Mavi Haber Adana

banner

Kadın Medeniyet Işığıdır

Kadın Medeniyet Işığıdır
109
26 Kasım 2019 - 13:37

Seyhan Soroptimist Kulubü’nce düzenlenen ve Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin destek verdiği, Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü etkinliğinde “Kadın Medeniyet Işığıdır” teması işlendi. İnsanların hayatlarında ışık olarak gördüğü kadın isimlerini yazdığı Benim Işığım platformuna ilk isimleri Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve eşi Nuray Karalar yazdı. Böylece kadına yönelik şiddetle ilgili farkındalık ışıkları yanmaya başladı.

KADINLAR MAĞDUR DEĞİL MAĞRUR OLSUN

Esas 01 Adana İş Merkezi’nde düzenlenen etkinliğin içeriğiyle ilgili konuşan Seyhan Soroptimist Kulubü Başkanı Aysel Eyüpoğlu, Ç.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi’yle birlikte hazırladıkları Berim Işığım farkındalık platformuyla ilgili bilgi verdi. Eyüpoğlu, “Burada 100 ışığın anahtarı var. Herkes etrafına ışık saçan 1 kadının ismini yazacak ve ışığı açacak. Platformun üzerindeki bulut da kadın dayanışmasını ve karanlıkta yakılan ışığın ardından gelen aydınlığı simgeliyor. Kadınların mağdur değil, mağrur olmasını istedik. Kadına yönelik şiddete ve kadının temsil ettiği yüce değerlere yönelik farkındalık yaratmak, dikkat çekmek istedik” dedi.

KADIN EŞ VE EŞİT OLMALI

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da, etkinliği düzenleyenleri kutladı. Başkan Zeydan Karalar, “Kadına şiddet dünyanın dört bir yanında var ama Türkiye’de katlanarak artıyor. Bu konuda hepimizin daha duyarlı olması gerekiyor. Kadına şiddeti azaltmak için yapılması gerekenleri hep birlikte hayata geçirmemiz şart. Bu konuda ancak toplumun bütün dinamiklerinin harekete geçmesi ile sonuç alınabilir. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi; kadının özgür olmadığı, sosyal ve ekonomik alanda yer almadığı, siyasette bulunmadığı bir ülkenin uygar hale gelmesi mümkün değil. Kadının eş ve eşit olmasının, insani açıdan olduğu kadar, ülkemiz açısından çok iyi olacağını biliyoruz. Kadına şiddeti de burada bir kez daha kınıyorum” diye konuştu.

Başkan Zeydan Karalar “Benim Işığım” platformuna annesinin ve eşinin adlarını yazarken, Nuray Karalar da, Prof. Dr. Türkan Saylan’ın ismini yazdı. Böylece farkındalık platformunun ilk ışıkları yakılmış oldu.

banner
POPÜLER FOTO GALERİLER
marmaris tekne turu

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.