05/12/2023

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

Kızılay’dan koca yürekli bağışçılarına madalya

Türk Kızılay’ının kuruluşunun 151. Yıl dönümüne özel “Kızılay Bağışçıları Madalya Töreni” düzenledi. 97 bağışçının “Altın”, 288 bağışçının “Gümüş” madalya ile ödüllendirildiği törende, gurur tablosu yaşandı.

Türk Kızılayı Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı’nın Ev sahipliğinde, Adana HiltonSA Oteli’nde gerçekleştirilen “Kan Bağışçıları Günü” yoğun katılıma sahne oldu. 

Adana Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, Çukurova Üniversitesi Rektörü Mustafa Kibar, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, Adana Şehir Hastanesi Başhekimi Koray Daş, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Cumali Tülü, çok sayıda bürokrat, Sivil Toplum Kuruluşu Yöneticisi, Kızılay çalışanı ile Kızılay gönüllülerinin katıldığı törende, bağışçılara ödülleri, törene katılan protokol mensupları tarafından verildi.

 Adana Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, 1868 yılında Hilal-i Ahmer adı ile kurulan Türk Kızılay’ın, 151 yıldır insanlığa hizmet ettiğine vurgu yaptı.

Aydın, “Türk Kızılay, gelişerek evrilerek bu günkü halini almış ve 800’e yakın şubesi ile afet yönetim merkezi ile Kızılay toplumumuzda hak ettiği yeri bulmuştur. Çalışmalarını yakınen izledim gördüm ki arkadaşlarımız özveri ile fedakarca çalışmakta ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yanında olmaktadır. Kızılay, ülkemizin kan ihtiyacını karşılamakta ve afetlerde toplumun dayanışmasını sağlamakta büyük işlevler yerine getirmektedir. Bu nedenle tüm Kızılaycıları başta bakanımız saygılı olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarını kutluyorum” dedi.

Kanın günümüzde önemli bir ihtiyaç ve üretilemeyen bir madde olduğunu ifade eden Aydın, “Kan,  sadece insanların bağışları ile sağlanmakta ve malesef ihtiyaç hızla artmaktadır. Bu sebepten gönüllü kan bağışçılarımıza büyük görev düşüyor, Ben de bir kan bağışçısı olmaktan mutluluk duyuyorum. 1 kan 1 can felsefesini de düşününce kan bağışının önemini görüyoruz. Tüm bağışçılarımızın kutluyorum. Allah hepinizden razı olsun” diye konuştu.

Türk Kızılayı Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı ise, bağışçıların birer kahraman olarak nitelendirdiği konuşmasında, şunları kaydetti;

“Sizler kan bağışladınız ve kahraman oldunuz. Bilmediğiniz, tanımadığınız insanlara iyiliği bulaştırdınız iyi ki varsınız. Kadimden bu tarafa hep Anadolu’da mazluma, ihtiyacı olana dokunan yardım eden bir kadim kültürden geliyoruz. Bu kültür, bu coğrafya, bu toprak bize beraber sevgiyi paylaşmayı, beraber kaderi paylaşmayı emrediyor. Bunu yaparken de muradımız hep iyiliği bulaştırmak, iyiliği büyütmek, tüm yüreklere dokunmaktır. Hilal-i Ahmer kuruldu kurulalı ülkemiz devletimiz hangi savaşta taraf olmuşsa Çanakkale’de, Kut-ül Amare’de, Trablusgarp’da olduğu gibi dün de Afrin’de, Kıbrıs’ta Kızılay vardı. Kızılay? bu kadim milletimizin, 82 milyonun iyilik eli olarak sizlerden aldığı güçle, sizlerden aldığı destekle çalışmalarını sürdürüyor. Sizler, kan bağışı yaparak, bilmediğiniz, tanımadığınız insanlarla kardeş oldunuz? hepinizi tebrik ediyorum.”

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir