Mavi Haber Adana

banner

CHP’li Benli: Bizim politikamızda insan emeğine saygı var…

CHP’li Benli: Bizim politikamızda insan emeğine saygı var…
157
10 Temmuz 2019 - 14:20

CHP Çukurova Belediyesi Meclis Üyesi Cahit Benli Mavi Radyo’da Ebru Özgürdal ve Pınar Aytekin’in konuğu oldu. Programda siyasi gündem ve Çukurova Belediyesi değerlendirildi.

Hem sizi tanıyalım hem de bize biraz gündemi değerlendirebilir misiniz?

Ben Çukurova Meclis Üyesi Cahit Benli.  1960 doğumluyum ve uzun yıllarda Chp’de yerel siyaset yapıyorum. Çeşitli kademelerde görev yaptım ve iş hayatında da devam ediyorum. Bugün sizlerle Adana gündemini konuşmak için bir araya geldik.

Adana gündeminde çok önemli şeyler var. Bugün aldığımız bilgilerle Azerbaycanlı meselesi var. Türkiye’ye en son 4 ay önce giriş çıkış yapmış. Onda da tatilini yapmış herhalde.  Azerbaycan’dan başka ülkeden gelip belediyede resmi bir girişi var.   Büyükşehir belediyesinden hiç gelemeyip maaş alan bankamatikçiler var.  Bu utandırıcı bir durum Sayın üyem…

 Şimdi Adanada seçimden önce büyük kadrolaşmalar yapmışlar. En son örneğin İstanbul da 31 Mart seçiminden 23 Haziran seçimine kadar 2 bin 500 kişilik bir kadro oluşturmuşlar. Bu adana da daha yüksek bir rakam.  Şimdi büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar bu konuda titiz çalışmalar yapıyor.  Bütün birimlerle seçimden sonra tüm kadrolarda bu insanların çalışıp çalışmadığını titizlikle inceliyor. Yani bankamatikçiler Türkiye’nin her tarafına yayılmış.   Yurtdışına kadar çıktığını da yeni öğendik.

3-5 gün öncesinde işçi çıkışlarıyla ilgili kısım algısı yaratıp mağduriyetlerin haklarını savunmaya çalışıyorlardı.  Bu hakları bence işçi çıkışı değil, bankamatikçileri savunuyorlar diye düşünüyorum.

 İşçi kıyımı diye bir şey yok.  Zaten bizim politikalarımızda insan emeğine saygı vardır.  Ama emek dışı toplumlaşma, toplumun değerlerine saygısızlık, emeğine saldırı, iş hakkı olan insanların iş yapmayıp, iktidarın gücüyle beraber zimmetlerine geçirme gibi bir olay var. Adam çalışmıyor, üretmiyor emek vermiyor Adana’nın 30 yılı kast etmiş insanları yıllardır gelmişler buraya virüs gibi gelmişler, Adana’nın bütün ekonomik güçlerini sömürüyorlar.  Burada belediye başkanımızın bir suçu yok.

Özellikle CHP’ye yönelik sosyal medyada eleştiri hakkında, bilgi kirliliği hakkında neler söyleyeceksiniz?

Normalde iktidarlar insanları kaybediyor. Mesela 31 Mart Ak Parti’nin kırılma noktası oldu.  İktidar gücünü ellerine bulunduruyorları, toplumu istedikleri gibi yönlendiriyorlardı. Ama 31 Mart’ta toplum şunu gördü;  Artık AK Partinin hortumculuk zihniyetini temsil ettiğini.  Mesele çok ilginç bir şey söyleyeyim. Ankara’da jet ski bulundu. Ankara ne yapıyorlar onu? Deniz mi var?.

Çukurova’dan meclis üyesisiniz meclis toplantılarınız da günün hangi gündemini değerlendiriyorsunuz projeler var mı? Veya ortak nokta olarak buluşturduğunuz projeleri mutlaka sunuyorsunuz.  Çukurova belediyesini konuşalım öncelikle?

Şimdi Çukurova Belediyesinin Başkanı Soner Çetin’in en büyük özelliği önerileri açık olması. Belediyemize gelerek proje sunan herkese kapımız sonuna kadar açık.  En son toplantımızda Kadın Dinlenme Evlerini gündeme getirmişti.  Daha büyük projelerle de kapımız açık. Eğer öneriler olursa bunu sosyal belediyecilik çerçevesinde Başkanımız değerlendirecek.

Bu seçimlerden sonra büyükşehir ve merkez olan iki ilçe de CHP’ye geçti.  Sizce nasıl bir belediyecilik izlenecek?

 Partimizin belediyecilik anlayışı önce hak hukuk adalet gelecek. Yani kadrolaşmalar, layık olmayanlar aynı Zeydan Başkanımızın yaptığı gibi devre dışı bırakılacak. Emeğe saygı duyulacak.  Demokrasi ile birleşerek hepsinden önce Atatürk İlke ve İnkılâplarına bağlı olarak Cumhuriyet değerlerine sahip çıkacağız.  Adana’ya Sosyal belediyecilik gelecek.

 Çukurova Belediyesinde meclis üyesi olarak rahat mısınız? Sıkıntılarınız var mı?

Çukurova belediyesinde bir kere meclis çoğunluğu kendi elimizde.  Bütün herkesi hoşgörüyle kucaklıyoruz.  Meclis üyelerinden Ercüment kadrolarına kadar. Kendi evimiz gibi Çukurova Belediyesi. Orada ki toplumsal sosyal yapıda meclise uygun bir şekilde yansıdı.

Çukurova Belediyesinde Soner Çetin geçen dönemlerde çok büyük projelere imza attı. Sizce bu dönemde Çukurova’yı neler bekliyor?

Soner başkan bu dönem daha rahat çalışacak. Yanında ki kadrolarda güçlü bir kadro. Kendisinin verdiği enerjide çok güzel. Birinci dönem geçti, ikinci dönem ustalık dönemi başladı.  Birde herkesin başkanı Soner Başkan Çukurova’da.

 Cahit Benli siyasete nasıl atıldı, ne zaman atıldı? İleriki zamanlarda milletvekilliğine bir yol düşünüyor musunuz?

Ben siyasette öyle büyük hedefler koymadım.  Chp’de siyasete uzun zamandır devam ediyorum. Amacım topluma ve partiye kat koymak. Şu an da öyle bir düşüncem yok. Amacım Chp’nin başarısı.

Çukurova Belediyesinde biliyorsunuz Soner Başkan hep ilkleri gerçekleştirdi.  Bu dönemlerde yatırımlar var mı?

Yatırımlar tabii ki var.  Kadın dinlenme evleri gibi şu anda yatırımlar var.   Sizlerde gelip önerilerde bulunup projeler sunarsanız Çukurova daha çok gelişecek.

Çukurova Üniversitesine yakın olduğu için öğrencilerin ihtiyaç duyduğu büyük kütüphane projesi var mı? Bununla ilgili biraz konuşalım.

Bu mecliste gündeme geldi. Öyle bir proje var.  Kitap katkı anlamında kütüphane de yapılacak.  Katkıda bulunmak isteyen toplum insanından destek alınacak. Kütüphane yapılacak. Onun dışında parklarla ilgili projeler var. En son meclis üyemizden bir arkadaşımız gündeme getirdi.  Sivas katliamıyla ilgili bir tema parkı yapılacak.  Büyük bir alanda gerçekleşecek.

Mecliste diğer parti meclis üyeleriyle uyum içerisinde çalışabiliyor musunuz?

Bizim bunlar onlar mecburda büyükşehirde onlar bize çok kötü eziyet ediyorlar.  Sıkıntı var yani kendi iradeleriyle hareket etmiyorlar. Mesela Kılıçdaroğlu o gün konuşuyordu. Arkadaşlara direkt direktif verildiğini söyledi.  Adana da gülücük atıyor ama Zeydan Başkana iş yaptırmamak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Ak Parti’den Ozan Gülaçtı yine sosyal medyadan bir paylaşım yapmıştı. Artık ben buna duyarlı davranak yorumumu yaptım. Ve Sayın Ozan Gülaçtı’ya dedim ki ekran önünde ya da gündemde olmayı çok seviyorsunuz, asılsız bilgi kirliliğini medya ve sosyal medyada paylaşıyorsunuz dedi.  Bunu da basın açıklamasından ziyade meclis toplantısında mesela bir A Haberde bir röportajı var. O röportajının asılsız olduğu meclis toplantısında Zeydan Başkanımız aktardı. Bizde bunu görmüş olduk. Adana’ya hizmet sunduracağına meclis üyelerinin, tam tersine Zeydan Başkan’ın önünü kesiyorlar. Siz neler söylemek istersiniz?

Zeydan Başkan’ın önünü kesmekten ziyade Adana’nın önünü kesiyorlar.  Ak Parti zihniyeti bitiş noktasına geldi. Toplumda bunu görüyor. Bunlarda şu an da Chp’li belediyelerin başarısını kendileri yok edeceğini kesinlikle biliyor.

 Biliyorsunuz ki Adana’da istihdam olayı işsizlik çok fazla. Önceki konuğumuz Burhanettin Bulut kendisi, CHP’li belediyelerin bir araya gelerek istihdam konusunda istişare yapacağını söylemişti.  Chp’li belediyeler bu kadar yatırım yapabilirler mi? Veya bir araya gelip nasıl istihdam sağlayabilirler mi?

Belediyeler bünyesinde çalıştıkları personeller gelirlerinin bütçesi  %30’a kadar istihdam sağlayabiliyor.  Yoksa belediye başkanına zimmet çıkarılıyor.  Hüseyin Sözlü’ye böyle bir uygulama yapılmamış. Mesela %30’dan %50’e kadar insan almışlar.  Şimdi Zeydan Başkan da zor durumda.  Bunun için Türkiye’de ki ekonomik sıkıntılara da bakmak lazım.  Mesela cumhurbaşkanı bir ara tüm iş adamlarına herkes birer tane işçi alacak dedi. İşsizlik bitti mi bitmedi. 8 milyon tane işsizden bahsediyoruz burada.

Ben bir gün Şehir Hastanesine gittim ve şok oldum. Çünkü 30-50 tane Suriyeli kadın doğum yapmış ve sıra bekliyor. Her gün bu sayıda doğum olmuş.  Ve hepside mülteciydi…

Adana politikası değilde şöyle bir olay var; SSK’lılar gittiğinden bir ilacı yazdırdığı zaman mesela bir ilacı bitmeden vermiyorlar sağlık ilaçları.  Ama Suriyelilere arkadaşlara paketle ilaç yazılıyor.  Türk vatandaşına uygulanmayan ayrıcalıklar onlara uygulanıyor.

Meclis üyesi olduktan sonra da halkla iç içe oluyor musunuz? Halktan aldığınız tepkiler neler?

Şimdi insan yerelden fazla genelle ilgileniyor.  Ekonomik bir açmazın içindeyiz. Çalışan herkesin bir ekonomik sorunu var.  Türkiye şu an yerellerin genellere nasıl bir politika uygulayacağını düşünüyor. Buna yönelik çalışmalar yapılması lazım.  İnsan ekmeğinin derdine düşmüş.  Çok büyük üniversiteden çıkmış insanlar işsiz.

Son olarak neler söylemek isterseniz?

Bütün demokratik kitle örgütlerinin Çukurova Belediyesiyle omuz omuza  beraber çalışmasını,bizlerinde koyacağımız katkıları paylaşmamızı isterim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

banner
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.