Mavi Haber Adana

banner

Başkan Çetin: Çukurova’ya gelin bir bakın…

Başkan Çetin: Çukurova’ya gelin bir bakın…
190
24 Temmuz 2019 - 15:14

Mavi Radyo Ebru Özgürdal Moderatörlüğünde gerçekleşen, usta gazeteciler Mustafa Özgür, Pınar Aytekin ve Murat Yıldız’ın bir araya geldiği Kent Meclisi’nin konuğu Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin oldu.

Çukurova’yı Adana’nın sorunlarını konuştuğumuz Başkan Çetin, Adana’da sürekli kötü şeylerin olmadığını iyi şeylerin daha da fazla olduğunu belirterek, “Çukurova’ya gelin bir bakın” dedi. Çetin,İlçemiz için Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biridir dersem herhalde doğru bir şey demiş olurum. Çukurova ilçesini yönetmek hem çok güzel hem de zor bir iş.  Çünkü zor beğenen bir halkı var.  Her şeyin en güzelini istiyorlar. Aynı zamanda eğitim düzeyi daha yüksek insanlar var” dedi.

Beş yılda çok büyük projelere imza attıklarını belirten Başkan Çetin, “Belediyenin her kuruşunu emin olun kendi paramdan daha çok düşünerek çok tutumlu şekilde kullanıldı. Yani ben dedim ki makam aracına gerek yok, herkesin kendi özel arabası var. Benim de kendi özel aracım var makam arabasından daha lüks ona binerim dedim.  Bakıyorum sağa sola Adana’yı kötülüyorlar. Ya gelin Çukurova’ya bir bakın” diye konuştu.

Çukurova İlçesini yönetmeye belediye olarak bütçeniz yetiyor mu?

İlçemiz için Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biridir dersem herhalde doğru bir şey demiş olurum. Çukurova ilçesini yönetmek hem çok güzel hem de zor bir iş.  Çünkü zor beğenen bir halkı var.  Her şeyin en güzelini istiyorlar. Aynı zamanda eğitim düzeyi daha yüksek insanlar var. Tabi ki bu halkı memnun etmek biraz daha zor. Ama önemli değil biz zoru seviyoruz. Onların ihtiyaçlarını çok iyi biliyoruz. Çünkü 5 yıllık süreçte çok önemli bir deneyim kazandık. Tecrübe de bu işin içinde çok önemli bir faktör.  Bizde bunu yaşayarak gidiyoruz.  Sizin de ifade ettiğiniz gibi en büyük düşkünlüğümüz tabi ki belediyelerin genellerinin yeterli olmaması. Yani bugün Türkiye’deki tüm belediyeler de bu sorunu yaşıyoruz.

5 YILDA BÜYÜK PROJELERE İMZA ATTIK

Biz 5 yılda çok büyük projelere yatırımlara imza attık. Önemsiz bir borcumuz var. 160 bin civarında. Merak edenler için söylüyorum. Hemen ödenmesi gereken borçlar değil tabii ki.  O yüzden rahatım. Bunu halkımıza dürüst, şeffaf ve saydam yönetim anlayışıyla sağladık. Belediyelerde hırsızlığa izin vermedik, vermeceğizde. Biliyorsunuz ki bazı talihsiz olaylar yaşadık. Onların nedeni neydi bizim bu duruşumuzdu. Biz hiç kimseye taviz vermedik. Artık bunu herkes biliyor.

BELEDİYENİN HER KURUŞUNU DÜŞÜNÜYORUM

Belediyenin her kuruşunu emin olun kendi paramdan daha çok düşünerek çok tutumlu şekilde kullanıldı. Yani ben dedim ki makam aracına gerek yok, herkesin kendi özel arabası var. Benim de kendi özel aracım var makam arabasından daha lüks ona binerim dedim.  Bakıyorum sağa sola Adanayı kötülüyorlar. Ya gelin Çukurova’ya bir bakın. Eğer gerçekten halkın yararını düşünüyorsanız gelin Çukurova’ya bakın. Şimdi düşünün hiç bir belediye yetkilisinin altında makam arabası olmayan bir belediye Çukurova Belediyesi.  Biz 5 yıl önce bunu yaptık. Kendi özel arabasına binen benzin masrafını kendi cebinden karşılayan bir belediye başkanıyım ben. Haram yemeyen, yedirmeyen Allahtan’da korkan bir Belediye Başkanı var Çukurova’da.  Bu şekilde ilerliyoruz.

BENİM İZNİM DIŞINDA BELEDİYEDE SİNEK BİLE UÇMAZ

Ben belediye de her şeye hâkimim benim iznim dışında belediyeden bir sinek uçmaz. Bu anlayışla belediye yönetiliyor,5 yıl böyle yönetildi önümüzde ki 5 yıl içinde de böyle yönetilecek. İnşaat sektörümüz hareketlenecek. Bizde en önemli gelir kalemizi 24 gün sonra Çukurova Belediyesine kavuşturacağız. Ve her şey çok daha güzel olacak. Biz her şeyi en kaliteli ve ucuza mal ederek alıyoruz. Yani daha rahat bir belediye olmak lazım. Ben Türkiye’nin en ucuz asfaltını alıyorum.

İŞİNİZ GÜCÜNÜZ OTURDUĞUNUZ YERDEN YAZMAK

Bunun bile dedikodusunu yapıyorlar. Bu Adana’da dedikodu üreten, ona buna şantaj yapan gazeteciler var. Özür dilerek söylüyorum ama basın camiasında ki bazı insanları da bu devletin ayıklaması lazım. Yeter artık. İşi gücü oturduğu yerden yazmak. Nedense hep CHP’li belediyeler eleştiriliyor. Dürüst ve namuslu olacaksınız. Sizin başka işiniz yok mu? Olmayan şeyleri yazıyorlar, söylüyor. Bende buradan Sayın Adana başsavcısını, emniyet müdürünü ve valisini göreve davet ediyorum. Bu şantajcı gazetecileri ne olursunuz ayıklayın artık. İşini düzgün ve layıkıyla yapan gazetecilerde zarar veriyor. Şimdi ben ilk defa iki gazeteciyi şikâyet ettim. Yargıya başvurdum. Kamu görevlisi olarak bu yola girdim. Bu insanların çıkar amaçlı suç örgütlü olduğunu devlet yetkilileri görmesi lazım. Çete bunlar.

İkinci dönemde 5 yıllık stratejik plan içerisinde neler var özetle söyleyebileceğiniz?

Türkiye’ye örnek projelerimiz var. Burada tekrar etmek istiyorum kısaca. Emekli dinlenme evleri, kadın sohbet ve dayanışma evleri, semt kreşleri oldu. Bunların hepsi Türkiye’ye örnek olan projeler. Semt kreşlerimizin 5yakında 8’incisini açacağız. Bu beğenilen, takdir edilen projelerimiz talep edilen her yere yapılmaya devam ediyor. Yaz ayları için su oyun parkları açtık.  Çocuklarımız eğleniyor, serinliyor. Öğrenci yurdunu 4. Kez ihaleye açtık bazı değişiklikler yaparak yeniden ihale edeceğiz. Bir diğer yapmayı planladığımız projemiz yaşlı bakım ve iyileştirme merkezi ve Alzehirmer gündüz bakım merkezini düşünüyoruz. En yakın zamanda açmayı planladığımız bir mola evi var. Engelli ailelere hitap edecek bir şekilde. Adana koop’ta ki semt pazarını modern semt pazarı haline getireceğiz. Ne vaat ettiysem 5 yılın sonunda hepsinin gerçekleştirildiğini göreceksiniz.

