27/01/2023

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

“8 ‘Bakan’ eskiten proje hayata geçirilemedi!”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Dr. Müzeyyen Şevkin, Adana’nın Ceyhan ilçesinde kurulması planlanan ‘Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nin (CEİEB) altyapı yatırımları ve kamulaştırma çalışmalarına ilişkin meclis araştırması açılmasını istedi.

12 YILDA İLERLEME YOK!
4 Enerji ve Tabii Kaynaklar, 4 de Sanayi Bakanı eskiten CEİEB projesinde kayda değer bir ilerleme sağlanamadığına işaret eden Dr. Şevkin, bölgede uzun süren iptal davalarının sonuçlandırılamadığına dikkat çekti. Konuyla ilgili TBMM’ye ‘Araştırma Önergesi’ sunan Dr. Şevkin, 2007 yılında Adana`nın Ceyhan ilçesi Kurtpınar ve Sarımazı mevkiinde bulunan 13 milyon 471 bin 964 metrekarelik alana “Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi” kurulması planlandığını ancak aradan geçen 12 yıllık süreçte bir ilerleme kaydedilemediğini dile getirdi.
KUŞKU UYANDIRIYOR!
Bölgenin ivedi olarak kamulaştırılması için merkezi idarenin 2010 yılında ayrı bir karar aldığını bu karara karşın bölgeyle ilgili altyapı yatırımlarının ve kamulaştırma çalışmalarının ne aşamada olduğu, bölgeye yatırım yapmak isteyen bir yatırımcının bürokratik olarak nasıl bir yol izleyeceği ve nereye başvuru yapması gerektiği konusunda bir açıklama yapılmadığını ifade eden Dr. Şevkin,  “12 yıldır, bu denli önemli bir projenin neden ilerlemediği konusu kamuoyunda kuşku uyandırmaktadır. Bölgede bürokratik engellerin ötesinde, deniz kenarındaki bu bölgenin farklı amaçlar için özel yatırımlara ya da bazı özel sektör sahiplerine mi tahsis edileceği konusunda kuşkular oluşmuştur” dedi.
8 BAKAN ESKİTTİ!
Kuruluş kararının üzerinden geçen 12 yılda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran 2018 seçim kampanyasında ‘5 Mega Sanayi Bölgesi kuruyoruz’ diyerek bölgeyi sanki yeni bir projeymiş gibi kamuoyuna sunduğunu, 4 Enerji ve Tabii Kaynaklar, 4 de Sanayi Bakanı eskiten CEİEB projesinde kayda değer bir ilerleme sağlanamadığına işaret eden Dr. Şevkin, bölgede uzun süren iptal davalarının sonuçlandırılamadığına dikkat çekti.
2018 yatırım programında verilen rakamlara göre bu proje çerçevesinde 49 milyon 474 bin Türk Lirası tutarında kamulaştırma harcaması yapıldığının anlaşıldığını ancak kamulaştırmaların şu ana kadar tamamlanmış görünmediğini vurgulayan Dr. Şevkin, şunları söyledi:
“Diğer yandan projenin fizibilite etüt raporunu hazırlamakta bile oldukça yavaş kalındığı görülmektedir. Nitekim 2018 Yatırım Programı verilerine göre Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı sahipliğinde yürütülen Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi (CEİEB) Fizibilite Etüt Projesi için, 2008-2020 döneminde, 6 milyon TL’lik ödenek ayrılmış ancak 2017 sonuna kadar bu fizibilite etüdü için sadece 90 bin TL harcanmıştır. 2008 ile 2020 yılları arasını kapsayan CEİEB etüt projesi için son 9 yılda harcanan para, proje için ayrılan ödeneğin sadece yüzde 1,5’idir.
Ne Ceyhan’ın, ne Adana’nın ne de Türkiye’nin daha fazla bekleyecek takati yoktur. Zaten Adana, kamu yatırımlarında ihmal edilen ve hak ettiğini alamayan bir ilimizdir. Bölgede yatırım yapmak isteyen girişimciler için bir başvuru mekanizması oluşturulmadığı gibi, bu alanların hangi kriterlere göre yatırıma tahsis edileceği konusunda da 12 yılda objektif bir plan ortaya koyulmamıştır. Hem bölge, hem de Türkiye için hayati önem taşıyan bu projenin bürokratik engeller nedeniyle mi, yoksa farklı amaçlar nedeniyle mi yürümediğinin araştırılması için Anayasa’nın 98 ve içtüzüğümüzün 104 ve 105. maddeleri gereğince meclis araştırması açılmasını saygılarımızla arz ve teklif ederiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir