25/09/2022

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

Adana, AB’ye ‘Bosna Hersek’ köprüsüyle daha da yakınlaşır

MÜSİAD Adana Başkanı Burhan Kavak, Avrupa Birliği Ülkeleri’yle gümrüksüz ticaret anlaşmaları bulunan Bosna Hersek’le yakın işbirliğinin Adana’nın dış ticaretine önemli katık sağlayabileceğini söyledi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin Saraybosna’da gerçekleştirilen Uluslararası İş Forumu’na Adana’dan bir grup iş adamıyla birlikte katılan MÜSİAD Adana Başkanı Burhan Kavak, Bosna Hersek’in tarımdan turizme, inşaattan mobilyaya bir çok sektörde fırsatlar sunduğunu söyledi.

ın yanı sıra Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Sarovic, T.C. Hazine ve Maliye Bakan Yrd. Dr.Nureddin Nebati, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, MÜSİAD Kurucu Başkanı ve IBF Başkanı Erol Yarar, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç ve çok sayıda MÜSİAD üyesinin hazır bulunduğu iş formuna Adana’dan da MÜSİAD üyeleri katıldı.

KALİTE VE ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ AVANTAJIMIZ VAR

Adana ihracatının yarıdan fazlasının zor beğenen Avrupa ülkelerine gerçekleştirildiğini belirten MÜSİAD Adana Başkanı Burhan Kavak, “Şehrimizin zengin ürün çeşitliliği ve kalitesi Avrupa pazarı için en büyük avantajlarımızı oluşturuyor. Bosna Hersek’in Avrupa’nın birçok ülkesiyle gümrüksüz ticaret anlaşmaları bulunduğunu göz önüne alırsak, bu ülkeyle yakınlaşmamız dış ticaretimize ciddi katkı sağlayabilir” dedi.

Bosna Hersek’teki iş formuna Adana’dan katılan MÜSİAD Üyelerinin ikili iş görüşmelerinde önemli mesafeler alındığını kaydeden Başkan Kavak, Türkiye’nin Balkanlardaki yatırımlarının 1.5 milyar doları aştığını belirterek, “Firmalarımız bazı sektörlerde burada ortak yatırımlar yaparak alım gücü yüksek Avrupa ülkelerine daha fazla ihracat gerçekleştirebilir. Adana ve bölgemizin dost ülke Bosna Hersek’le daha yakın ilişkiler içerisinde olmasının, iş heyetleri ziyaretleri düzenlenmesinin yararlı olacağını düşünüyorum. Yüzlerce iş insanının birbiriyle iletişimini, ticaret bağlantısını sağlayan bu başarılı organizasyonda olmaktan mutluluk duyduk. İş bağlantısı kuran iş insanlarımızı kutluyorum” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.