Mavi Haber Adana

banner

Başkan Yüksel’den Engelliler Günü ile ilgili açıklama

Başkan Yüksel’den Engelliler Günü ile ilgili açıklama
126
03 Aralık 2019 - 11:58

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Başkan Yüksel, “ Engelli haklarının engellilere teslim lütuf değil, insani görevdir, yasal zorunluluktur” dedi.

Başkan Yüksel açıklamasında şunları kaydetti:

“Birleşmiş Milletler, engellilerin toplumla bütünleştirilmesi ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla 1992 yılında aldığı bir kararla, 3 Aralık gününü ‘Uluslararası Engelliler Günü’ olarak ilan etmiştir.  3 Aralık Günü, engelli bireylerin sorunlarının ve çözüm arayışlarının gündeme gelmesi açısından oldukça önemlidir.

Yaşamın her alanında onlarca engele rağmen yaşamlarını sürdüren sağlık başta olmak üzere engellilere yönelik politikaların değiştirilerek daha zor bir aşamaya geldiklerini kendilerinin de ifade ettiği engelliler, sağlık, eğitim, iş,  yaşam alanları yönünden bir çok engelle karşılaşmaktadır.  Ayrıca özel veya resmi bakım merkezleri, evde bakım hizmeti adı altında  engelliler merkezlere ve evlere hapsedilerek yaşamdan koparılmaktadırlar.

5378 sayılı Kanun’un yayımlanan yönetmeliklerle tarumar edilmekte, engellilerin rapor alması zorlaştırılarak engelli sayısı düşük gösterilmek istenmekte, evde bakım aylığı ve sakatlık maaşı kriterleri ağırlaştırılmaktadır.

Engellilerin en önemli sorunlarından biri çalışma ve istihdam haklarının kısıtlı bir şekilde kullandırılmasıdır. 2018 yılı verilerine göre Türkiye genelinde engelli istihdam etmesi gereken her 100 kurumdan 72’si bu kontenjanı tam doldurmamaktadır. Kurumların sadece 28’i kontenjanını doldurmuş olup, yüzde 16’sı da kontenjan fazlası engelli istihdam etmektedir. Mevcut durumda kontenjan gereği istihdam edilmesi gereken engelli sayısı 61 bin 386 iken bu kadronun 37 bin 031’i dolu 24 bin 355’i açıktır.

Engellilerin herkesle eşit fırsatlara, haklara ve olanaklara sahip olma, bağımsız ve kendi kendine yeterli birey olma, erişilebilir bir ülkede ve kentte yaşama, ayrımcılığa tabi olmama ve tüm karar alma süreçlerine etkin bir biçimde katılma talepleri önemlidir ve olması gerekendir.

Elbette bazı ilerlemeler var ancak son derce yetersiz. Eğitimde, istihdamda, siyasette, bütün toplumsal yaşam alanlarında engellilerle engelli olmayanlar arasındaki büyük eşitsizlik devam etmektedir.

Engelli bireylerin bağımsız ve kendi kendine yeterli bir yaşam sürdürmesinin koşulları hala oluşturulmuş değil.

Kamu binalarının, açık alanların ve toplu taşım araçlarının engelliler için erişilebilir hale getirilmesi 1997 yılından itibaren mevzuata girmiş olmasına rağmen 21 yıldan beri yeterli değildir.

Engellilere karşı önyargılar, ayrımcı tutum ve davranışlar bütün acımasızlığı ile devam etmekte, engelliler karar alma süreçlerinin dışında tutulmaktadır.

-Hiçbir geliri olmayan engelli bir birey, diğer aile bireylerinin geliri nedeniyle gelir sahibi olarak görülmekte; engelli aylığı ve bakım ücreti hakkından yararlanamamaktadır.  Bu nedenle şart koşulan gelir düzeyinin hesaplanmasında aile geliri yerine engellinin bireysel geliri esas alınmalıdır.

-Engellilerin istihdam sorununa çözüm bulunmalıdır. Her yıl engelli sivil toplum kuruluşlarının da görüşü alınarak belirlenen sayı kadar engelli kamu personeli istihdam edilmelidir.

-KHK ile ihraç edilen ve hakkında hiçbir soruşturma yapılmayan veya aklanan engelliler görevlerine iade edilmelidir.  

-Sağlık Kurulu Raporlarını verme yetkisi, tıp uzmanlarının yanı sıra özel eğitim ve sosyal hizmet uzmanlarının da katılacağı bir kurulda olmalıdır.

-Engelli bakım merkezleri kamusal olmalı, engelliler özel engelli bakım merkezlerine mahkum edilmemelidir.

-3 Aralık Dünya Engelliler Günü, gerek kamuda gerekse de özelde çalışan bütün engelliler idari izinli sayılarak yasal haklarını kullanmalıdırlar.

Bizler Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Adana Şubesi olarak daha eşit, daha özgür, daha adil, daha refah dolu günlerde birlikte bütünleşmiş olmamız dileğiyle ülkemizdeki bütün engelli yurttaşlarımızın 3Aralık Dünya Engelliler Gününü kutluyoruz.”

 

 

banner
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.