09/12/2023

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

ZOR DÖNEMDEN GEÇEN ÜRETİCİYE TARIM KREDİ DESTEĞİ

Seyhan Ziraat Odası 2’nci Başkanı Yaşar Özkan, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’nin son dönemde, üreticiye tarımsal ürünlerin temininde sıfır faizle destek verdiğini söyledi.

Bunun zor dönemler geçiren üretici için önemli bir destek olduğunu belirten Özkan, Tarım Kredi’nin 850 bin ortağı ile Türkiye’nin en büyük çitçi kuruluşu olduğunu kaydetti.

Özkan, “Tarım Kredi; motorin, tohumluk, fide, bitki besleme ürünleri ve zirai ilaç için faizsiz veya düşük faizli kredi imkanı sağlıyor. Son yıllarda gelinen bu noktada çiftçi bundan memnun. Gübre olsun, tohum olsun, tarımsal alet olsun sıfır faizle üreticiye mal temini sağlıyorlar. 1 sene sonra ödeme koşuluyla” dedi.

ÜRETİCİ DOYARSA, TÜRKİYE DOYAR

“Tarım Kredi’nin üreticilerin ekonomik menfaatlerini koruduğunu söyleyen Özkan şöyle devam etti:

“Üretici yani köylü güçlü olursa devlet güçlü olur. Yani Türkiye güçlü olur. Bu nedenle üreticiye destek hep devam etmelidir. Köylü yaptığı üretimle kendi geçimini sağlarken, aslında ülkeyi de doyurur. Çiftçi desteklenir ve kazanırsa ekonomide kalkınır. Bu nedenle Tarım Kredi her zaman üreticiyi desteklemelidir.”

“ATATÜRK’TE BÜYÜK ÖNEM VERDİ”

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de Tarım Kredi Kooperatifleri’ne önem verdiğini belirten Özkan şöyle devam etti:

“Atatürk 1936 yılında tarımsal kooperatifçilik konusunda yoğun faaliyetlerde bulunmuştur. Bunlardan birisi, Mersin’in Tekir köyünde Atatürk’ün sahibi olduğu Tekir Çiftliği civarındaki çiftçileri tarım kredi kooperatifi kurmaları için cesaretlendirerek örgütlemesidir. Merkezi Tekir Çiftliği olmak üzere bir tarım kredi kooperatif kurmak üzere 10 köyden 36 üretici, kurucu üye olarak Silifke Ziraat Bankasına imzalı bir dilekçe vermişlerdir. Soyadı Kanunu çıkıncaya kadar Mustafa Kemal adını kullanan Atatürk, özel bir yasayla kendisine Atatürk soyadı verildikten sonra ilk kez Kemal Atatürk ismini kullanarak ve kooperatifin 1 nolu kurucu üyesi olarak bu dilekçeyi imzalamıştır.

Günümüzde Silifke’ye taşınmış olan bu kooperatifin adı “Atatürk Tekir Tarım Kredi Kooperatifi” olmuştur.”

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir