23/09/2023

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

Şevkin: İşsizlik arttı, krediler battı!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye’de dijital paralara karşı önlem alınabilirken kripto paralar karşısında nispeten bir çaresizlik oluştuğunu, sanal para hakkında herhangi bir düzenleme yapılmadığını vurguladı.

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşan. “Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” üzerine CHP grubu adına konuşan Dr. Şevkin, teknolojik gelişimin klasik para sistemleri karşısında “dijital ve kripto para” diye tanımlanabilecek iki farklı para türünü ortaya çıkardığını hatırlattı. Elektronik para konusunda düzenlemeler olmasına karşın sanal para hakkında herhangi bir düzenleme yapılmadığını kaydeden Dr. Şevkin, “Devlet kontrolü olmaması, eleştiri konusu olan kripto sanal paralar aracılığıyla yapılan uluslararası transferlerin hem vergi kaçırma hem de kara para aklama suçlarını artırabileceği, silah ticareti ile uyuşturucunun finansmanında gizli bir yöntem olarak kullanılabileceği unutulmamalıdır. Teklif edilen düzenlemeyle dijital paralara karşı önlem alınabilirken kripto paralar karşısındaysa nispeten çaresizlik söz konusu olmuştur. Ekonomik değişim ve dönüşümün yanı sıra teknolojik döngünün de göz önüne alınarak hareket edilmesi önemlidir. BDDK’ye ait görev ve yetkilerin Merkez Bankasına verilmesi de ayrı bir handikaptır” dedi.

BATIK KREDİ MİKTARI 46 MİLYAR LİRA!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK güncel mali bünye değerlendirme çalışmaları neticesinde daha çok inşaat ve enerji sektörlerinde kullandırılmış 46 milyar liranın Eylül 2019 ayı itibarıyla battığının gözler önüne serildiğini dile getiren Dr. Şevkin, kredi takip oranının da yüzde 4.6’dan yüzde 6.3’e çıktığını söyledi.

1 MİLYON 65 BİN KİŞİ İŞİNİ KAYBETTİ!

2001 yılında yüzde 10.6 olan işsizlik oranının ne yazık ki 2019 Temmuzuna gelindiğinde yüzde 13.1 seviyesine çıktığını dile getiren Dr. Şevkin, “Sayın Cumhurbaşkanımız her konuşmasında “Türkiye nereden nereye geldi” diyor. İsterseniz rakamlarla Türkiye’nin nereden nereye geldiğine bir göz atalım. Kabine bir yılda 2.5 milyon kişiye iş vaadinde bulunmasına karşın bırakın yeni istihdam alanlarını Türkiye’de ne yazık ki son bir yılda 1 milyon 65 bin kişi işini kaybetmiştir. Türkiye’de üniversite mezunu işsizlikte on beş yılda 10 kat artış yaşanmıştır. 2002’de 7,5 milyon insan tarımla uğraşırken şu anda bu rakam 4,9 milyona düşmüştür. Nereden nereye…” dedi.

TARIMDAN UZAKLAŞILIYOR!

Genel nüfus artışına karşın her yıl ortalama 150 bin kişinin tarımdan ve topraktan koptuğunu, AKP iktidarlarında on yedi yılın sonunda 8,5 milyona yakın insanın işsiz kaldığını ifade eden Dr. Şevkin, “Kadın cinayetleri on yedi yıllık AKP iktidarında yüzde bin 400 artmıştır. Yine, 2002’de ailelerin bankalara olan borcu 6,6 milyar lira iken bugün 538 milyar liraya çıkmıştır. Nereden nereye…” ifadesini kullandı.

ADANA’YI DA KONUŞTU

Konuşmasında Adana’daki işsizlik ve yaşam endeksi oranlarına da değinen ve 17 yıl boyunca kabinenin Adana’yı görmezden geldiğini ifade eden Dr. Şevkin, Adana’da işsizliğin resmi rakamlara göre yüzde 11,2 iken kayıt dışı ekonominin de göz önüne alındığında oranın yüzde 20 seviyesine ulaştığını ifade etti. AKP iktidarlarında kamu yatırımlarından yeterli payı alamayan Adana’nın “İllerdeki Yaşam Endeksi” sıralamasında, çalışma hayatında ve genel endekste 61’inci sıralarda yer aldığını vurgulayan Dr. Şevkin, Adana’nın bugüne kadar kabine tarafından hak ettiği şekliyle yönetilmediğini kaydetti. Dr. Şevkin, Kentin imalat sanayisi içindeki payının 2006 yılında yüzde 1,63 iken 2016 yılında yüzde 1,50’ye gerilediğini, yine Gayrisafi Yurt içi Hasıla’dan 2002’de yüzde 16,2 pay alırken bu payın yüzde 10,4 seviyesine gerilediğini belirtti.
YARGIYA GÜVEN AZALDI!

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye’de yargıya olan güvensizliğe de işaret etti. AKP seçmenlerinin yarısının Türkiye’de yargının bağımsız olmadığına inandığını anımsatan Dr. Şevkin, yine MHP’ye oy verenlerin yüzde 70,6’sının da Türkiye’de yargının bağımsız olmadığını düşündüğünü söyledi.

HALK FAKİRLEŞİYOR, KABİNE YUMURTA HESABI YAPIYOR!

Kabinenin fakirleşen halkın sorunlarına çözüm üretmek yerine yumurta hesabı yaptığını kaydeden Dr. Şevkin, yoksulluk sınırının 6 bin 725 liraya, açlık sınırının ise 2 bin 65 liraya yükseldiğini vurguladı. Türkiye’nin 2002 yılında 129,6 milyar dolar olan dış borcunun 2018 yılında 448,4 milyar dolara yükseldiğini ve 2002-2018 dönemini kapsayan 12 yılda ne yazık ki 50 bin 378 kişinin hayatına son verdiğini kaydeden CHP’li Şevkin, “Ama hiç merak etmeyin, tüm olumsuzluklara inat, Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimleri ışığında gümbür gümbür gelen, üreten, demokratik, laik Türkiye’yi kurgulayacak Cumhuriyet Halk Partisi iktidarı bu sorunları çözecektir” ifadelerini kullandı.

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir