22/09/2023

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

Çulhaoğlu’ndan zamlara tepki

İYİ Parti Adana milletvekili Mehmet Metanet Çulhaoğlu Türkiye’nin ekonomik durumu ve yapılan son zamlarla ilgili konuştu. Çulhaoğlu konuşmasında şunları kaydetti: “Ekonomik göstergeleri düzgün gösterme adına bir AK parti klasiği olan zamların bir kısmı geldi büyük bir kısmı yolda. Çalışanlarımız ve emeklilerimiz de hükümetten hakkı olan geçinebilecek kadar zammı istiyor. Türk kamuoyunda uzun zamandır tartışılan ve yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye seçimi sonrasına ertelenen zamlar, peş peşe gelmeye başladı. İstanbul’da 23 Haziran’da tekrarlanan seçimin ertesi gününde motorinin pompa fiyatına 22 kuruş, ardından çay ve şekere de 15-16 kuruş, şimdi de doğalgaza %15 oranında zam yapıldı. Halbuki seçim süresince en üst perdeden bu yıl için zam yapılmayacağı defalarca dillendirilmişti.”

Doğalgaz fiyatlarına değinen M. Metanet Çulhaoğlu, Avrupa ve Türkiye’de ki doğalgaz fiyatlarını yüzdelik dilimler üzerinden karşılaştırarak, “Avrupa’da doğalgaz fiyatı temmuz da 120 dolar/kscm’ye (kilo kalori metreküp) kadar gerilerken Türkiye’de aynı dönemde fiyat 288 dolar/kscm oldu. Aradaki fark tam yüzde 140’a ulaştı. Merkez Avrupa Gaz Hub’ı (CEGH) ve TTF verilerine göre, Avrupa’da doğalgaz fiyatları Ekim 2018-Temmuz 2019 döneminde 290 dolardan 120 dolara kadar düşerken; Aynı dönemde Türkiye’nin ithal ettiği doğalgazın fiyatı 270 dolardan 288 dolara yükseldi. Doğalgaz fiyatları tüm Avrupa ülkelerinde düşerken bizde çok yüksek oranlarda artışlar yapılarak aradaki fark daha da açılıyor. İthalat fiyatlarında ciddi bir düşüş sağlanması için ilgili ülkeler nezninde gerekli girişimler yapılmazsa doğalgazda yeni zamların gelmesi kaçınılmaz olacaktır. Yine doğalgazda sanayii sektörüne yapılan zam da zaten zor durumda bulunan, geçim derdine düşmüş, gençliğinin %14.7’sinin işsizlikle uğraştığı ülkemizde, vatandaşlarımızın yiyeceğinden giyeceğine çok büyük ekonomik bir yük getirecektir. Devletimizi yönetenlere her defasında israf ekonomisinden vazgeçilmesini üreticilerimizin maliyet girdi fiyatlarının düşürülmesini ve çalışanlarımızın, üreticilerimizin ve emekçilerimizin alın terinin verilmesinin gerekliliğini bütün platformlarda söylüyoruz. Ülke yönetirken bütçe, gelir- gider kalemlerinin her kuruşunun iyi hesaplanması, milletimizin üstünden zam kamburunun kaldırılmasının, her defasında bütçenin delinip, vatandaşlarımıza zam olarak yüklenmesinin yanlışlığından bahsediyoruz.” İfadelerini kullandı.

Çulhaoğlu, yetkili sendikalar ve hükümetin 2019-2020 yılları zam oranlarını görüşmek üzere bir araya geldiğini belirtti. Oluşan tekliflerden bahseden Çulhaoğlu sözlerine şu şekilde devam etti: “Bakın bu günlerde Yetkili Sendikalar ile Hükümet 2019-2020 yılları zam oranlarını görüşmek üzere bir araya geldiler ve teklifler şu şekilde oluştu. Toplu sözleşme masasında 11 hizmet kolunun tamamıyla yetkili konfederasyon olan Memur-Sen, taban aylığa seyyanen 200 lira, ilk yıl yüzde 8+7, ikinci yıl yüzde 6+6 zam ve birinci yıl yüzde 3, ikinci yıl yüzde 2 refah payı talebinde bulundu. Türkiye Kamu-Sen ise taban aylığa seyyanen 600 lira, ilk yıl yüzde 10+10, ikinci yıl yüzde 8+8 zam ve her iki yıl için yüzde 3 refah payının yanında, memurlara da bayram ikramiyesi ödenmesini talep etti. Pazarlık masasının diğer üyesi KESK, 2020 için toplam yüzde 38 artış, 2021 yılı için de 2020 enflasyonu, artı 3 puan refah payı istedi.  Tabii hükümet bunlara karşı teklifini sundu ve 16 Ağustos Cuma günü son kararını vermek için toplantı sona erdirildi. Hükümetinin çalışan ile emeklilerimizin hak ettikleri zam oranlarını vermeyeceğini de biliyoruz. Bekleyip göreceğiz. Artık futbol takımı tutar gibi parti tutma döneminin son bulması için, vatandaşlarımızın haklarının karşılığını aldığı yeni bir ses yeni bir nefes zamanıdır. Bunun için Sayın Meral AKŞENER etrafında birleşmeli ve liyakat sahibi, ülke gerçeklerini bilen, vatandaşlarının sorunlarını çözmek için bir araya gelmiş, sadece yandaşlarına hizmet için değil, toplumun bütün kesimlerini kucaklayan CESUR – İYİ kadrolara kulak verme zamanıdır.”

 

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir