09/12/2023

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

“KARAR İPTAL EDİLMELİ”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla ilan edilen ve aralarında Adana’nın Yumurtalık İlçesi’nin de bulunduğu bazı alanların Özel Endüstri Bölgeleri olarak belirlenmesine karşı mücadelesini sürdürüyor. Konuyla ilgili daha önce Cumhurbaşkanı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle soru önergesi sunan Ayhan Barut, bu kez de Meclis’te konuşarak kararın iptal edilmesini istedi.

MECLİS’TE KONUŞTU

Kamuoyunda tartışmalara yol açan Özel Endüstri Bölgeleri’ne ilişkin konuyu soru önergesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıyan Ayhan Barut, Meclis Genel Kurulu’nda yine aynı soruna dikkat çekti. Meclis’te konuşan Ayhan Barut, 4 Ekim’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla duyurulan ve Adana Yumurtalık’ta da ilan edilen Özel Endüstri Bölgeleri uygulamasında çevre, hava, deniz, su, insan, hayvan, bitki ve toprak sağlığıyla ilgili endişeler yaşandığını, yerel yönetimler açısından da mağduriyet oluştuğunu söyledi.

“KARAR İPTAL EDİLMELİ”

Cumhurbaşkanı kararı ile Adana’nın Yumurtalık ilçesinde de büyük bir alanın EMBA Elektrik Üretim Anonim Şirketi Adana Özel Endüstri Bölgesi olarak ilan edildiğini anımsatan Ayhan Barut, şunları kaydetti:
“Söz konusu karar ile yerelde hizmet veren mevcut belediyeler ve ilgili sivil toplum kuruluşları yok sayılmaktadır. Belediyelerin yöresinde kurulacak bir yatırıma vereceği hizmetler ve karşılığında bütçesine sağlayacağı gelirlerde bu yöntemle elinden alınmış olmakta. Özel Endüstri Bölgesi ilan edilecek alanla ilgili olarak neden yerel yönetimlere, büyükşehir, il, ilçe belediye başkanlarına görüş sorulmuyor? Bu tutum yörenin seçilmiş belediye başkanını yok saymak değil midir? Bu aynı zamanda milli iradeyi yok sayma anlamına gelmez mi? Bu ilana Yumurtalık ilçemizde büyük bir tepki söz konusudur ve kararın iptal edilmesi beklenmektedir.”

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir