Mavi Haber Adana

banner

ÇULHAOĞLU: İNSAN HAKLARI DEMOKRASİNİN VAZGEÇİLMEZ UNSURU OLMALIDIR

ÇULHAOĞLU: İNSAN HAKLARI DEMOKRASİNİN VAZGEÇİLMEZ UNSURU OLMALIDIR
121
09 Aralık 2019 - 13:07

İYİ Parti Adana Milletvekili Dt. Mehmet Metanet Çulhaoğlu, 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Çulhaoğlu 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısı ile yayınladığı mesajda şunları kaydetti:

“10 Aralık 1948’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulunca kabul edilen ve Ülkemizin 6 Nisan 1949’da onayladığı “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi” tüm insanların hiçbir ayrım gözetilmeksizin yalnızca insan olduklarından dolayı eşit, hür ve onurlu yaşama hakkına sahip olmalarını garanti altına almıştır dedi. Çulhaoğlu İnsan hakları, bütün insanlığın ortak değeri, bütün uygar ülkelerin ortak paydasıdır. İnsanlar arasında hiçbir zaman ayrım gözetmeksizin onlara hür, eşit bireyler olarak, insan onuruyla bağdaşan tarzda muamele etmek, insan hakları kavramının gereğidir. İnsan hakları, çağdaş uygar toplumların temelidir. İnsan hakları demokrasinin vazgeçilmez unsuru olmalıdır.

Ayrıca Devletin temel amaç ve görevlerini gösteren Anayasa’nın 5. maddesinde, “kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddî ve manevî varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmak” devletin temel görevleri arasında sayılmıştır. Anayasamızın 12-74. maddeleri arasında ise, kişilerin temel hak ve hürriyetleri güvence altına alınmıştır. Anayasal güvence insan haklarına saygı açısından temel olmakla birlikle yeterli değildir. Bu nedenle Anayasamızda tanınan temel hak ve hürriyetlerden herkesin tam ve eşit olarak yararlanabilmesi için insan haklarını koruma mekanizmaları geliştirilmiş olmasına rağmen maalesef ülkemizde siyasi nedenlerle yetersiz kalmaktadır.

Temel Kişi Hak ve Özgürlüklerini Güvence Altına Alan Uluslararası Belgelerle açıklandığını belirten Çulhaoğlu Yaşam Hakkı, İşkenceyi Önleme Özgürlük ve Güvenlik Hakkı, Özel Yaşama İlişkin Hakları, Düşünceyi Açıklama Özgürlüğü Hakkı, Adil Yargılanma Hakkı, Sanık Hakları, Vatandaşlık Hakkı, Toplanma Özgürlüğü Hakkı, Örgütlenme Özgürlüğü Hakları, Seyahat Özgürlüğü Hakkı, Haberleşme Özgürlüğü hakkı, Ekonomik Sosyal ve Kültürel Hakları, Kadın Hakları, Çocuk Hakları mutlaka fakatsız ve amaçsız sağlanmalı, varsa eksiklikler yönetenler tarafından hemen giderilmelidir. Her gelen siyasi iktidar bu hakları kendi çıkarları doğrultusunda kullanmamalı ve evrensel olan bu hakları kendi vatandaşlarına hiç ayrım yapmadan eksiksiz uygulama imkânları sağlamalıdır. İnsan Hakkı ve Hukuku her şeyden önemli görülmelidir. Biz İyi Parti olarak üstünlerin, parası olanların, dayısı olanların ve muktedirlerin değil, bütün bir milletimizin bu haklardan yararlanmasını parti tüzüğümüzde de açıkça belirtmiş bu fikre göre kurulmuş bir parti olduğumuzu her platformda açıkça belirtiyoruz “ dedi.

banner
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.