Mavi Haber Adana

banner

Tüzün: İyi bir çevre; toplumun temel hakkıdır

Tüzün: İyi bir çevre; toplumun temel hakkıdır
106
04 Aralık 2019 - 12:50

TMMOB Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Ozan Tüzün, “Mimari tasarım yarışmaları iyi bir çevre elde edilmesi ve halkın katılımı için doğru bir araç olması nedeniyle 5 Ocak Stadyumu’nun yeni düzenlemesi de toplumun bilgi, değerlendirme ve katkılarına açık olmalıdır.” dedi.

STADYUMUN YERİ İLE İLGİLİ YAPILACAK DÜZENLEME ÖNEMLİ BİR HAL ALMIŞTIR

Kamu kurumları ve belediyeler, taşınmazlarının hem sahibi, hem de işveren olarak yaptıkları uygulamada yüksek kalite sunmakta önemli bir role sahip olduğunu ifade eden Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Ozan Tüzün, yaptığı yazılı açıklamada “Mevcut  Adana 5 Ocak Stadyumu,  yer seçimi, mahalleye ve kente katkıları bakımında dönemin planlamasında önemli bir konuma sahip olmasına karşın, gerek kapasitesi, gerek kullanımda izleyiciye sunduğu olanaklar ile çağın gerisinde kalmıştır. Planlamalarda dikkate alınmayan, artan nüfus ve çoğalan araç sayıları ile kent merkezinin bu günkü durumu dikkate alındığında söz konusu stadyumun yeri ile ilgili yapılacak düzenleme çok daha önemli bir hal almıştır.”

TOPLUMUN SAHİP ÇIKACAĞI BİR PROJE ELDE EDİLMELİ

Kentin stadyum ihtiyacını karşılayacak yeni yapının tamamlanmak üzere olduğunu, yeni futbol sezonunda takımlarımızın müsabakalarını,  bu yeni yapıda gerçekleştirmelerini ümit ettiklerini de söyleyen Başkan Tüzün, “Önce, konut, alışveriş merkezi gibi fonksiyonlar önerilen alanda, şubemiz tarafından Fikir Proje Yarışmaları düzenlenmiş, yerel seçim dönemlerinde belediye başkan adaylarımızın seçim taahhütlerinde yer almış ve itirazlar sonrası yapılan plan düzenlemesiyle ile yapılaşmadan vazgeçilmiştir. Bu yeni planlama, toplumun, çevresindeki aşırı yapılaşmayı reddeden, kent parçasına sahip çıkan tavrının sonucu olmuştur. Topluma mal olmuş alanın projelerinin elde edilmesinde de toplumun görüş ve ihtiyaçları doğrultusunda, şov ve göstermelik tavırlardan uzak bir anlayışın sergilenmesi gerekmektedir. Mimarlar Odası Adana Şubesi olarak önerimiz, Adana’mız için çok değerli bu alan için proje seçiminin, yerel yönetimler dahil edilerek, toplumun sahip çıkacağı bir proje elde etme yöntemi olan mimari tasarım yarışmasıyla yapılmasıdır.”

REHBER OLMALI

Başkan Tüzün, “Mimari tasarım yarışmaları; tasarım sorunu için çok çeşitli çözümler üzerinde çalışma ve sonuçta ortaya çıkacak ürünün kalitesini garanti altına alma fırsatı vermesi, yeniliği ve mimarlığın gelişimini desteklemesi ve üretilen çok sayıdaki alternatif çözüm önerileri ile çevrenin gelişimiyle ilgili seçenekler üzerine yapılan kamuoyu tartışmalarına da katkıda bulunan bir yöntemdir. Çok önemli bir husus olarak,  toplumun temel hakkı olan iyi bir çevre elde edilmesinde kamu kurumları, taşınmazlarının hem sahibi, hem de işveren olarak önemli bir role sahiptir. Bu nedenle her kamu düzenlemesi yüksek bir kalite sunmalı, tasarım ve uygulamanın üstün kalitede ve uzun ömürlü olmasında rehber olmalıdır ki bu rehberlik; çevreyi etkileyen her tür etkinliğe yayılacaktır.

Tüm sayılı nedenlerle, gerek 5 Ocak stadyumunun yerinin, gerekse kamu kurumu ve belediyelerin elde edecekleri tüm yapılar ve çevre düzenlemelerinde kamuoyunun bilgi ve değerlendirmelerine açık olarak hazırlanmak üzere, tasarım yarışmalarıyla edilmesindeki gerekliliği kamuoyunun bilgilerine arz ederiz.” diye konuştu.

banner
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.