Mavi Haber Adana

banner

Esnaf Destek Paketinden Yararlanamayan Ne Yapacak

Esnaf Destek Paketinden Yararlanamayan Ne Yapacak
234
08 Mayıs 2020 - 15:33

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, kredi notu düşük olduğu için Esnaf Destek Paketinden yararlanamayan binlerce esnafın sesi oldu.

Sümer, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a, kredi notu düşük olan esnaf için bir düzenlemenin düşünülüp düşünülmediğini sordu.

Covid 19 salgınından dolayı zor günlerden geçen yüz binlerce esnafa destek amacıyla çıkaran Esnaf Destek Paketi sorunlara çözüm olmadı. Küçük işletmelerin üretimlerini sürdürmeleri için 25 bin TL nakit kredi, 25 in TL ticari kart desteği sağlayan paketten binlerce esnaf başka bankalara borçları olduğu için yararlanamadı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan CHP’li Sümer, esnafın sorunları bütünlüklü bir şekilde ele alınmıyor. Borçlandırarak sorunları ötelemek bir çözüm olamaz” dedi.

Kredi notu yeterli olmadığı için bu paketten yararlanamayan çok sayıda esnafın bulunduğuna dikkat çeken CHP’li Sümer, “salgından önce de esnaf zor durumdaydı ve büyük bölümü zaten bankalara borçluydu” dedi.

Sümer, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Sümer, şu soruları yöneltti:

-Esnaf Destek Paketi’nden yararlanmak için kaç kişi kredi ve ticari kart desteği talebinde bulunmuştur?

-Kaç kişi kredi notu uygun olmadığı için bu imkandan yararlanamamıştır?

-Kredi notu düşük olan zor durumdaki esnaf için başka bir düzenleme düşünülmekte midir?

 

banner
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.