Yapılan araştırmalarda kreş ücretlerinin pahalı nedeniyle işini bırakmak zorunda kalan annelerin sayısı artıyor.  Bir belediye de herkese kreş hizmeti veremeyebilir ama bu sayıyı artırmaya düşünüyor musunuz?

Evet düşünüyoruz. Talepler çok yoğun. Hatta için yoğun hem makul zararına yapıyoruz bu işi hem de kamu yararına yapıyoruz. 400 lira gibi bir ücretle çocuklara bakılıyor. 3 öğün yemek yiyorlar orada. Bir de en kaliteli eğitim bizim kreşlerimiz de.  Kadro ve eğitim anlamında. Aileler mutlu ve huzurlular. Talep çok fazla. İhtiyaç oldukça daha da açacağız. Kreş sahipleri bana kızmasınlar.  Şimdi biz kreş ücretlerinin aşağıya çekilmesi veya sabit kalması anlamında da bir görev gösterdiğimi düşünüyorum. Bunu da görüyorum. Çünkü bazı kreş sahipleri bana gelip diyor ki “Başkanım bizim ücretlerimiz çok yüksek olduğu için gelmiyorlar biz fiyatlarımızı düşürelim sizde yer olmayınca bize yönlendirebilir misiniz” diyorlar. Bizde severek kabul ediyoruz. Çünkü bizim amacımız her şey ucuz olsun. Halkımızın ekonomisini biliyoruz. Dolayısıyla bunu çözmek ve artırmak istiyoruz. Herkese de örnek olsun diye yapıyoruz.  O kadar çok talep vardı ki noter huzurun da çekilişle belirledik. Bunu yapmak zorunda kaldık.  Nöbetçi kreş uygulamasını hayata geçiriyoruz yeni dönemde. Her gün bir kreşimiz nöbetçi olacak. Bu imkândan yararlanmak isteyen çalışan anne ve babalar için iyi bir fırsat olacak.

Adana önemli potansiyeli olan bir kent ama markalaşma açısından hak ettiği yerde değil. Sıkıntılar neler ve bu konuda neler yapılmalı?

Gerçekten Adana müthiş potansiyeli olan bir kent. Dünyanın en verimli 3 ovasından birine sahip. Deniz, tarih, yayla turizminde olağanüstü avantajları var. Türkiye’nin tarımsal anlamda en verimli bölgesi. Ayrıca Türkiye’de sanayileşmenin de lokomotifi. Adana’da ne ararsanız fazlasıyla buluyorsunuz.

Ancak markalaşma konusunda hep sıkıntı yaşamışız. Adana bu sıkıntıları da rahatlıkla aşabilecek potansiyele sahip. Türkiye’nin en önemli sorunlarının başında işsizlik geliyor. Adana da bu olumsuzlukta Türkiye’nin ilk sıralarında yer alan bir kent. Bu olumsuz görüntüyü hak etmiyoruz. Marka şehir olma yolunda belki de “ortak akıl” üretmede, birlikte hareket etme noktasında bazı şeyleri aşamıyor olabiliriz. Ancak yine de birçok konuda olumlu gelişmeler olduğunu düşünüyorum. Mesela festivaller kenti olma yolunda önemli mesafe kat ettik. Çukurova Belediyesi’nin de içinde bulunduğu Lezzet Festivali, Portakal Çiçeği Karnavalı gibi etkinlikler Adana’nın adliyeden doğan olumsuz imajını olumluya çevirirken, marka kent hedefinde de önemli katkılar koyuyor. Bu ve benzeri çalışmaların sayısının artması Adana’nın hak ettiği noktaya gelmesinde önemli rol oynayacaktır. Bir de bunu ilk kez burada açıklıyorum, Çukurova ve Adana’mızı bir kültür ve sanat festivaliyle buluşturacağız. Jakaranda festivali, bu festivali 16 Mayıs 2020 tarihinde yapacağız. Bütün sanatçıların sokaklara döküldüğü bir festival olacak.

 

banner
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.