02/12/2023

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

Yüreklerimizdeki yangın sönmedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, 11’i çocuk 12 kişinin yaşamını yitirdiği Aladağ’daki yurt yangınının üçüncü yıldönümünde, yüreklerdeki yangının sönmediğini, acının dinmediğini söyledi.

FACİA GÖZ GÖRE GÖRE GELDİ

Çelebi, Aladağ’da 29 Kasım 2016 tarihinde, “Süleymancılar” cemaatine ait olduğu ortaya çıkan ve 11’i kız çocuğu 12 kişinin yaşamını yitirdiği özel kız öğrenci yurdunda meydana gelen yangın faciasının üçüncü yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada facianın göz göre göre geldiğini vurguladı.

VERİLEN CEZALAR YİTİRİLEN CANLARI GERİ GETİRMİYOR

Yangınla ilgili dernek başkanı ve yurt müdürünün de aralarında bulunduğu 18 sanıktan 12’sinin, 7 ay 15 gün ile 12 yıl 2 ay 20 gün arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldığını, 6 sanığın ise beraat ettiğini anımsatan Çelebi, “Aladağ yangını aradan geçen üç yılda hiç sönmedi. Yüreklerimizdeki acı ise hiç dinmedi. Verilen cezalar ne yazık ki yitirilen canları geri getirmiyor. Yitirdiğimiz canları hüzünle ve saygıyla anıyoruz” diye konuştu.

ÇARPIK EĞİTİM SİSTEMİNİN SONUCU

Aladağ’da yaşanın facianın Türkiye’nin eğitim sistemindeki çarpıklığın bir sonucu olduğunun altını çizen Çelebi, “Taşımalı eğitim modeli, öğrencilerin barınma sorununu çözmek için gerekli yurtları devlet yapmadığı için cemaat ve tarikatlara terk edilen ve denetlenmeyen yurtlar ile okullar, açığa karşın öğretmen ataması yapılmadığı için kapatılan okullar, bu facianın ana sebepleri olarak önümüzde duruyor. Yeni Aladağ facialarının yaşanmaması için bu sorunların çözümü için bir an önce TBMM çatısı altında gerekli adımların atılması elzem olmuştur. Evlatlarımızın ölmesini değil, yaşamasını, ülkemizi aydınlık yarınlara taşımasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir