ciddi şekilde denetlenmesi gerekiyor. İlgili kurumlara bu konuda yardımcı da olabiliriz. Söylediğimiz, şikayet ettiğimiz halde denetlenmiyorlar. Denetlemeler yetersiz. Bizi denetliyorlar ama bizde her şey şeffaf. Eğer marketler denetlenirlerse vatandaşlar ucuz meyve yiyecek.”

 

banner
POPÜLER FOTO GALERİLER
marmaris tekne turu

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.