09/12/2023

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

İŞKAD Kadın Girişimci Ödülleri sahiplerini buldu

dana Sheraton Grand Otelde düzenlenen ‘İŞKAD Kadın Girişimci Ödülleri’nde Kadın Girişimcilere Ödül Yağdı.

MANTI, “ADANA’DAN DOĞU AKDENİZE ÖNEMLİ ADIM ATILDI”

Adana Valisi Mahmut Demirtaş’ın eşi Beyhan Demirtaş, MHP Adana Milletvekili Sibel Ersoy, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, ADSİAD ve Çukurova SİFED Başkanı TÜRKONFED Başkan Yardımcısı Süleyman Sönmez, Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Adana Ticaret Odası Meclis Başkanı İsmail Acı, Adana Baro Başkanı Veli Küçük, ÇÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Ahmet Hilmi Yücel, GİŞKAD Başkanı Ayferi Tuğcu, MESİAD Başkanı Hasan Engin, STK ve parti temsilcileri ile çok sayıda davetlinin katıldığı İŞKAD Kadın Girişimci Ödülleri töreninin açılış konuşmasını yapan Adana İş Kadınları Derneği (İŞKAD) Başkanı Berman Mantı, “Bugün buradan Anadolu’dan çok kıymetli kentimiz Adana’dan doğu Akdeniz’i kapsayan çok önemli bir yolu adımlamak için bir aradayız. Dünya hızla değişiyor ve bambaşka bir boyuta evriliyor. Bu evrilme öncesi ülkemde şehrimde artık kadın istihdam oranının konuşulmadığı bir anlayış hayal ediyor ve bu yönde İşkadınları Derneği olarak söylemler yerine eylemler boyutunda hareket etmek istiyoruz.” dedi.

SİNERJİ HİSSEDİLİYOR

Başkan Mantı, “Açıklanan bir çok ekonomik rapor bize çok net gösteriyor ki kadın istihdam oranının artırılması ekonomik olarak dünya sıralamasındaki yerimizi en az üç sıra değiştirebilecek, bu çarpan etkisinin oluşabilmesi için verilerin de ışığında Kadın istihdamının, üretkenliğinin, girişimciliğinin ve yaratıcılığının da artırılması artık mutlak şart. Kadınlarımızın üretkenliğine bu coğrafyada bu kadim toprakların dağında, ovasında, kırsalında şehir merkezinde hep tanıklık ettik. Ama ne yazık ki her gün hayatımızın her alanında karşılaştığımız bu verimli kadın modelini iş gücüne istenilen oranlarda kazandıramadık. Artık bu dönem de bu anlayış da değişiyor. Bu gün gençlerimizle birlikte hayatımıza giren “start up ekosistemi” ülkemizde henüz yeni yeni filizleniyor. Bu sistemde yaptıkları yatırımlarla, kurdukları girişimlerle ve sisteme verdikleri desteklerle dikkat çeken kadınlarımız var. Bu sinerjiyi hissedebiliyoruz. Artık Türkiye’de, bir çok marka girişimci kadınlarımızın önderliğinde, İş beklemeyen, iş yaratan ürün değil iş satan yeni bir viraja girme eğilimindeyiz.

Biz İŞKAD olarak her türlü kadın profilimizi üretimin içerisine çekmek ve onların girişimciliği adımlamaları üzerine projeler üretme, üreten kadınlarımızın sayısını artırarak iş hayatına dahil olmalarını sağlama gayreti içerisindeyiz.”

“Kadınlarımızın girişimciliğe dair ilhamlarının gerek kapasite, gerek sürdürülebilir ve homojen bir ekonomik etki için artık Anadolu’dan Türkiye yayılması gerekmektedir. Yapmak isteyip de hayata geçiremediğiniz üretime ve ekonomimize dair tüm projelerinizin yeni adresi artık İŞKAD’dır. Hissettiğimiz bu sorumluluk duygusuyla, bu yıl açıklayacağımız iki kadın projemizi daha hayata geçireceğiz. Bugün bu ilhamın eşliğinde Bilgi çağı ya da dijital çağı yaşadığımız bu günlerde kadının iş yaratma, ekonomik konjonktüre uygun iş modeli kurgulama, var olan iş fırsatını yakalama ve topyekün iş hayatında kadın varlığını ve üretkenliğini artırmak amaçlı çıktığımız bu yolda üreten, çalışan, çalışmak için uygun ortamın oluşmasını bekleyen tüm kadınlarımıza rol model olabilecek, çalıştığı kurumda farkındalık yaratarak verimlilik ve karlılık noktasında sürdürebilir bir model yaratan başarılı kadın yöneticilerimizi, kadın girişimcilerimizin sesi olabilecek başarılı girişimci kadınlarımızla bu akşam tanışacağız ve onları birlikte taçlandıracağız.” dedi.

SÖNMEZ, “İŞ DÜNYASINDA KADIN VARSA SONUCUNDA MUTLAKA BİR BAŞARI VARDIR”

Türkiye’ye örnek projelerle başarılara imza atan İŞKAD’ın TÜRKONFED ve Çukurova SİFED’in gururu, Adana ve iş dünyası için onur kaynağı olduğunu belirterek konuşmasına başlayan ADSİAD ve ÇUKUROVA SİFED Başkanı TÜRKONFED Başkan Yardımcısı Süleyman Sönmez, “Yaşamın her alanına dokunan kadınlardan söz ediyoruz. Bu bile bizleri çok heyecanlandırıyor. Hele ki girişimci kadınlardan bahsedince heyecanımız çok daha fazla oluyor. Çünkü, hayatı değiştirip dönüştüren, varlıklarıyla dünyamızı çok daha güzel bir yer haline getiren kadınlara çok güveniyoruz. Bir yerde kadın varsa, orada mutlaka bir düzen, intizam  ve disiplin vardır. İş dünyasında kadın varsa sonucunda mutlaka bir başarı vardır. Girişimcilik açısından baktığımızda Türkiye’de kadınlarda erkeklere yakın girişimcilik potansiyeli olduğunu görmekteyiz. Yapılan araştırmalar erkeklerin yüzde 45’inin, kadınların ise yüzde 40’ının girişimciliğe olumlu baktığını gösteriyor. Ama kadınlardaki bu potansiyel hayata yansımıyor. Ülkemizde hayli düşük olan kadın girişimci oranı yüzde 8 civarındadır.

Ülkemizin geleceği için kadın girişimciliğinin desteklenmesi ve bu tablonun değiştirilmesi şarttır. Kadın girişimcilere yatırım yapmak, onların sorunlarını çözmek ve rekabet yeteneklerini geliştirmek Türkiye’nin ekonomik büyümesine ve refah artışına güçlü bir ivme katacaktır. Ödül alan girişimci kadınlarımızı kutluyorum.” diye konuştu.

MİNNET ÖDÜLÜ SİNAN TANYILDIZ’IN

Kadın Girişimciliğine umut olan İletişim Uzmanı ve Girişimci Kadın Program Yapımcısı Nil Yıldızalp, Türkiyenin en önemli yerli tohum ıslah çalışması yapıp, ihracatlarıyla dikkat çeken Büşra Yapıcı, Yerli propolis üretip, tanıtan Aslı Elif Tanuğur Samancı ve Yerli akıllı cep telefonu üretip, ihraç eden Müşerref Sezen Saral Sungur’un başarıya ulaşmış yaşam öyküleri içeren slayt sunum ve anlatımlarının ardından Prof. Dr. Azmi Yalçın, Doç. Dr. Efe Efeoğlu, Ayşegül Akşak, Mehmet Buldurgan, Süleyman Sönmez, Atakan Çapçı, Emine Demirci, Şule Karalı ve Berman Mantı’dan oluşan jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucu “İŞKAD Kadın Girişimci Ödülleri 2019” layık görülen isimler “Kadın Girişimci “Kategorisi Birincisi Necla Yergök, “Genç Kadın Girişimci “Kategorisi Birincisi Hatice Yüksel Doğru, “Kadın Sosyal Girişimci “Kategorisi Birincisi Aylin Özberk, “Başarılı Kadın Yönetici “Kategorisi Birincisi Meral Altınkaya, “Kadın Girişimci Start Up “Kategorisi Birincisi Buse Berber Örçen, İkincisi Emine Saraç, Üçüncüsü Büşra Yüksel’den oluşurken Gazeteci Merhum Sinan Tanyıldız ise İŞKAD Minnet Ödülüne layık görüldü.

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir