Mavi Haber Adana

banner

100. yıldönümümüzü kutluyoruz.

100. yıldönümümüzü kutluyoruz.
109
02 Haziran 2020 - 11:06

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, 100 yıl önce Kozan’da
ortaya çıkan birlik, beraberlik ve vatan sevgisi ruhunun bugün de yol gösterici
olduğunu belirtti.
Sümer, Kozan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yıldönümü vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Bu günün gururunu ve onurunu yaşadıklarını belirten  Sümer, 100 yıl önce yaşanan tabloyu anlattı.
Adana’yı işgal eden Fransızların 8 Mart 1919’da Kozan’a girdiklerini veFransızlardan güç alan Ermenilerin Kozan’ı işgal ettiklerini belirten Sümer, mesajında şunları kaydetti: “Buna karşı çıkan Kozanlılar, bir heyet göndererek Sivas Kongresi’nin ardından Mustafa Kemal Atatürk’le görüşmüşler ve ona “Bizim malımız, paramız ve  silahımız var. Bunları bir düzene koyup yerinde kullanacak kumandana  ihtiyacımız var” diyerek taleplerini iletmişlerdir.
Atatürk’ün komuta heyeti görevlendirmesinin ardından Kozan Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kurulmuştur. Bu olay Kozan’ın işgalden kurtulmasında dönüm noktası olmuştur. 2 Haziran 1920’de Fransızlar işgal kuvvetleri ve onlarla işbirliği yapan Ermeniler Kozan’ı terk etmek zorunda kalmışlardır.
1 YIL 2 AY 24 GÜN SÜREN İŞGAL
Tam bir yıl, 2 ay, 24 gün işgal altında kalan Kozan’ın kurtulması Çukurova’nın ve ülkemizin kurtulmasının da önemli aşamalarından biri olmuştur. Bu bakımdan 2 Haziran sadece Kozanlılar için değil tüm yurttaşlarımız için sevinç
ve gurur günüdür. Kozan’ı düşman işgalinden kurtaran kahramanlarımızı unutmayacağız. Bundan 100 yıl önce Kozan’da ortaya çıkan birlik, beraberlik ve vatan sevgisi ruhu, bugün de bizler için yol göstericidir. Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kozan’ın kurtuluşunda ve Milli Mücadele’de canlarını feda eden şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.”

banner
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.