Mavi Haber Adana

banner

Başkan Çay: Beklentilerimizi alamadık…

Başkan Çay: Beklentilerimizi alamadık…
207
11 Aralık 2019 - 15:23

Mavi Radyo’nun konuğu, Ebru Özgürdal moderatörlüğünde, usta gazeteciler Hakan Bülent Yardımcı ve Mustafa Özgür’ün sorularını yanıtlayan Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay oldu. Belemedik ile ilgili ve büyükşehir belediyesi ile ilgili açıklamalar yapan Başkan Çay, “Vali ve turizm bakanlığı katkılarıyla büyükşehir katkılarıyla Belemediği nasıl bağlarız, konusunda projeler konuştuk” dedi.

Büyükşehir Belediyesinden de beklentilerini alamadıklarını ifade eden Çay, “Pozantı’nın Akçatekir’de hastanesine kadar olan 14  mt uzunluğunda ve ana cadde göründüğü için 25 km yakın bu kadar önemli yerlerde temizlik sorunumuz var. Çöp almak onların görevi ama maalesef sonuç alamadık. Beklentilerimizi alamadık maalesef. Teşekkür edeceğimiz yerde ederiz, eleştireceğimiz yerde eleştiririz” diye konuştu.

Belemedik oldukça rağbet görmeye ve Adana’nın yüzü olmaya başladı, siz Belemedik’le ilgili neler yaptınız, neler yapmaya devam edeceksiniz?

Belemedik gerçekten Pozantılının bile hayal edemediği, Adanalının belki birçoğunun görmediği çıkmaz sokak gibi görünen bir yerken, bugün artık sizin de ifade ettiğiniz gibi Pozantılının artık günlük yaşadığı, Adanalının hafta sonunu geçirmek için can attığı, Türkiye’nin de gelmek için merak ettiği özel bir platoya dönüştü. Bunun tabi ki bir sebebi var. 1903 yılında Osmanlı İmparatoru 2. Abdülhamit ile Alman imparatoru arasında imzalanmış olan bir anlaşma sonucunda Hicaz- Bağdat demiryolunun bir şantiye merkezi olarak unutulmuş bir bölgedir. Bizim tek Alevi Türkmen köyümüzdür. 3 güne yakın uluslar arası arenada 1. Dünya Savaşında bu şantiyede bir sürü esir asker çalıştırıldı. Belemedik, tarihi dokusunda hala Almanlardan kalan bir stüdyo görüntüsünde enteresan ve tarihi bir bölge.

Sonrasında birçok esir askerlerin yaşadığı yer… Bu demir yolu ismi oradaki mühendislerin ışığı açmak için bilemedik demişler ve sonra rivayete göre oranın adı Belemedik olarak kalmış. Pozantı’da herkes baba, ata dostu, aramıza hiçbir nifak girmemiştir, önemli olan siyaset değil kardeşlik, dostluktur. Eskiden yol yoktu, o zamanlar bir taraf çakıl suyu bir taraf demir yolu olan bir yol, çakıl boyunca ağaçlarla süslü bir yol. Belemedik bu güzelliğinden dolayı filmcilerinde dikkatini çekmiştir, birçok dizi filmi Belemedikte çekilmiştir. Bakir doğa herkesin dikkatini çekmiştir…

7 Temmuz’da göreve dönünce büyük etkinliklerle çalışmaya başladım, çalılar böğürtlenler içinde hiç görülmeyen tarihi güzellikler ortaya çıkarttık. Özel sayfa hazırlayıp tanıtımlar yaptık. 350 sayfalık güzel bir kitap çıktı, arşivledik. Trenle özel entelektüel insanların gelmesiyle reklamı çoğaldı, sabah kahvaltısı olarak doğal ürünler sunuyoruz.

Vali ve turizm bakanlığı katkılarıyla büyükşehir katkılarıyla Belemediği nasıl bağlarız, konusunda projeler konuştuk. Bunun raporunu hazırlayıp 3 yıl içinde gerçekleştirmek için Turizm bakanlığına sunulacak daha güzel neler yaparız diye konuştuk. Doğayı koruyarak geliştirecek projeler üretiyoruz. Ayrıca doğayı daha da geliştirmek için fidanlar dikiyoruz.

Tüm Türkiye’yi yasa boğan Ceren Özdemir’in ölümüyle ilgili provokasyonlar yapıldı, siz siyasi kanattasınız, bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

Biz Alevi, Sünni ayrımı yapmadan, kardeşçe yaşayan insanlarız ve Alevi kardeşlerimiz hiçbir zaman böyle provokasyonlara düşmemişlerdir. Siyasi kimliğimi bırakın, insan olarak belirtiyorum. Tabii ki bizleri birbirimize düşürmeye çalışanları, Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan hiçbir kimse böyle oyunlara düşmeyecektir. Bu konuda Başkanlar ve Milliyetçi Hareket Partisi, Ülkü Ocakları dik bir duruş sergilemiştir buradan da tebrik ediyorum. Biz birbirimizi anlamadığımız için çok şeyler kaybettik. Birbirimizi yüreğimizle tanırsak, kardeşçe yaşamayı öğreniriz. Bizim kaybedecek enerjimiz yok. Bizim dostlukla, kardeşçe yaşayacak günlerimiz var. Biz kardeşiz, çıkarlarımız için bu ülkeyi bölmeyelim.

Üçüncü dönem ilçe belediyesi olarak imkânları küçük gelirle birçok şey yapmaya çalışıyorsunuz. Büyük şehir belediyesinden beklentileriniz nedir?

Beklediklerimizi henüz alamadık, dostluklar bakidir ama hizmet farklıdır. Ekonomik durumlar ortaya koymak üzere, Zeydan Başkanın bir politikası var, bu politika hizmet etmeye yetmiyor. Kış geldi hala Çamlıbel köyünde ana arter yol çalışmaları bitmedi, bunlar yarın daha da büyüyecek Belemedik’in yolunu bir türlü müdürlere yaptıramadım, en sonunda Zeydan Başkana canlı video çektim, gönderdim ve söyledim. Sizin orda koltuklarda oturan müdürler size yalan söylüyor, yapıldı denilen yolların yapılmadığını söyledim.  Zeydan başkanın talimatıyla yaptırdık. Şu an Pozantı’nın Akçatekir’de hastanesine kadar olan 14  mt uzunluğunda ve ana cadde göründüğü için 25 km yakın bu kadar önemli yerlerde temizlik sorunumuz var. Çöp almak onların görevi ama maalesef sonuç alamadık.. Geçmiş dönem belediye başkanı her isteğimizi tamamlatıyordu, Hüseyin Sözlü’ye hizmet konusunda duyarlılığı için buradan teşekkür ediyorum.. Şu anda büyük anlamda koordine eksikliği var. Beklentilerimizi alamadık maalesef. Teşekkür edeceğimiz yerde ederiz, eleştireceğimiz yerde eleştiririz.

 

 

 

 

 

 

banner
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.