27/10/2023

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

Koncuk Çiftçi Sorunlarına Değindi

İyi Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk genel kurul görüşmelerinde Adanada ki çifçilerin sorunlarını gündeme taşıdı. Koncuk tarımda dışa bağımlı hale geldiğimizi dile getirerek tedbir alınması gerektiğini söyledi.

İsmail Koncuk dünyanın em fazla enterdonat üreten ülkesi olduğumuza değindindi. Ardından sözlerine şöyle yer verdi; “Enterdonat”  adı verilen limon cinsini yarın bulamayacağız. Portakal, mandalina üretimi de herhâlde yüzde 50’ler civarında az olacak. En erkenci bir tür olan Enterdonat, limon dünyada en çok Türkiye’nin Doğu Akdeniz Bölgesi’nde yetiştirilmektedir. Dünyanın en fazla Enterdonat üreten ülkesi 450.000 ton ile Türkiye’dir. Plansızlık diğer tarım ürünlerinde olduğu gibi limonda da kendisini gösteriyor ve üretim tamamen çiftçinin tercihine terk ediliyor. Bu durum ise ileride limon ara ürünlerin ortadan kalkmasına kadar gidecek bir sürecin başlamasına sebebiyet verecektir. Bu nedenle çiftçinin, tarımda planlı bir şekilde üretim yapılması sağlanmalı ve bu planlamaya katkı sağlanabilmesi için çiftçinin dolu nedeniyle yaşadığı maddi zararın giderilmesiyle planlamaya başlanmalıdır. Ödemelerini yapamayan çiftçi ürünü hasat edememekte, tarım yapmaktan vazgeçmeye başlamakta bu nedenlerle ülkemiz tarımda dışa bağımlı hale gelmektedir. Bundan haberdar mısınız? Bunların tedbirini alıyor musunuz?”

Bahçelerde Limon Kalmadı

Adana’da yaşanan tüm doğal afetlerde özellikle narenciye bahçelerinin büyük zarar gördüğünü ve bahçelerde limon bulunmadığını söyledi. Şiddetli yağışlardan dolayı rekoltede %80-90’lara varan bir düşüşün yaşandığından bahsederek narenciye üreticisini desteklemek ve kredi faizlerinin silinmesi yönünde meclise çağrıda bulundu. Narenciye üreticilerine destek amaçlı çalışmaların olmasına gönderme yapan Koncuk; “Ziraat Bankası tarafından % 8-11’den % 16’ya çıkarılan tarımsal kredi faizlerinin, tekrar eski hali olan %8-%11’e düşürülmesi konusunda bir çalışmanız olacak mıdır? Bakanlık olarak; hem ülke ekonomisine katkı sağlamak, tarımda durma noktasına gelen üretimi canlandırmak, narenciyede zarar eden çiftçiyi kalkındırmak için , “üretim planlama” çalışması ne zaman hayata geçirilecektir?” dedi.

 

 

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir