04/12/2023

Mavi Haber Adana

Mavi Haber Adana

Sözütek: Alışverişlerinizi küçük esnaftan yapın

Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, esnaf ve sanatkarların ekonomik anlamda zor günler geçirdiğini hatırlatarak vatandaşlardan alışveriş için küçük esnafı tercih etmelerini istedi. Başkan Sözütek, “Güçlü ekonominin ön şartı, esnaf ve sanatkarların güçlü olmasıdır. Unutmamak gerekir ki küçük esnaf yok olursa, bundan en büyük zararı ülke ekonomisi görür” dedi.

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) ve Minibüsçüler Odası Başkanı Nihat Sözütek, yaşanan ekonomik krizler, döviz kurlarındaki artış, iğneden ipliğe tüm emtialara gelen zamlar, şehrin her bölgesinde mantar gibi türeyen zincir marketler ve alışveriş merkezlerinin küçük esnafı darboğaza sürüklediğini söyledi. Ekonominin can damarı ve kalkınmanın ana lokomotifi konumunda olan küçük esnafın evine ekmek götüremeyecek hale geldiğini, aldığı kredilerle ayakta durmaya çalıştığını dile getiren Birlik Başkanı Sözütek, acil önlem alınmazsa kepenk kapatan esnaf sayısının her geçen gün artacağına vurgu yaptı.

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik şartlar karşısında esnaf ve sanatkarın bugüne kadar üzerine düşen fedakarlığı fazlasıyla yerine getirdiğine işaret eden Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, esnafın kendini toparlaması, üretim ve istihdama katkısının devam edebilmesi adına devleti idare edenlerden destek beklediklerini kaydetti.

“HÜKÜMETTEN DESTEK BEKLİYORUZ”

Hükümetin birkaç küçük dokunuşuyla esnafın sorunlarının büyük oranda çözüme kavuşacağına dikkati çeken Başkan Sözütek, “Vergi indirimleri, SGK, Bağkur pirim borçları ve diğer tüm borç ödemelerinin ertelenmesi ve taksitlendirilmesi için gerekli yasal düzenlemeler bir an önce yapılarak hayata geçirilmelidir. Esnaf ve sanatkarlarımız düşük faizli ve uzun vadeli kredilerle desteklenmelidir. Ülke ekonomisinin canlandırılması için hazırlanan destek paketlerine esnaf, sanatkarlarımız da mutlaka dahil edilmelidir. Unutulmamalıdır ki esnaf ve sanatkarlara verilen her destek doğrudan halka ve ekonomiye yansıyacaktır. Ayrıca, esnaf ve sanatkarlarımızın büyük ölçekli işletmeler karşısında yenik düşmemeleri için rekabet şartları yeniden düzenlenmelidir. AVM’ler şehir merkezi dışına taşınmalı ve her mahallede mantar gibi türeyen zincir marketlere müsaade edilmemelidir” diye konuştu.

“AVM’LERİ DEĞİL ESNAFI TERCİH EDİN”

Birlik Başkanı Nihat Sözütek, küçük esnafın rahat ve güçlü bir şekilde varlığını sürdürebilmesi için vatandaşa da önemli görevler düştüğünü dile getirdi. Vatandaşlardan alışverişlerini güvenilir, bilinir esnaftan yapmalarını, özellikle mahalle esnafını tercih etmelerini isteyen Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, “Vatandaşlarımızı esnaf ve sanatkarlarımıza karşı duyarlı olmaya davet ediyorum. Yeri geldiğinde çocuğunuzu, yeri geldiğinde evinizin, arabanızın anahtarını emanet ettiğiniz, ihtiyacınız olduğunda alışverişinizi yapıp parasını daha sonra ödediğiniz ya da borç para aldığınız, yeri geldiğinde acil bir ihtiyacınız için gece yatağından kaldırdığınız esnaf ve sanatkarlarımızın yaşamak için sizlerin desteğine ihtiyacı var. Onları yalnız bırakmayın. Alışverişlerinizi AVM ve zincir marketlerden değil, aynı hayayı soluduğunuz, her gün yüz yüze baktığınız, selamlaştığınız, acınızı, sevencinizi paylaştığınız mahalle esnafından yapın. Esnafın samimiyetini AVM’lerin soğukluğuna kurban etmeyin” ifadelerini kullandı.

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir