28/10/2023

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

ÇULHAOĞLU: BUĞDAY EKİMİNİ TEŞVİK EDELİM

İYİ Parti Adana Milletvekili Dt. Mehmet Metanet Çulhaoğlu, Adana’da buğday üreticisi çiftçilerin ilave destek ödemesi yapılmasını talep etti.

Çulhaoğlu, Ak Parti hükümetine Cumhurbaşkanlığı kararıyla gümrük vergilerini sıfırlayarak çiftçilerin ve sanayicilerin mağdur eden yanlış kararlardan dönmesi için TBMM’ye yazılı soru önergesi verdi.

iYİ Parti Adana Milletvekili Dt. Mehmet Metanet Çulhaoğlu verdiği soru önergesinde şunları kaydetti:

 “Adana ilimizin merkezinde buğday hasadı tamamlanmış, kış yağışlarında yağışın yeterli olmasına rağmen buğday verimi tahmin edilenden çok düşük gerçekleşmiştir. 2018 yılında Adana’da 1 milyon 749 bin dekar buğday ekili alandan toplam 680 bin ton rekolte elde edilmişken, 2019 yılında ekim alanlarının 1 milyon 530 bin dekara gerileyerek 219 bin dekar azalarak daralması, ilaveten verimin de düşük gerçekleşmesi neticesinde Adana’da ki rekoltenin 500 bin tonun altında olmasının beklendiği açıklanmaktadır.

2019 yılı Mayıs ayının başında tonu 1.480 TL’ye kadar alıcı bulan ekmeklik buğday, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) açıkladığı fiyatın da etkisiyle hasatta 1.300 liraya kadar gerilemiş, açıklanan bu müdahale fiyatı taban değil piyasada oluşması hedeflenen tavanı belirleyerek mağduriyete yol açmıştır.

Mayıs ayında hasadına başlanıp ağustos ayına kadar hasadına devam edilen buğday için, Toprak Mahsulleri Ofisi’nce mayıs başında açıklanan fiyat, aylık ortalama enflasyon ve paranın maliyeti de dikkate alınarak her ay kademeli olarak arttırılmalıdır. Buğday üretimi ve ticaretiyle uğraşan çiftçimizin ve sanayimizin de önünü görerek piyasaya girmesini teşvik etmek amacıyla aylık buğday satış fiyatını Toprak Mahsulleri Ofisi kademeli olarak açıklamalıdır.

Buğdayın anavatanlarından birisi sayılan Anadolu topraklarında buğday üretiminin dışa bağımlı olmadan devam etmesi için çiftçimizin buğdaydan para kazanarak ailesinin geçimini sağlamaları gerekmektedir. Bu nedenle buğday ekimini teşvik edici ilave desteklerin 2019 yılı için açıklanacak tarımsal destekler kararnamesinde yer alması buğday tarımıyla uğraşan çiftçilerimiz ve sanayicilerimiz tarafından beklenmektedir.

Bu sebeplerle; Adana ve diğer ilerimizdeki çiftçilerimizin ve sanayicilerimizin talepleri doğrultusunda 2019 yılı için açıklanacak tarımsal destekler kararnamesinde buğday ekimini teşvik etmek için Bakanlığınızca; 16 Ocak 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 15 Ocak 2019 tarih ve 649 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan “Hububat ve Bakliyat İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar”da yer alan ve gümrük vergi oranını sıfırladığınız 1 milyon ton Buğday’ı ne zaman, hangi ülke/ülkelerden, tonunu kaç dolardan yurt dışından ithal ederek  teslim almayı düşünüyor musunuz?

2019 yılı Mayıs ayında açıklanan hububat alım fiyatları sezon sonuna kadar aynı mı kalacak ?Bu mağduriyetin giderilmesi için herhangi bir çalışmanız bulunuyor mu?

Buğday üreticisi çiftçimizin mağduriyetini gidermek için ilave destek yapılması için herhangi bir çalışmanız bulunuyor mu?

Buğday üreticisi çiftçimize ilave destek yapılması düşünülüyorsa miktarı (Türk Lirası) ve zamanı hususunda kamuoyuna herhangi bir açıklama yapacak mısınız?

Buğday üreticisi çiftçilerimiz zarar ederek emeklerinin karşılığını alamadıkları için başka ürünlere yönelirse, ülkemizin buğday ihtiyacını nasıl karşılamayı düşünüyorsunuz? Bu hususta herhangi bir önlem almayı düşünüyor musunuz?”

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir